Temelín: vydělali i Rakušané

Zatímco rakouští oficiální představitelé stupňují svůj boj proti jaderné elektrárně Temelín, firmy z jejich země na stavbě vydělaly částky v řádech miliard korun. Mezi třiceti největšími dodavateli elektrárny jsou tři firmy se sídlem v Rakousku. Jedna z nich společnost VA Technologie - přitom ovládla na začátku roku tuzemskou společnost EZ Praha, která pro Temelín vyrábí speciální elektrické kabely a ročně za ně utrží několik stovek milionů korun. Rozhodujícím majitelem VA Technologie je rakouský stát. Ten ve firmě vlastní 24 procent akcií a dalších 19 procent mají polostátní hutě Voest Alpine.

Čtvrtinovým akcionářem ve VA Technologie je rakouský státní fond ÖIAG. Jeho zástupci v orgánech firmy přitom proti zakázkám do Temelína - ať už přímo z rakouské společnosti, nebo z EZ Praha - nikdy nevznesli žádné námitky. „Ze strany státu nebyl nikdy žádný tlak na vypovězení smluv pro Temelín,“ sdělila mluvčí VA Technologie Maria Neisserová. Připomněla přitom, že VA Technologie není přímým dodavatelem elektrárenské společnosti ČEZ, ale i před kapitálovým vstupem dodávala výrobky pro pražskou společnost. „Naším partnerem je EZ Praha,“ potvrdil mluvčí Temelína Milan Nebesář.

I on přiznává, že vztahy s dodavatelem kabelů se po vstupu rakouské firmy nijak nenarušily.

„Žádné komplikace nenastaly,“ uvedl Nebesář. Podobně mluví i marketingový ředitel společnosti EZ Praha Roman Ostrtág. „Žádné ovlivňování ze strany akcionáře jsme nepocítili, dodáváme a budeme dodávat do elektrárny bez komplikací dál,“ tvrdí.

EZ Praha v letošním roce prodají do Temelína zařízení za několik set milionů korun a jejich dodávky budou pokračovat až do úplného dokončení elektrárny, plánovaného na příští rok. „Temelín pro nás představuje nejvýznamnější zakázku, celková hodnota dodávek od zahájení jeho výstavby se pohybuje v řádu miliard korun,“ řekl Ostrtág. VA Technologie patří mezi největší rakouské společnosti, loni měla tržby 3,44 miliardy eur a ztrátu 95,4 milionu eur.

Kromě této společnosti pro Temelín pracují ještě další dvě firmy se sídlem v Rakousku - společnost PKE Philips a Valco Chemical. V obou případech však jde o soukromé společnosti s převahou mezinárodního kapitálu. Jaká je hodnota zakázek konkrétních firem elektrárenská společnost ČEZ nechce sdělit.

Rakouský tlak proti Temelínu se v posledních dnech stupňuje. Kancléř Wolfgang Schüssel v sobotu dokonce na setkání členských zemí Evropské unie požadoval vypracování jednotného standardu jaderné bezpečnosti.

Spory se přenesly i do ekonomické roviny, když minulý pátek rakouský ministr hospodářství Martin Bartenstein zastavil veškerý dovoz elektrické energie z Česka do Rakouska.