Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telefonní bankovnictví šetří čas a někdy i peníze

  10:18aktualizováno  10:18
Návštěva banky vždy znamená ztrátu času, která se ve většině případů počítá v desítkách minut. Komu by se navíc chtělo chodit do banky pokaždé, když je třeba zaplatit neočekávanou složenku nebo uložit peníze? Řešení může být jednoduché - začít obsluhovat účet po telefonu. Celkové poplatky jsou u této služby v podstatě stejné jako při osobní návštěvě peněžního ústavu a není k ní potřeba žádné supermoderní vybavení: stačí i obyčejný starší telefon.

Obsluhu osobního účtu po telefonu v současnosti nabízí zhruba deset bank. Již dávno tato služba nezjišťuje, kolik na účtu zbývá. Bez čekání ve frontě u přepážky lze například zadat trvalý či jednorázový příkaz k platbě, přesunout peníze na termínovaný vklad, investovat do podílových fondů či zjistit aktuální kurs dolaru.

Kolik to všechno stojí? Zpravidla ne více než několik desítek korun měsíčně. Tyto služby někdy mají zvýhodněné sazby a neprodražují je ani poplatky za telefon. Komunikace s bankou po telefonu totiž bývá bezplatná - využívá se totiž "zelených" linek.

Říci jednoznačně, který peněžní ústav má tuto službu nejvýhodnější, nelze. Každý totiž uplatňuje jiný systém poplatků - některý je má nižší než při osobní návštěvě, zato si účtuje měsíční paušál, jiný to má naopak, u dalšího je třeba platit za telefon.

Například Živnostenská banka: při zadání čtyř příkazů na přepážce by klient zaplatil celkem čtyřicet korun, při užití telefonu dvanáct korun - ale k těm by ještě platil měsíční paušál ve výši padesáti korun. V takovém případě by až do sedmi platebních příkazů za měsíc bylo výhodnější zadávat příkazy osobně.

Na druhou stranu třeba u České spořitelny stojí osobní a telefonní podávání příkazů k úhradě stejně, u telefonního bankovnictví však navíc platí klient jednorázově sto korun.

Jedno obecně platí: telefon se vyplatí tím víc, čím častěji člověk s účtem zachází.
Stačí k tomu přitom i starší typ telefonního přístroje. Pak se musí spokojit s tím, že nebude příkazy zadávat elektronicky, ale prostřednictvím zaměstnance banky.
Jiný způsob nabízejí mobilní telefony či tlačítkové telefony napojené na digitální ústřednu, tedy přístroje s tónovou volbou.

Jejich majitelé se obejdou bez živého bankéře, komunikují s bankou pomocí automatu. Klient vytočí číslo určené pro tuto službu bankou, a pak už jen podle jeho výzev obsluhuje účet pomocí klávesnice telefonu.

Nejmodernější variantou je takzvaný GSM banking, kdy klient komunikuje s bankovním systém on-line pomocí klávesnice a displeje svého mobilního telefonu. Tuto službu však neumí každý přístroj. Kromě bankovních sazeb za dané příkazy navíc její uživatel platí poplatek za odeslání krátké textové zprávy SMS.

Některé peněžní ústavy pod názvem GSM banking skrývají skromnější služby - majitel mobilního telefonu se může dozvědět jen zůstatek či úrok, ale nemůže třeba zadávat příkaz k platbě.

Další informace naleznete v úterní příloze MF DNES Peníze

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Najdete na iDNES.cz