Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telefónica slibuje renesanci pevné linky

  1:00aktualizováno  1:00
Španělští telekomunikační dobyvatelé zakotvili v Česku. Generální ředitel společnosti Telefónica César Alierta v úterý se zástupci Fondu národního majetku podepsal kupní smlouvu na majoritní podíl v Českém Telecomu. Zaplatí za něj 82,6 miliardy korun.
Telefónica (c) profimedia.cz

Telefónica (c) profimedia.cz - Telefónica | foto: Profimedia.cz

Španělé si hodlají ponechat skupinu jako celek, tedy Telecom i s Eurotelem.

S rozdělením firmy nepočítají ani v budoucnu. Podobně to dělají i jinde ve světě.

Telefónica chce vrátit pevným linkám jejich dřívější postavení a oživit na nich provoz.

Pomoci tomu má třeba Eurotel, který by hrál důležitou roli při nabízení společných balíčků produktů – kombinaci pevného a mobilního telefonování nebo připojení na internet. Volání v takovém balíčku by mělo být pro uživatele levnější.

U připojení k internetu budou podle privatizační nabídky Španělé pokračovat v propagaci a podpoře rychlého připojení k síti. Do skupiny Telefónica navíc patří i firma zabývající se výhradně plněním internetových stránek obsahem.

"Chtěl bych již dnes tlumočit pevný závazek Telefóniky podílet se na rozvoji informační společnosti v této zemi, aby bylo dosaženo té nejvyšší úrovně, která v Evropském společenství existuje," řekl při podpisu smlouvy Alierta.

Telefónica nemá podle lidí blízkých privatizaci ve zvyku přivádět vlastní manažerské týmy, proto se předpokládá, že výměna manažerů v Českém Telecomu nebude masivní. Navíc plány současného vedení Telecomu na expanzi hrají do karet i Telefónice, která počítá s tím, že Telecom se může stát výspou pro průnik firmy do okolních zemí.

Akcie Telefóniky i v Praze
Španělský telekomunikační gigant by měl do čtyř dnů od doručení smlouvy uhradit desetinu kupní ceny. Zbytek bude splatný poté, co transakci schválí Evropská komise a český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zástupci firmy odhadují, že prodej uzavřou a akcie od státu převezmou do tří měsíců.

Předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář řekl, že rozhodnutí sice nelze předjímat, ale závažné důvody pro podstatné narušení soutěže nevidí. Privatizaci Telecomu podle něj posoudí Evropská komise i antimonopolní úřad co nejdříve.

Telefónica také nabídne odkup akcií menšinovým vlastníkům. Jejich cenu stanoví jako vyšší hodnotu z 85 procent kupní ceny nebo průměrného kurzu akcií za poslední půlrok, případně podle odhadu nezávislého znalce. Ekonomové nejčastěji odhadují cenu kolem 450 korun na akcii.

Povinnou nabídku chce firma dokončit na konci roku. Pokud by se Telefónice výkup podařil a rozhodla se stáhnout akcie Telecomu z burzy, uvedla by místo nich na pražském trhu své vlastní, slibuje firma v privatizační nabídce.

Gross: Vláda svůj úkol splnila
Podle premiéra Stanislava Grosse, který se podpisu účastnil, se vládě podařilo splnit kritéria dosažené ceny, průhlednosti prodeje, doby trvání a zajištění budoucnosti firmy. "Investor, který přichází, je investorem, který bude toto odvětví v tuzemsku rozvíjet, a je tu i proto, aby v této oblasti expandoval," uvedl Gross.

Za dobré považuje, že Telefónica je soukromá firma. "Byl to nejtransparentnější a nejefektivnější privatizační proces, který jsme zažili," přizvukoval mu Alierte.

Státu se podle ministra financí Bohuslava Sobotky povedlo prodat Telecom za výrazně více než při neúspěšném pokusu před dvěma lety, kdy konsorcium Deutsche Bank a TDC jednalo o ceně 55 miliard korun. Tehdy však ještě Telecom stoprocentně neovládal mobilního operátora Eurotel.

"Vedle 82,6 miliardy stát od poslední privatizace z Telecomu získal přes deset miliard korun na dividendách," dodal Sobotka.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Volkswagenu hrozí miliardová žaloba za vypovězení smlouvy dodavateli

Kontrolní linka automobilky Volkswagen v německém Wolfsburgu. (8. března 2018)

Německé automobilce Volkswagen, jejíž součástí je i Škoda Auto, hrozí miliardová žaloba o náhradu škody od jejího...

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Najdete na iDNES.cz