Britské Tesco volá po vyšším zdanění zboží prodávaného přes internet

  18:48aktualizováno  18:48
Generální ředitel nákupního řetězce Tesco Dave Lewis řekl, že britský ministr financí by měl zavést 2% daň na veškerý prodej online. To by mělo ulevit tradičním kamenným prodejnám, které se potýkají s nástupem internetových gigantů, jako je například Amazon. Současný maloobchodní sektor podle Lewise čelí „smrtícímu koktejlu tlaků“.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Šéf řetězce Tesco, které je v Británii největším maloobchodním řetězcem, považuje selhání v adekvátním zdanění digitálních firem za problém celého odvětví, uvedl deník The Guardian. Lewis již před třemi lety hovořil o „smrtícím koktejlu tlaků v maloobchodním sektoru“, a dnes dochází na jeho slova.

Apeluje proto na britského ministra financí Philipa Hammonda, aby zavedl speciální 2% daňovou sazbu na veškeré zboží, které se prodává na internetu.

„Daňová zátěž dosáhla úrovně, kdy společnosti krachují,“ citoval list Lewisovo vyjádření z nedělního rozhovoru pro Daily Mail. Ředitel se ptá, jestli britská vláda dostatečným způsobem promyslela co se stane, až maloobchodní sektor začne klesat a s tím spojené ztráty pracovních míst začnou být výrazné.

Pokud má tradiční maloobchod přežít, je podle Lewise nutná změna v daňovém systému. Jenom v Británii v něm pracuje 4,2 milionu lidí, píše deník The Times. Speciální daň na zboží zakoupené online by podle šéfa Tesca přinesla do státní pokladny minimálně 1,25 miliardy liber, což by mohlo vést ke snížení sazeb pro klasické kamenné prodejny.

Kamenné prodejny jsou v daňovém systému znevýhodněny

V Británii jsou tyto speciální sazby (business rates) navázány na hodnotu majetku, jejž firmy využívají a představují významnou část příjmů tamního státního rozpočtu. Deník uvádí, že díky této formě daně se ročně ve Spojeném království vybere přibližně 30 miliard liber.

Sazba však značně znevýhodňuje klasické kamenné prodejny. Kvůli jejich rozlehlým provozovnám na ně doléhá mnohem víc, než na internetové prodejce. Maloobchodní sektor ročně zaplatí ze zmiňovaných 30 miliard přibližně čtvrtinu, přičemž online obchodníci hradí pouhý zlomek této částky.

Britský ministr financí Hammond minulý týden prohlásil, že „globální internetoví giganti musí férovým způsobem přispívat na financování veřejných služeb“, přičemž nejlepší cestou ke zdanění nadnárodních společností je podle něj mezinárodní dohoda. Hammond však uvedl, že „pokud se nedokážeme dohodnout, Británie přijde s vlastní verzí digitální daně“.

Británie už dřív zvažovala zdanění příjmu velkých internetových společností jako Facebook či Google, uvedla agentura Reuters. Opatření mělo fungovat do té doby, než se mezinárodní daňová pravidla přizpůsobí digitálním firmám, které mohou přesouvat své tržby a zisky mezi jednotlivými jurisdikcemi.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Bankomat omylem vydával bankovky s vyšší hodnotou, lidé vybírali až do limitu

Muž v řeckém přístavu Piraeus vybírá 60 euro, což je od uvalení kapitálových...

Rakouský bankomat vydával k radosti zákazníků více peněz, než kolik po něm požadovali. Místo dvacetieurovek přístroj...

Školní obědy podle Trumpa - méně celozrnného pečiva a pořádně osolit

Ilustrační snímek

Trumpova administrativa tento týden oznámila finální podobu změn v americké obdobě „pamlskové vyhlášky“. Nová varianta...

OBRAZEM: Svařák, Santa a ozdoby. Vánoční trhy najdete nejen v Evropě

Vánoční trhy v Moskvě (prosinec 2018)

Češi na adventních věncích brzy zapálí třetí svíčku a mnozí začínají plánovat výlety na vánoční trhy do zahraničí....

Najdete na iDNES.cz