Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telefónica slibuje renesanci pevné linky

  1:00aktualizováno  1:00
Španělští telekomunikační dobyvatelé zakotvili v Česku. Generální ředitel společnosti Telefónica César Alierta v úterý se zástupci Fondu národního majetku podepsal kupní smlouvu na majoritní podíl v Českém Telecomu. Zaplatí za něj 82,6 miliardy korun.
Telefónica (c) profimedia.cz

Telefónica (c) profimedia.cz - Telefónica | foto: Profimedia.cz

Španělé si hodlají ponechat skupinu jako celek, tedy Telecom i s Eurotelem.

S rozdělením firmy nepočítají ani v budoucnu. Podobně to dělají i jinde ve světě.

Telefónica chce vrátit pevným linkám jejich dřívější postavení a oživit na nich provoz.

Pomoci tomu má třeba Eurotel, který by hrál důležitou roli při nabízení společných balíčků produktů – kombinaci pevného a mobilního telefonování nebo připojení na internet. Volání v takovém balíčku by mělo být pro uživatele levnější.

U připojení k internetu budou podle privatizační nabídky Španělé pokračovat v propagaci a podpoře rychlého připojení k síti. Do skupiny Telefónica navíc patří i firma zabývající se výhradně plněním internetových stránek obsahem.

"Chtěl bych již dnes tlumočit pevný závazek Telefóniky podílet se na rozvoji informační společnosti v této zemi, aby bylo dosaženo té nejvyšší úrovně, která v Evropském společenství existuje," řekl při podpisu smlouvy Alierta.

Telefónica nemá podle lidí blízkých privatizaci ve zvyku přivádět vlastní manažerské týmy, proto se předpokládá, že výměna manažerů v Českém Telecomu nebude masivní. Navíc plány současného vedení Telecomu na expanzi hrají do karet i Telefónice, která počítá s tím, že Telecom se může stát výspou pro průnik firmy do okolních zemí.

Akcie Telefóniky i v Praze
Španělský telekomunikační gigant by měl do čtyř dnů od doručení smlouvy uhradit desetinu kupní ceny. Zbytek bude splatný poté, co transakci schválí Evropská komise a český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zástupci firmy odhadují, že prodej uzavřou a akcie od státu převezmou do tří měsíců.

Předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář řekl, že rozhodnutí sice nelze předjímat, ale závažné důvody pro podstatné narušení soutěže nevidí. Privatizaci Telecomu podle něj posoudí Evropská komise i antimonopolní úřad co nejdříve.

Telefónica také nabídne odkup akcií menšinovým vlastníkům. Jejich cenu stanoví jako vyšší hodnotu z 85 procent kupní ceny nebo průměrného kurzu akcií za poslední půlrok, případně podle odhadu nezávislého znalce. Ekonomové nejčastěji odhadují cenu kolem 450 korun na akcii.

Povinnou nabídku chce firma dokončit na konci roku. Pokud by se Telefónice výkup podařil a rozhodla se stáhnout akcie Telecomu z burzy, uvedla by místo nich na pražském trhu své vlastní, slibuje firma v privatizační nabídce.

Gross: Vláda svůj úkol splnila
Podle premiéra Stanislava Grosse, který se podpisu účastnil, se vládě podařilo splnit kritéria dosažené ceny, průhlednosti prodeje, doby trvání a zajištění budoucnosti firmy. "Investor, který přichází, je investorem, který bude toto odvětví v tuzemsku rozvíjet, a je tu i proto, aby v této oblasti expandoval," uvedl Gross.

Za dobré považuje, že Telefónica je soukromá firma. "Byl to nejtransparentnější a nejefektivnější privatizační proces, který jsme zažili," přizvukoval mu Alierte.

Státu se podle ministra financí Bohuslava Sobotky povedlo prodat Telecom za výrazně více než při neúspěšném pokusu před dvěma lety, kdy konsorcium Deutsche Bank a TDC jednalo o ceně 55 miliard korun. Tehdy však ještě Telecom stoprocentně neovládal mobilního operátora Eurotel.

"Vedle 82,6 miliardy stát od poslední privatizace z Telecomu získal přes deset miliard korun na dividendách," dodal Sobotka.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Čínská „aplikace pro všechno“ si na burze došla pro miliardy

Společnost Meituan Dianping mimo jiné podniká i se zavážkou jídla až ke dveřím.

Čínská internetová společnost Meituan Dianping získala při svém čtvrtečním debutu na akciové burze od investorů...

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Dodavatelé energií příliš riskovali, některým hrozí krach

Ilustrační snímek

Dodavatelé energií dlouhou dobu spoléhali na to, že elektřina jen zlevňuje. Jenže před dvěma lety se situace na...Najdete na iDNES.cz