Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tesco v Česku plánuje placení bez pokladní

  12:24aktualizováno  12:24
Od založení první samoobsluhy v Česku letos uplynulo půl století. Obchodní řetězec Tesco ale nyní hodlá posunout samoobslužný prodej ještě o úroveň výš. Chce totiž bez obsluhy provozovat i pokladny. O plánech jako první informovaly Hospodářské noviny.

Samoobslužné pokladny Teska fungují ve Velké Británii. | foto: Tesco

Zákazník zkrátka přijde, nakoupí, zboží si sám namarkuje, zaplatí a může jít.

Pokladny s obrázky
Jak bude konkrétně samoobslužné placení vypadat, ještě jasné není. Podle mluvčí Teska Jany Matouškové by se ale mohlo podobat systému, který už dnes funguje ve Velké Británii.

Zákazník by u terminálu každé zboží naskenoval a vložil do přiložené igelitové tašky, která je spojena s váhou. Podle hmotnosti by přístroj rozeznal, zda příslušný výrobek zákazník skutečně oskenoval a nepokouší se placení vyhnout.

V případě, že by se jednalo o produkty, které nejsou opatřeny čárovým kódem nebo čipem, orientoval by se zákazník v systému pomocí obrázků. Takových výrobků by ale podle mluvčí Teska Jany Matouškové bylo minimum. Mohlo by se jednat například o ovoce a zeleninu.

"Celý systém je velice intuitivní, zákazník nebude muset studovat žádné složité návody," ujistila Matoušková. "Kromě toho bude vždy nablízku pracovník, který v případě nutnosti pomůže," dodala. Terminál bude přijímat platební karty i hotovost.

Že se lidé budou pokoušet utíkat bez placení se Tesco neobává. "Samoobslužné pokladny fungují ve Velké Británii asi ve dvou stovkách supermarketů a zkušenosti s nimi jsou skvělé. Lidé si je rychle oblíbili," řekla iDNES Matoušková.

"Jsou určeny hlavně pro lidi, kteří mají rádi novinky. Samozřejmě, že jsou i tací, kteří si raději povykládají s pokladní."

Bez pokladní nejdřív za dva roky
Samoobslužné pokladny by měly být jen doplňkem těch klasických. V Británii jsou v každém obchodě dvě až čtyři. Češi si ale na tento druh placení budou muset ještě nějakou dobu počkat. První testovací kasy tohoto typu by se měly objevit nejdříve za dva roky.

"Nyní se chceme soustředit hlavně na věci, které už jsme začali. Chceme se dál rozšiřovat, plánujeme i expanzi našich čerpacích stanic," dodala Matoušková.

Zatím má Tesco jednu benzinku v Karlových Varech. Do konce roku jich ale plánuje provozovat pět, a to v Mostě, Děčíně, Prostějově a Praze Letňanech. "Počítáme, že podobným tempem budeme pokračovat i v příštím roce," uvedla Matoušková.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....Najdete na iDNES.cz