Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telefonní bankovnictví šetří čas a někdy i peníze

  10:18aktualizováno  10:18
Návštěva banky vždy znamená ztrátu času, která se ve většině případů počítá v desítkách minut. Komu by se navíc chtělo chodit do banky pokaždé, když je třeba zaplatit neočekávanou složenku nebo uložit peníze? Řešení může být jednoduché - začít obsluhovat účet po telefonu. Celkové poplatky jsou u této služby v podstatě stejné jako při osobní návštěvě peněžního ústavu a není k ní potřeba žádné supermoderní vybavení: stačí i obyčejný starší telefon.

Obsluhu osobního účtu po telefonu v současnosti nabízí zhruba deset bank. Již dávno tato služba nezjišťuje, kolik na účtu zbývá. Bez čekání ve frontě u přepážky lze například zadat trvalý či jednorázový příkaz k platbě, přesunout peníze na termínovaný vklad, investovat do podílových fondů či zjistit aktuální kurs dolaru.

Kolik to všechno stojí? Zpravidla ne více než několik desítek korun měsíčně. Tyto služby někdy mají zvýhodněné sazby a neprodražují je ani poplatky za telefon. Komunikace s bankou po telefonu totiž bývá bezplatná - využívá se totiž "zelených" linek.

Říci jednoznačně, který peněžní ústav má tuto službu nejvýhodnější, nelze. Každý totiž uplatňuje jiný systém poplatků - některý je má nižší než při osobní návštěvě, zato si účtuje měsíční paušál, jiný to má naopak, u dalšího je třeba platit za telefon.

Například Živnostenská banka: při zadání čtyř příkazů na přepážce by klient zaplatil celkem čtyřicet korun, při užití telefonu dvanáct korun - ale k těm by ještě platil měsíční paušál ve výši padesáti korun. V takovém případě by až do sedmi platebních příkazů za měsíc bylo výhodnější zadávat příkazy osobně.

Na druhou stranu třeba u České spořitelny stojí osobní a telefonní podávání příkazů k úhradě stejně, u telefonního bankovnictví však navíc platí klient jednorázově sto korun.

Jedno obecně platí: telefon se vyplatí tím víc, čím častěji člověk s účtem zachází.
Stačí k tomu přitom i starší typ telefonního přístroje. Pak se musí spokojit s tím, že nebude příkazy zadávat elektronicky, ale prostřednictvím zaměstnance banky.
Jiný způsob nabízejí mobilní telefony či tlačítkové telefony napojené na digitální ústřednu, tedy přístroje s tónovou volbou.

Jejich majitelé se obejdou bez živého bankéře, komunikují s bankou pomocí automatu. Klient vytočí číslo určené pro tuto službu bankou, a pak už jen podle jeho výzev obsluhuje účet pomocí klávesnice telefonu.

Nejmodernější variantou je takzvaný GSM banking, kdy klient komunikuje s bankovním systém on-line pomocí klávesnice a displeje svého mobilního telefonu. Tuto službu však neumí každý přístroj. Kromě bankovních sazeb za dané příkazy navíc její uživatel platí poplatek za odeslání krátké textové zprávy SMS.

Některé peněžní ústavy pod názvem GSM banking skrývají skromnější služby - majitel mobilního telefonu se může dozvědět jen zůstatek či úrok, ale nemůže třeba zadávat příkaz k platbě.

Další informace naleznete v úterní příloze MF DNES Peníze

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz