Teroristé vzali práci uklizečkám

  • 6
Zničíme kapitalistického ďábla, mysleli si zřejmě zfanatizovaní teroristé, když 11. září útočili na Světové obchodní centrum. Zda porazili tuto abstraktní hrozbu, vědí jen oni sami. V každém případě se jim podařilo udělat z kuchařů, uklízeček, taxikářů a číšníků nejméně perspektivní zaměstnání v New Yorku.

Právě lidé podobných "obyčejných" profesí mají největší problémy s hledáním práce. Na rozdíl o tisíců jiných měli alespoň štěstí, že zachránili svůj život. Jejich práce ale zůstala v tisících tun trosek.

Jestliže budovami legendárních dvojčat prošlo denně kolem 50 tisíc lidí, zdaleka to nebyli jen velcí bossové nadnárodních firem, osobnosti veřejného života nebo zaměstnanci pojišťoven. Například jen čtyři procenta z nich si vydělávali jako finanční odborníci nebo brokeři.

Nad tím, aby se jim v obřím centru dobře pracovalo, bděly tisíce kuchařů, číšníků, uklizeček a uklizečů, recepčních, asistentů, údržbářů a techniků. Lidí, kteří za svou práci brali minimální, nebo jen o málo vyšší mzdu. Považovat je za kapitalisty by si dovolil jen málokdo.

Právě oni teď chodí na burzy práce pořádané radnicí. "Chci práci, prostě práci, jen práci," prohlašuje Errol Parker, který chodí po Madison Square Garden a z plné krabice rozdává na jednu i druhou stranu životopisy s profesními zkušenostmi.

Šance jsou ale malé. Kolem poledne jen čtyřicet z dvou set zaměstnavatelů oznámilo, že možná najme 435 lidí. Přesto byl na obě dosavadní burzy práce nával, kteří policisté sotva zvládali.

Mezi méně šťastnými, kteří se burzu práce nedostali, je i svobodná matka dvou dětí Kim Dailyová. Pracovala v hotelu Marriott, který stál vedle WTC a zřítil se spolu s ním. Dailyová je jednou z 25 tisíc lidí, kteří ztratili práci přímo kvůli útoku.

Zatímco burzovní obchodníci práci našli rychle, Lisa Mendesová coby účetní takové štěstí neměla. V minulých letech mohla bez problémů přecházet rychle z místa na místo, teď se děsí toho, jak nemůže sehnat žádnou práci.

John Haynes vařil jídla ve 106. patře Světového obchodního střediska pro 250 zaměstnanců společnosti Windows on the World. Už nevěří, že by se kuchařskou profesí uživil, protože restaurace nenajímají. "Takže půjdu na rekvalifikaci, nejspíš něco s počítači nebo fotografií," říká.

Skomírající proud turistů v období považovaném za turistickou špičku nedává naději na rychlou změnu.

Neméně devastující vlna dolehla na tradiční šičské dílny a textilní prodejny v Čínské čtvrti. Z 200 těchto dílen a prodejen zaniklo do konce října deset procent a stejné procento lidí ztratilo práci. Ostatní redukují pracovní dobu.

,