Ten, kdo prodává nemovitost, ji nesmí zároveň ocenit

Stát se odhadcem majetku dnes už není tak jednoduché jako na začátku letošního roku. Zatímco ještě v únoru bylo oceňování majetku živností volnou a živnostenskému úřadu stačilo předložit výpis z trestního rejstříku, dnes musí zájemce požádat o koncesi a k žádosti přiložit mimo jiné doklad o vysokoškolském nebo středoškolském vzdělání a praxi.

Navíc se musí zavázat, že zajistí dostatečnou kvalitu svých služeb - měl by například vést podrobnou evidenci oceňování, popis postupů a v případě, že jsou jeho oborem movitosti, podniky či nehmotný majetek, alespoň jednou za dva roky požádat o odbornou kontrolu.

Novela živnostenského zákona v praxi platná od letošního března, která nová pravidla stanovila, navíc zakazuje, aby jedna osoba zároveň majetek prodávala a oceňovala.

Jednou z podmínek provozování živnosti je totiž zamezení střetu zájmu. Změna se nedotýká jen nových žadatelů o koncesi, nýbrž i stávajících více než dvou tisíc oceňovatelů, kteří dosud vlastní oprávnění podnikat na živnost volnou.

Do konce února 2001 totiž musí předložit živnostenskému úřadu příslušné dokumenty o vzdělání, stejně jako noví zájemci.

Zákon nezakazuje podnikat v příbuzném oboru

Majitelé některých realitních kanceláří se však obávají, že na základě nejasně formulovaného ustanovení zákona vylučujícího střet zájmů, o živnost oceňování nemovitostí úplně přijdou.

Letos v červenci se totiž ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr písemně vyjádřil k dotazu poslankyně Michaely Šojdrové, který se týkal problematiky střetu zájmů, následovně: "Zamezením střetu zájmů rozumíme, obdobně jako tomu je například v zákoně číslo 524/1992 Sbírky o auditorech, vyloučení souběhu činností z oblasti oceňování majetku s podnikáním v bezprostředně souvisejících oblastech, jako je zejména podnikání v oblasti koupě a prodeje zboží nebo realitní činnost."

Podle tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu však mohou podnikající v realitách zůstat klidní. Výklad zákona totiž ministerstvo během léta změkčilo.

Jeho zástupkyně Dagmar Plachá potvrdila, že se zákaz týká jen případů, kdy jeden člověk či firma oceňuje konkrétní majetek, se kterým sama obchoduje.

"Podmínka zamezení střetu zájmů má zabránit tomu, aby odhadce nebyl v souvislosti se svými jinými aktivitami přímo, a pokud možno ani nepřímo zainteresován na změnách hodnoty oceňovaného majetku, jeho nákupu a prodeji a podobně," uvádí Dagmar Plachá.

Podle ní však zákon neomezuje, tak jako například u auditorů, podnikání nebo činnost v jiných oborech jako takové, ale zakazuje pouze oceňování v uvedených konkrétních případech.

"Střetem zájmů tedy například není souběžný výkon činnosti odhadce a realitního agenta, ale konkrétní oceňování nemovitosti a její prodej stejnou osobou. Obdobně to platí například i pro prodejce automobilů a podobně," vysvětluje Plachá.

Pokud by oceňovatel toto pravidlo porušil, hrozí mu sankce podle zákona, tedy pokuta a následně i odebrání koncese.

Certifikace není povinná

Další podmínkou provozování živnosti je "zajištění systému jakosti a odpovědnosti." Zákon ji popisuje pouze touto velmi obecnou větou. Co si pod tím představit? Původní návrh zákona počítal s tím, že každý oceňovatel bude muset mít povinnou certifikaci. Ta ovšem v konečné podobě schválena nebyla.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vysvětluje: "Při udělení koncese se k dodržení systému jakosti odhadce zavazuje. Zákon sice nepožaduje, aby měl přímo certifikát jakosti, ale fakticky by měl podle těchto norem postupovat."

To znamená mimo jiné vést přesnou evidenci ocenění a používat obvyklé postupy. Za porušení podmínky opět hrozí peněžité sankce nebo ztráta licence. Další novinkou je povinné pojištění odhadců. "Pojištění odpovědnosti není specifikováno určitou sumou, jeho výše by měla odpovídat povaze činnosti," doplňuje Dagmar Plachá.

Jak požádat o koncesi "Oceňování majetku pro věci movité, nemovité, nehmotný majetek, finanční majetek a podnik"

1. O koncesi se žádá na místně příslušném živnostenském úřadě podle bydliště fyzické nebo sídla právnické osoby.

2. K žádosti je třeba přiložit doklad o vzdělání a praxi: -vysokoškolské ekonomické nebo právní nebo v oboru, ve kterém má být oceňování vykonáváno a dva roky praxe v oceňování nebo pro věci movité a nemovité - úplné střední odborné nebo vyšší odborné vzdělání v oboru, ve kterém má být oceňování vykonáváno a pět let praxe v oceňování majetku Dva roky praxe lze nahradit postgraduálním studiem nebo celoživotním vzděláním podle zvláštního zákona v rozsahu nejméně dvou akademických roků zaměřených na oceňování majetku.

3. Další podmínky -zamezení střetu zájmu - uchování důvěrnosti informací - řádné provozování živností a pojištění odpovědnosti - zajištění systému jakosti a odpovědnosti

4. K žádosti se vyjadřuje ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu.

5. Živnostenský úřad rozhodne o žádosti do šedesáti dnů ode dne jejího podání. Koncesní listu nu vydá do patnácti dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí.

6. Podmínky nového zákona musí splnit i stávající majitelé živnostenských listů vydaných na živnost volnou.