Vodárny couvly. Kanalizaci mohou spravit i ti bez zkušeností z velkoměst

  12:04aktualizováno  12:04
Severočeská vodárenská společnost chtěla zvláštním způsobem vybírat firmy, které opraví vodovod a kanalizaci v Liberci okolo zoologické zahrady. Podmínkou účasti v zakázce za 15 milionů korun byla i zkušenost s nejméně třemi zakázkami ve stotisícovém městě.

Čistírna odpadních vod Liberec | foto: SVS

Podmínku, kterou menší firmy i lidé zabývající se veřejnými zakázkami označovali za diskriminující, protože stotisícových měst je v Česku jen šest, nakonec vodárny po upozornění MF DNES stáhly.

Zakázka na rekonstrukci inženýrských sítí za patnáct milionů korun původně automaticky vylučovala celou řadu firem, které mají s vodohospodářskými stavbami zkušenosti, jen je neprováděly ve stotisícovém městě. A ukazuje, že i s novým zákonem o veřejných zakázkách je snaha tyto zakázky šít na míru předem určeným firmám.

"Provádíme tyto práce již přes patnáct let, ale do soutěže se nemůžeme přihlásit. Je to celé vymyšlené pro nějakou větší firmu, pro kterou to bude nakonec realizovat subdodavatel a oni shrábnou zisk," stěžoval si majitel jedné z firem, který si nepřál být jmenován.

Experti podmínku velkoměsta kritizovali

I řada odborníků na zakázky se takovým podmínkám nestačí divit. "Podmínka sta tisíc obyvatel je podle mého názoru nesmyslná. Je úplně jedno, jestli rekonstruujete kanalizaci v městě s 50 tisíci nebo sta tisíci obyvateli," říká Jan Pavel z Vysoké školy ekonomické, který se zakázkami dlouhodobě zabývá. "Celé to podstatně a zbytečně omezuje konkurenci," dodal.

Podobný názor má například i starosta Semil a poslanec Jan Farský (Starostové). "Je to diskriminační podmínka, u antimonopolního úřadu to musí prohrát," řekl Farský.

Shodou okolností jde o rekonstrukci vodovodů a kanalizací v oblasti, kde město Liberec bude realizovat pomocí veřejné soutěže celkovou opravu komunikací. To však žádnou podmínku na stotisícové město nemá.

Severočeská vodárenská společnost (SVS), kterou vlastní města a obce bývalého Severočeského kraje, původně za podmínkou stála. "Jako investor máme povinnost vymezit kvalifikační podmínky takové, které zajistí výběr toho nejkvalitnějšího a nejzkušenějšího zhotovitele právě s ohledem na jednokriteriální hodnocení, kterým je cena díla," řekl mluvčí firmy Jiří Hladík. Podmínku společnost považovala za zcela nediskriminační a naopak vystihující její náročnost organizace výstavby.

V pondělí nakonec SVS podmínku změnila. Namísto stotisícového města nově stačí, když firma doloží referenci na stavby z "městské zástavby". Podle SVS je to v duchu jejích požadavků, firma současně přiznala, že proti původní podmínce podal jeden ze soutěžících námitku.

Vodohospodářské stavby jsou jedním z mála oborů stavebnictví, který nepostihl takový úbytek zakázek. Důvodem jsou proudící evropské dotace i povinnost splnit normy EU.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Češi si připlatí i za další značku piva, ceny zvyší také Bernard

Stanislav Bernard

Rodinný pivovar Bernard z Humpolce od 29. října zdraží svá piva. Cenu sudového moku zvýší v průměru o 70 haléřů,...

Kellnerova skupina PPF sjednocuje Air Bank a Home Credit s Monetou

Sídlo společnosti PPF miliardáře Petra Kellnera v pražských Dejvicích.

Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera spustila proces ke sjednocení Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s...

I čokoláda je superpotravina. Česká firma ji dodává do Švýcarska

Výroba v pražské společnosti Iswari

O borůvkách či šípku se mluví jako takzvaných superpotravinách. Podle Františka Lomského, spolumajitele české firmy...Najdete na iDNES.cz