Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těšínští si vybojovali levné byty

  10:43aktualizováno  10:43
Třetí vlna privatizace pětaosmdesáti převážně obytných městských domů s nebytovými prostory v Českém Těšíně skončila. Pokud se oponentům starosty města Jindřicha Sznapky z ČSSD nepodaří čtvrteční prodej napadnout jako nezákonný, přišlo několik set lidí levně k bytům.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Dům, sídliště - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Řada zastupitelů nebo jejich příbuzných či pomocníků si zase přilepšili o lukrativní nebytové prostory.

Úspěšná byla starostova matka a oba bratři, bývalý místostarosta a spolupracovník StB Marián Kuś a několik jeho lidí, zastupitel za ODS Pavel Malyjurek či zastupitel Jaroslav Kukuczka.

"Splnil jsem, co jsem slíbil. Neskrývám, že jsem měl jiné představy, že jsem chtěl tržní podmínky, ale vzhledem k referendům a neustálému tlaku kritiků i médií, jsem spokojen," zhodnotil tříetapovou privatizaci necelých tří tisíců bytů Sznapka.

Podotkl, že lidé sice byty získali levně, ale že budou muset investovat do domů. K tomu, že k obchodům a jiným prostorám lehce přišli jeho příbuzní, řekl, že se za ně nestydí.

"Ano, stavba tunelu pod Těšínem je dokončena. Zbývá slavnostní otevření," řekl chladně opoziční zastupitel Zdeněk Budínský, který odmítl o privatizaci hlasovat.

Prodej probíhal na základě doporučení
Oproti prvnímu kolu zájemci nemuseli skládat kauci, obálkovou metodu nahradilo přímé hlasování zastupitelů na základě doporučení rady města. Zastupitelé o vlastních nabídkách či nabídkách blízkých tentokrát nehlasovali.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Všichni získali jen spoluvlastnické podíly. Nebytové prostory zastupitelstvo přikleplo většinou stejným lidem jako poprvé. Uspěli všichni nájemníci bytů, kteří o podíl projevili zájem. Kupovali metr čtvereční za sedmnáct set korun.

Sznapka dodržel, co slíbil, že bude preferovat prodej bytů nájemníkům a nebytových prostor těm, kteří uspěli v prvním kole. Nemuseli dát ani nejvyšší nabídku. Zasvěcení zájemci o obchody či restaurace se proto včas domluvili s nájemníky a podali společné nabídky.

Hlasovat přišel i Kuś, který se na schůzi neobjevil od chvíle, kdy sdružení Těšínské zrcadlo zveřejnilo podrobnosti ze svazku, který na něho vedlo StB.

Nájemníci si oddechli
Lidé, kterým šlo o byty, byli spokojeni. "Jsme rádi, že je to za námi," řekla Hilda Sztrapcová, která získala byt v domě na Hlavní třídě 22, jehož nebytové prostory město levně prodalo právě Kuśovi.

"Byly to hrozné nervy. Měli jsme ty byty mít už v desátém měsíci," líčila Markéta Pavlicová, která bydlí v Dukelské ulici. Helena Sikorová, která má byt nad známým pekařstvím, je spokojena, že provozovnu dostal pekař.

Mnoho z nájemníků se účastnilo prvního neúspěšného, i když významného referenda, kterým lidé protestovali proti původním privatizačním plánům města prodat byty jednomu podnikateli, který je měl dál rozprodávat. Uplynul rok, co se kvůli tomu rozpoutala ve městě bouře a starosta byl nucen pod tlakem ustupovat. "Teď už žádné referendum nechceme," netajili včera nájemníci a mručeli, když mluvili jejich dřívější zastánci z Těšínského zrcadla.

Podnikatelé nabídli víc, než vítězové
Nespokojeni s privatizací byli podnikatelé Milan Štebel a Milouš Honěk, kteří v privatizovaných provozovnách podnikají a přišli s vyšší nabídkou, než jakou dali vítězové. Sznapka vysvětloval, že vítězové uspěli už v prvním kole, které pak krajský úřad označil za neplatné. Mnozí však už prý měli vyjednané úvěry a mohli by město žalovat o odškodné.

Těšínské zrcadlo nedávno posbíralo dostatek podpisů pod petici žádající další referendum, které mělo privatizaci zabrzdit. Sznapkovi oponenti nesouhlasí s rozprodáváním nebytových prostor a žádají předkupní právo pro nájemníky.

Referendum ale spíše nebude. Člen přípravného výboru Roman Bekus totiž v kritické době zmizel a musel ho zastoupit náhradník. "Posuzují to právníci, ale výměna člena přípravného výboru je nepřípustná," tvrdí Sznapka.

Manželka tohoto "odpadlíka" ve čtvrtek úspěšně zprivatizovala obchod s dámským prádlem. V prvním kole ji přeplatila družka Mariana Kuśe, zastupitelka Zuzana Littnerová.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Najdete na iDNES.cz