Výměna paliva v Temelíně

Výměna paliva v Temelíně - Otevřený reaktor 1. bloku | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Temelín naposledy měnil americké palivo, brzy bude všechno z Ruska

  • 90
Na jednom z nejstřeženějších míst v Česku se minulý týden ve čtvrtek v noci ukončila výměna jaderného paliva. První reaktor jaderné elektrárny Temelín dostal čtvrtinu nového paliva.

Naposledy byla jeho výrobcem americká firma Westinghouse, od příštího roku bude palivo dodávat ruský Tvel. Ten před třemi lety vyhrál výběrové řízení na zásobování elektrárny až do roku 2020, což obnáší zhruba 400 tun paliva za několik miliard korun.

Podle zjištění MF DNES se Rusko snaží proniknout co nejhlouběji do tuzemské energetiky. O tu se zajímali také dva nedávno za špionáž vypovězení ruští vojenští diplomaté. Rusy zajímá i případná dostavba Temelína, kvůli níž už elektrárna nabírá lidi.

Desítky nových zaměstnanců

V českém průmyslu je to v ­poslední době neobvyklý jev – firma přijímá lidi. Temelín, největší tuzemský výrobce elektřiny, od počátku roku zvýšil počet zaměstnanců o­ šest procent (to je o 83 lidí), obsadit potřebuje ještě letos dalších třicet míst a­ otevření nových pozic plánuje.

"Předpokládáme, že do roku 2013 budeme potřebovat dvě stě lidí do útvaru pro řízení výstavby nových bloků," říká šéf personálního oddělení elektrárny Pavel Šimák.

Na rozšíření Temelína ze současných dvou bloků na čtyři se podle něho personalisté musí začít připravovat s několikaletým předstihem.

"Jen vycvičení směnového inženýra trvá zhruba 108 měsíců. Chybějí nám hlavně technické profese," dodává Šimák. Kromě odborných předpokladů musí také každý zaměstnanec elektrárny projít psychotesty. Je přitom jedno, zda pracuje jako šéf reaktoru nebo ve firmě uklízí.

"Vybíráme pro sebe ty nejvhodnější kandidáty. To znamená, že například kreativita je na některých pozicích nežádoucí. Potřebujeme lidi, kteří jedou přesně podle pravidel," říká Jiří Tyc, šéf směnových inženýrů.

Výměna paliva v Temelíně

Ačkoli by o dostavbě Temelína mohlo být rozhodnuto nejdřív do dvou let, elektrárna podle Šimáka začíná hledat absolventy technických vysokých a středních škol už teď. Spuštění dvou nových bloků je přitom plánováno do roku 2020.

Již rok probíhá posuzování vlivu stavby na životní prostředí, které může trvat celkem dva a půl roku. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže by potom mohl být definitivně vybrán dodavatel stavby a technologií, takže reálně by se mohlo začít stavět zhruba za tři až čtyři roky.

O ­dostavbu, která může stát při konzervativním odhadu přes 200 miliard korun, je velký zájem. Dokumentaci k tendru si vyzvedlo už přes deset firem, prvotní kvalifikace do soutěže končí letos na konci října. Vítěz navíc získá možnost postavit další reaktory pro ČEZ v cizině.