Telefonovat z ciziny lze několika způsoby za rozdílné ceny

Ti, kteří se ani na zahraniční dovolené neobejdou bez telefonování se svou rodinou, přáteli či podřízenými, by si měli připravit dost peněz. Cena za volání z ciziny do České republiky se totiž pohybuje v desítkách korun za minutu, ať už člověk volá pomocí předplacené karty,mobilního telefonu či z veřejného automatu. Kdo chce ale přeci jen něco ušetřit, měl by mezi jednotlivými způsoby volání dobře volit, jejich hovorné se totiž často značně liší.

Nejlevněji se z většiny zemí telefonuje prostřednictvím předplacené Karty X Českého Telecomu. K dostání jsou v hodnotách od tří set do jednoho tisíce korun. Volající může volat z pevného telefonu i veřejného automatu - po zadání čísla karty se mu příslušná částka odečítá z účtu karty.

Peněženku obvykle šetří i místní automaty. Ale pozor: výhodně lze volat z běžných městských automatů, telefonování z hotelových přístrojů je až se stoprocentní přirážkou. To však většinou člověk pozná až v průběhu hovoru.

Podobné je to i s voláním z pošty a z hotelového pokoje. Spojení z poštovního úřadu bývá levnější. Více zaplatí obvykle ten, kdo používá mobilní telefon.

Zatímco například za tříminutový hovor ze Španělska zaplatí majitel Karty X a telefonující z veřejného automatu 54 korun, volajícího z mobilního telefonu bude stát stejně dlouhé povídání zhruba sto až sto šedesát korun.

A to podle toho, zda vlastní telefon Paegas, EuroTel či Oskar například zákazník EuroTelu zaplatí za hovory z některých zemí až o pětadvacet procent více ve srovnání s Paegasem.

Rozhoduje i doba volání, někteří operátoři nabízejí v nočních hodinách volání zhruba o dvacet až čtyřicet procent levněji. Ušetřit je možné i díky správné volbě místního operátora.

Podobně jako v České republice i v ostatních zemích totiž provozuje mobilní telefony několik firem, například ve Velké Británii mohou majitelé Paegasu i EuroTelu vybírat mezi čtyřmi operátory, přičemž rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším činí za tříminutový hovor až šedesát korun.

Pozor by si měli dát majitelé mobilních telefonů hlavně na svůj záznamník. Jestliže si ho před dovolenou nevypnou, respektive nepřesměrují do tuzemské ústředny, musí počítat s tím, že za každou přijatou zprávu zaplatí dvakrát - poprvé nejdřív za příchozí hovor do zahraničí a podruhé, když se toto volání "odrazí" zpátky do domácí ústředny.

Příklad: turista ve Španělsku vlastnící telefon Paegas nepřijme hovor a ten se mu nahraje do hlasové schránky. Operátor mu nejdříve naúčtuje zhruba 31 korun za minutu příchozího hovoru a poté ještě dalších 44 korun za vrácení zprávy tuzemské ústředně.

Dohromady uhradí pětasedmdesát korun. Výhodné je naopak z mobilního telefonu posílat SMS zprávy. Cena za jednu obvykle nepřesáhne deset korun, přijaté nestojí nic.

Nově mohou letos v létě volat ze zahraničí i majitelé předplacených telefonů EuroTel Go a Paegas Twist. Většinou ještě levněji než s Kartou X či z telefonního automatu lze volat prostřednictvím internetu. Pro běžného turistu bývá však složité najít a napojit se na firmu, která tato výhodná volání umožňuje.

USA                    Karta X 81 Kč
Španělsko          Karta X/telefonní automat 54 Kč
Tunisko              telefonní automat 126 Kč
Thajsko              telefonní automat 138 Kč
Austrálie            Karta X 81 Kč

Poznámka: v době redakční uzávěrky nebyly k dispozici údaje společnosti Český mobil, která provozuje síť Oskar


Témata: s-karta