Testy hovězích hamburgerů v britském Tesku prokázaly 29% podíl koňského masa.

Testy hovězích hamburgerů v britském Tesku prokázaly 29% podíl koňského masa. | foto: Daily Telegraph

Tesco prodávalo hamburgery s koňským masem. Z regálů mizí i v Česku

  • 154
Britské a irské supermarkety nabízely koňské maso v hovězích hamburgerech. Přítomnost koňské DNA prokázaly testy na výrobcích například v Tesku, Lidlu a Aldi. Většina z nich hned zboží stáhla z prodeje, inspektoři obou zemí pokračují v kontrolách. Hamburgery stahuje z obchodů i Tesco v Česku.

Ve výrobcích vlastní značky Tesco Everyday Value maso označené jako hovězí hamburgery obsahovalo přibližně 29 procent koňského masa, píše britský deník The Daily Telegraph. Řetězec oznámil, že všechny chlazené i mražené hamburgery okamžitě stahuje z prodeje, ať už koňské maso obsahovaly, nebo ne.

"Přítomnost jiného masa v našich výrobcích je mimořádně vážná věc. Naši zákazníci mají právo na potraviny v nejlepší kvalitě," uvedl Tim Smith, technický ředitel obchodního řetězce.

Některé produkty od stejných výrobců jsou i na pultech obchodů Tesco v Česku. "Přestože podle odborníků nepředstavují žádné zdravotní riziko, rozhodli jsme se je preventivně stáhnout z prodeje a nabídnout možnost vrácení peněz těm zákazníkům, kteří k výrobku nemají důvěru," sdělil mluvčí českého Teska Jan W. Dvořák.

Etiketa hamburgeru.

Analýzu provedla irská potravinářská inspekce ve spolupráci s britskou. Více než třetina (37 procent) zboží testovaného v Irsku obsahovala koňskou DNA a většina (85 procent) dokonce vepřové. Koňské maso obsahovalo celkem 27 produktů z hovězího masa, i když v devíti z deseti burgerů byly známky koňského masa velmi nízké. Z dalších 31 výrobků včetně zapékaných pájů s tvarohem nebo hovězím na kari a lasagní, pak bylo na na přítomnost vepřového pozitivně testováno 21.

Obavy o záhadný původ masa rostou

Průzkum zvyšuje obavy o "dohledatelnost původu masa v potravinářských řetězcích", uvádějí autoři analýzy. Obávají se také reakce praktikujících židů a muslimů, jimž jejich náboženství zakazuje jíst vepřové maso.

Hovězí na hamburgery, které obsahovalo koňskou DNA, pocházelo z irských výroben Liffey Meats a Silvercrest Foods a z britské Dalepak Hambleton. Prodávaly je řetězce Tesco, Dunnes Stores, Lidl, Aldi a Iceland.

"Silvercrest nikdy vědomě nekoupil nebo neprodával koňské produkty. Zahájili jsme vyšetřování u evropských dodavatelů (mimo britské ostrovy)," hájil firmu mluvčí Silvercrestu.

"Uspokojivě se dá vysvětlit přítomnost vepřového DNA, protože ve stejných závodech se zpracovává maso z více druhů zvířat. Ovšem jasné vysvětlení chybí pro koňské DNA u těchto produktů, protože dotčené firmy koňské maso nezpracovávají," uvedl ředitel irské potravinářské inspekce FSAI Alan Reilly.

Mluvčí britské inspekce FSA podotkl, že jejich úřad s Irskem spolupracuje, i když zjištění se nedají označit jako riziko pro bezpečnost potravin. "Vyšetřování toho, jak se do těchto produktů dostalo koňské maso, pokračuje," dodal. Zjištění velmi pobouřilo i britské politiky, kteří se hodlají zaměřit na odpovědnost obchodníků za prodávané zboží. Akcie Teska na burze klesly po zprávě o procento.

V některých zemích je koňské maso běžnou součástí jídelníčku, v Česku ho na konci loňského roku nabízel Albert jako vánoční delikatesu. Podle ankety iDNES.cz by si toto maso koupila třetina hlasujících čtenářů (anketu najdete zde).