Telička bude stavět železnice

  14:49aktualizováno  14:49
Bývalý eurokomisař Pavel Telička dostal na starost transevropské železnice. Evropská komise ho jmenovala jedním ze šesti koordinátorů výstavby a modernizace páteřních tratí. Telička se zaměří na koridor Rail Baltica z Varšavy do Helsinek přes Litvu, Lotyšsko a Estonsko.
Pavel Telička

Pavel Telička | foto: MF DNES

Evropská komise očekává, že se nyní výstavba klíčových evropských tras zrychlí. Brusel totiž na výstavbu klíčových železnic vyhradil miliardy eur.

Komisař Jacques Barrot má přesto pocit, že se projekty dostávají do skluzu. Zvláště ty, do nichž je zapojeno více zemí. Od koordinátorů si proto slibuje, že uhladí politické hrany a dokáží sladit zájmy jednotlivých států.

EU v dubnu 2004 schválila 30 prioritních mezinárodních dopravních projektů v hodnotě 225 miliard eur; celkově má transevropská dopravní síť stát 600 miliard. Komise navrhla pro příští finanční období (2007-13) vyčlenit na tento účel 20 miliard eur. Další kapitál chce získat z veřejných i soukromých zdrojů.

"Nebudeme nahrazovat ani komisi, ani orgány členských zemí, ale zajišťovat koordinaci a vytvářet podmínky pro co nejhladší realizaci projektů," řekl Telička, který se chce v září vypravit do baltských států a Polska.

Rail Baltica se začne stavět nejdříve koncem příštího roku, až bude dokončena dopadová studie. Úsek z Varšavy do Kaunasu má být hotov do roku 2010, z Kaunasu do Rigy v roce 2014 a z Rigy do Tallinnu o dva roky později.

Podle Teličky půjde o veliké dílo, protože většina současných tratí na této trase je dnes jednokolejných, často neelektrifikovaných.

Komise vedle Teličky jmenovala dalších pět komisařů, kteří se úřadu ujmou bez nároku na plat; budou dostávat měsíční paušál 1500 eur (45 000 korun) na běžné výdaje, komise jim bude hradit náklady na cestování podle platných pravidel.

Koordinátoři byli jmenováni na čtyři roky s obnovitelným mandátem. Komise navrhla jména již v dubnu. Členské státy vzápětí souhlasily, konečné rozhodnutí se zdrželo v Evropském parlamentu.

Pavel Telička do podzimu loňského roku působil jako první český eurokomisař. Poté ho česká vláda nahradila expremiérem Vladimírem Špidlou. - více zde

Autoři: , ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

V Česku ubylo vín „řízlých“ cukrem a vodou. Falšuje se i víno v plastu

Je to skvělý ročník. V Paříži načali letošní beaujolais nouveau (15. listopadu...

Z nabídky českých vinoték a jiných podniků mizí padělané víno. Počet vín, ředěných například vodou či syntetickým...

Lidé v práci promrhají jeden den v měsíci. Firmy přicházejí o miliony

Ilustrační snímek

Řešením osobních záležitostí v práci stráví zaměstnanci jeden den měsíčně. Firmy kvůli tomu ročně přicházejí o miliony...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Najdete na iDNES.cz