Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telecomu vyrostl silný soupeř

  1:00aktualizováno  1:00
Fúzi dvou alternativních telekomunikačních operátorů Aliatelu a GTS Czech už nestojí nic v cestě. Spojení, kterým vznikne největší konkurent dominantnímu Českému Telecomu na trhu pevných linek, včera posvětil antimonopolní úřad. Verdikt už je pravomocný.

Původním zakladatelům Aliatelu, kterými byly energetické společnosti v čele s německou RWE, se podařilo transakci dotáhnout až napodruhé.

První pokus prodat Aliatel Britům před čtyřmi lety nevyšel. Podle neoficiálních informací zaplatí GTS za Aliatel 1,8 miliardy korun. 

Antimonopolní úřad očekává, že na spojení GTS a Aliatelu vydělá i český zákazník. Zvýší se kvalita, rozšíří se služby a poroste konkurenční tlak na Český Telecom.

Aliatel si pronajímá optickou síť na rozvodech vysokého napětí od distributorů elektřiny a ČEZ.

GTS poskytuje podobné služby. Jako jedna z mála firem nabízí ve své pražské síti vysokorychlostní připojení k internetu přes ADSL.

S Aliatelem by měly získat zhruba deseti- až dvanáctiprocentní podíl na trhu. Nová firma má mít zatím okolo 22 tisíc klientů, především firem, a obrat necelých pět miliard.

Odborníci ve fúzi vidí začátek spojování alternativních hráčů na českém trhu. GTS patří mezinárodní skupině Group Menatep Limited a už se nechala slyšet, že Aliatel není jejím posledním úlovkem. Chystá se ovládnout další dva až tři operátory, a zvýšit tak tržby až na devět miliard. To už by byla třetina současné velikosti Telecomu.

Silnější rival se  rodí právě ve chvíli, kdy stát hledá pro Český Telecom nového soukromého vlastníka. V londýnské CSFB by se dnes mělo sejít osm až devět obálek s předběžnými nabídkami na koupi podílu 51,1 procenta akcií Telecomu. Zájemci v nich už naznačí, jakou jsou ochotni dát cenu.

Švýcaři v čele pelotonu?
Podle agentury Reuters by nejvyšší nabídka mohla přijít ze Švýcarska od tamního Swisscomu. Avšak stejně jako další zájemci prý Švýcaři nenabízejí tolik, kolik si představuje vláda, tedy 60 miliard korun.

Prodej má být jednou znejvětších akvizic, které se v minulých letech ve střední Evropě odehrály.

Mezi zájemci se tlačí šest telekomunikačních firem a čtyři finanční společnosti. Kromě Švýcarů je to Vodafone, TDC, Telefonica, France Telecom a Belgacom. Dále pak finanční skupiny Blackstone, CVC, Providence, Citigroup Venture Capital.

Tuzemská PPF se na boj o Telecom spojila s bankou J&T. Pokud se však vládě nebudou jejich nabídky líbit, je připravena akcie Telecomu nabídnout na burze.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Novým ředitelem koncernu Volkswagen je Diess, značky se rozdělí do tří skupin

(Ilustrační snímek)

Novým šéfem automobilového koncernu Volkswagen je Herbert Diess (59), dosavadní šéf hlavní značky Volkswagen. Ve funkci...

Najdete na iDNES.cz