Britské Tesco volá po vyšším zdanění zboží prodávaného přes internet

  18:48aktualizováno  18:48
Generální ředitel nákupního řetězce Tesco Dave Lewis řekl, že britský ministr financí by měl zavést 2% daň na veškerý prodej online. To by mělo ulevit tradičním kamenným prodejnám, které se potýkají s nástupem internetových gigantů, jako je například Amazon. Současný maloobchodní sektor podle Lewise čelí „smrtícímu koktejlu tlaků“.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Šéf řetězce Tesco, které je v Británii největším maloobchodním řetězcem, považuje selhání v adekvátním zdanění digitálních firem za problém celého odvětví, uvedl deník The Guardian. Lewis již před třemi lety hovořil o „smrtícím koktejlu tlaků v maloobchodním sektoru“, a dnes dochází na jeho slova.

Apeluje proto na britského ministra financí Philipa Hammonda, aby zavedl speciální 2% daňovou sazbu na veškeré zboží, které se prodává na internetu.

„Daňová zátěž dosáhla úrovně, kdy společnosti krachují,“ citoval list Lewisovo vyjádření z nedělního rozhovoru pro Daily Mail. Ředitel se ptá, jestli britská vláda dostatečným způsobem promyslela co se stane, až maloobchodní sektor začne klesat a s tím spojené ztráty pracovních míst začnou být výrazné.

Pokud má tradiční maloobchod přežít, je podle Lewise nutná změna v daňovém systému. Jenom v Británii v něm pracuje 4,2 milionu lidí, píše deník The Times. Speciální daň na zboží zakoupené online by podle šéfa Tesca přinesla do státní pokladny minimálně 1,25 miliardy liber, což by mohlo vést ke snížení sazeb pro klasické kamenné prodejny.

Kamenné prodejny jsou v daňovém systému znevýhodněny

V Británii jsou tyto speciální sazby (business rates) navázány na hodnotu majetku, jejž firmy využívají a představují významnou část příjmů tamního státního rozpočtu. Deník uvádí, že díky této formě daně se ročně ve Spojeném království vybere přibližně 30 miliard liber.

Sazba však značně znevýhodňuje klasické kamenné prodejny. Kvůli jejich rozlehlým provozovnám na ně doléhá mnohem víc, než na internetové prodejce. Maloobchodní sektor ročně zaplatí ze zmiňovaných 30 miliard přibližně čtvrtinu, přičemž online obchodníci hradí pouhý zlomek této částky.

Britský ministr financí Hammond minulý týden prohlásil, že „globální internetoví giganti musí férovým způsobem přispívat na financování veřejných služeb“, přičemž nejlepší cestou ke zdanění nadnárodních společností je podle něj mezinárodní dohoda. Hammond však uvedl, že „pokud se nedokážeme dohodnout, Británie přijde s vlastní verzí digitální daně“.

Británie už dřív zvažovala zdanění příjmu velkých internetových společností jako Facebook či Google, uvedla agentura Reuters. Opatření mělo fungovat do té doby, než se mezinárodní daňová pravidla přizpůsobí digitálním firmám, které mohou přesouvat své tržby a zisky mezi jednotlivými jurisdikcemi.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Změny klimatu vyženou ceny piva na dvojnásobek, tvrdí vědci

Ilustrační snímek

Pivo se v budoucnu stejně jako čokoláda, káva nebo víno může stát obětí klimatických změn, které povedou až ke...

Válka eBay s Amazonem pokračuje. Aukční server žaluje lov pracovníků

Ilustrační snímek

Aukční portál eBay zažaloval e-shopového globálního krále Amazon. Obvinil ho, že mu nelegální cestou přetahoval...

Konopí způsobí revoluci na světových trzích, hitem budou marihuanové nápoje

Ilustrační snímek

Akcie konopných firem lámou v posledních měsících na světových burzách rekordy. Tento vývoj, společně s legalizací...Najdete na iDNES.cz