Telekomunikace zotavení ještě nečeká

Praha - Telekomunikační firmy patřily ještě začátkem loňského roku ke hvězdám světových burz. Ty časy jsou ovšem dávno pryč. Výrobci mobilních telefonů a mobilní operátoři patří k těm, co poslední půlrok oznamují jednu špatnou zprávu za druhou. Úterní varování finské společnosti Nokia, že ve druhém čtvrtletí letošního roku budou její zisky nižší než se očekávalo, způsobilo na burzách šok.

Nokia byla totiž považována za jednu z mála stálic, kterou současná krize telekomunikačního trhu neohrozila. Na rozdíl od svých konkurentů, kterými jsou hlavně švédský Ericsson a americká Motorola, totiž žádné podobné varování letos ještě nevydala.

Propad ceny jejích akcií během jediného dne o dvacet procent proto na evropských burzách způsobil paniku a pokles ceny i ostatních telekomunikačních společností. Je dalším důkazem, že ekonomické zpomalení USA se čím dál tím více dotýká i starého kontinentu a mobilních telekomunikací zvlášť těžce. Zchladilo navíc naděje na rychlé znovuzotavení telekomunikací.

Letošní zprávy výrobců telefonů

25. leden
Ericsson chce převést výrobu mobilů na jiné výrobce
13. březen
Alcatel chce radikálně omezit výrobu, aby snížil zásoby mobilních telefonů 29. březen
Philips oznámil, že asi nebude vyrábět mobilní telefony
11. duben
Motorola potvrdila, že i v druhém čtvrtletí má ztrátu
20. duben
Ericsson oznámil ztrátu za první čtvrtletí, vydal pesimistickou prognózu vývoje na trhu, bude muset propustit 12 tisíc lidí
26. duben
Alcatel snížil prognózu svého letošního růstu z 20 na 5-10 procent a kvůli nižší poptávce chce převést výrobu mobilů na jiné firmy
8. květen
Siemens oznámil, že propustí 2000 lidí
12. červen
Nokii spadly akcie o dvacet procent. Důvodem bylo její varování, že v druhém čtvrtletí vzroste její zisk o méně než deset procent

Pramen: FT

Včera sice akcie firmy Nokia i ostatních trochu ožily, zdaleka to ovšem neznamená, že je vše v pořádku. "Zpráva Nokie přišla ve špatnou chvíli a budoucnost vůbec není růžová, jak si lidé myslí," varuje podle agentury AP analytik Andy Hartwill z britské firmy SG Securities.

"Myslím, že je nebezpečné říci, že pokles akcií Nokie je posledním šokem pro trh. Tu a tam ještě uvidíme další pokles. Domníváme se, že většina těch špatných zpráv ohledně technologických akcií už sice byla zveřejněna, ale neznamená to, že již budou přicházet jen dobré zprávy," prohlásil zase pro Reuters Jason James, analytik HSBC Securities.

Nokia předpověděla, že celosvětový trh s mobilními telefony letos vzroste "jen velmi mírně" oproti loni prodaným 405 milionům telefonů. Se svým varováním však zároveň uvedla, že ve druhém pololetí očekává "výrazné posílení trhu" proti první polovině roku. Na trh by se totiž měly začít dostávat telefony využívající nové technologie GPRS.

Odborníci tak optimističtí zdaleka nejsou. "Obávám se, že třetí čtvrtletí bude spíše horší. A možná dokonce i čtvrté. Mobily s GPRS by se totiž měly začít na trhu prosazovat až v druhé polovině příštího roku," řekl britskému deníku analytik Mika Paloranta z Nordea Securities.

Krize nedoléhá jen na samotné výrobce mobilních telefonů, ale i na operátory. Většina těch velkých v Evropě se totiž finančně vyčerpala investicemi do nových technologií a svých sítí. Velké peníze navíc také utratili v boji o získání nových licencí na provozování mobilních sítí třetí generace, které by měly být spuštěny za pár měsíců.

Klesají i akcie takových kolosů jako je British Telecom, France Télécom, Deutsche Telekom nebo britský Vodafone. Někteří z nich, jako třeba British Telecom, dokonce začali prodávat svá aktiva, aby získali dostatek finančních prostředků. To znamená i špatnou zprávu pro českou vládu, která chce prodat své podíly v Českých radiokomunikacích a Českém Telecomu. Obři jsou již unaveni a prodej těchto dvou podniků nemusí přinést zdaleka tolik peněz do státní pokladny, jak se čekalo.