Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Sdružení: Příliš levné firemní tarify operátorů poškozují spotřebitele

  • 31
Spotřebitelské sdružení Telefonující.cz vyzve v podnětu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Evropskou komisi, aby prošetřily možné zneužití dominantního postavení českých operátorů vůči spotřebitelům. Podle sdružení totiž poškozují koncové uživatele, kteří musí doplácet na podnákladové ceny pro firemní zákazníky.

Sdružení ve středu jednak představilo další z řady studií, která ukázala, že tarify českých operátorů a hlavně mobilní data jsou mezi nejdražšími v Evropské unii (o analýze jsme psali zde).

Zároveň jeho zástupci uvedli, že i kvůli tomu podají podnět k ÚOHS i Evropské komisi. Tedy využijí možnosti, kterou má kdokoli, a vyzvou regulátory hospodářské soutěže na českém a evropském trhu, aby prověřili, zda chování operátorů není nezákonné.

Protizákonná je podle předsedy sdružení a radního městské části Brno-střed Svatopluka Bártíka skutečnost, že operátoři v boji o firemní zákazníky nabízejí podnákladové ceny a „hojí“ se potom na koncových uživatelích (že jsou nůžky mezi segmenty velmi rozevřené, jsme psali zde). Nyní vypracovávaný podnět chce sdružení zaslat na antimonopolní úřad v nejbližších týdnech.

O podnákladových cenách mluví sami operátoři

Podnět se podle Bártíka konkrétně zaměří na §11e zákona o hospodářské soutěži. Ten se zabývá zakázaným zneužíváním dominantního postavení na újmu nejen jiných soutěžitelů, ale právě i spotřebitelů. A mezi zneužití dominantního postavení řadí i „dlouhodobé nabízení a prodej zboží za nepřiměřeně nízké ceny, které má nebo může mít za následek narušení hospodářské soutěže“.

„Důkazů k tomu bude dost,“ myslí si Bártík a uvádí namátkou dva prameny, v nichž se o podnákladových cenách na trhu mluví. Jedním z nich je podle něj záznam (přepis na Yahoo Finance zde) konferenčního hovoru O2 při příležitosti oznamování výsledků za první čtvrtletí 2016. Tam mluví finanční ředitel mobilního operátora Tomáš Kouřil o tom, že jeden z konkurentů nastavuje ve vládním a korporátním sektoru ceny, které mu způsobují ztráty.

Za další potvrzení potom považuje Bártík i vyjádření generálního ředitele O2 Tomáše Budníka v rozhovoru pro iDNES.cz. „Historicky firma chodila do tendru ve stejném módu jako ty ostatní, ale po rozdělení (na CETIN a O2 v roce 2015, pozn. red) už to extrémně hlídáme. V síti máme bohužel nějaké relikty toho, co z mého pohledu je podnákladová cena,“ řekl Budník v rozhovoru z minulého týdne.

Co na to operátoři nyní? Mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová odmítá, že by největší operátor nabízel firmám tarify, na kterých prodělává. „Ale vzhledem k tomu, že stát bohužel donedávna uznával jako jediné výběrové kritérium při veřejné zakázce cenu, jsou ceny některých zakázek v tomto segmentu stlačeny na minimum,“ popisuje Kemrová.

Mluvčí O2 a Vodafonu na otázku, zda poskytují pro firmy služby za podnákladové ceny, odpovídat nechtěly. Odkazovaly na mluvčího Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda. Ani ten nijak konkrétní nebyl. „Pokud má kdokoli pocit, že na trhu něco není v pořádku, má právo podat podnět k regulátorovi,“ okomentoval snahu spotřebitelského sdružení.

ÚOHS zahajuje i vlastní šetření trhu operátorů

„Pokud podnět od sdružení Telefonující.cz obdržíme, tak jej samozřejmě prověříme,“ říká mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Otázkou ale je, k čemu bude úřad, který případně může operátory za zjištěné porušení zákona pokutovat, schopen dojít. Dokazování je v podobných soutěžních deliktech obtížné samo o sobě. Za ještě těžší disciplínu je potom označována právě kolektivní dominance, se kterou chtějí v podnětu operovat Telefonující.cz.

Antimonopolní úřad tento týden zároveň oznámil, že sám zahájí sektorové šetření v oblasti mobilních hlasových a datových služeb (psali jsme zde). Jeho účelem podle Švandy bude zjistit informace o fungování jednotlivých trhů, mimo jiné tedy i o skutečných cenách pro různé kategorie konečných zákazníků mobilních operátorů.

„Úřad za rozhodující pro posouzení situace na dotčených trzích nepovažuje ceníkové ceny mobilních operátorů, ale skutečně realizované ceny, jejichž výše a rozsah nejsou obecně známy,“ vysvětluje.