Stálo to za to, napsal Musk o výroku za dvacet milionů dolarů

  19:17aktualizováno  19:17
Tweet o stažení Tesly z burzy, kvůli kterému musí Elon Musk odstoupit z postu předsedy správní rady společnosti a zaplatit pokutu 20 milionů dolarů, za to prý stál. Šéf Tesly to v sobotu uvedl na svém twitterovém profilu.

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk na snímku z února 2018 | foto: Reuters

Generální ředitel Tesly Elon Musk na začátku letošního srpna překvapil finanční trhy, když na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z burzy. Dodal, že má pro svůj záměr zajištěno financování a za každou akcii podniku by nabídl 420 dolarů. Později však uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že žádná dohoda zatím uzavřena nebyla.

Drahá střelba od boku. Musk platí vysokou pokutu a opustí post v Tesle

Komise pro cenné papíry (SEC) ho za výrok následně potrestala. Kromě toho, že mu nařídila odstup z funkce předsedy správní rady, musí Musk zaplatit pokutu 20 milionů dolarů (454 milionů korun). Kvůli svému počínání navíc čelil několika žalobám ze strany investorů.

Koncem října dal Musk najevo, že své nerozvážnosti nelituje. Na Twitter napsal, že za to příspěvek na sociální síti stál. Podle hlavního analytika Tradecentrum Michala Dvořáka je excentrické vystupování vizionáře nutné chápat v kontextu jeho cílů, kterými přesahuje běžné možnosti drtivé většiny firem. Jeho marketingové nástroje svou výstředností pak těmto cílům odpovídají.

„Musk bez diskuse manipuloval trhem, ovlivnil vývoj ceny akcií Tesly, sankce ze strany regulátora je tedy v pořádku. Jeho komunikace vůči akcionářům je druhá věc. Musk musí obhájit svou vizi světa, protože Tesla ztrácí pozici leadera a i další projekty utrpěly kvůli jeho prostořekosti,“ říká Dvořák.

Muskovo chování v poslední době vzbuzuje pochybnosti o tom, zda je stále tím pravým člověkem, který by měl stát v čele Tesly. „Řada lidí se ptá, zda je Elon pro Teslu stále tím nejlepším generálním ředitelem,“ uvedl v září analytik Frank Schwope z banky NORD/LB.

Fotogalerie

Cokoli, co Musk říká, je však podle Dvořáka jen politika: „Dokud to bude investorům stačit, je v relativním bezpečí. Alespoň do okamžiku, než se jejich pozornost přesune k tvrdým datům, tedy reálnému výstupu jeho projektů. Tady patrně nastane problém, minimálně pro samotnou osobu Elona Muska.“

Ten se v srpnu nacházel pod značným tlakem kvůli problémům při zvyšování produkce nového vozu Model 3, který je klíčový pro plánovanou přeměnu Tesly v masového výrobce. V srpnovém rozhovoru s listem The New York Times mluvil Musk o svém vysokém pracovním nasazení a emocionálním vypětí (psali jsme zde).

V polovině září čelil žalobě pro pomluvu ze strany britského jeskyňáře, který se letos v létě podílel na záchraně 12 mladých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopené jeskyně v Thajsku. Musk v červenci Brita Vernona Unswortha označil za pedofila. Značnou mediální pozornost vzbudilo také nedávné Muskovo vystoupení v internetovém pořadu s komikem Joem Roganem, ve kterém šéf Tesly krátce kouřil směs údajně obsahující marihuanu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Facebook si údajně objednal nenávistné články, měl tak odvádět pozornost

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook si podle deníku The New York Times najala PR firmu, která měla za úkol pomocí článků na internetu...

Od větrníků přes naftu až ke kotelně. ČEZ investuje ve velkém

ČEZ má v Německu také větrníky, aktuálně s instalovaným výkonem 133 megawatt....

Společnost na výrobu syntetických paliv nebo topení pomocí datového centra. To je jen několik z řady projektů, do...

Retro konzole se s vervou vracejí do hry, kupují je tisíce lidí

PlayStation Classic

Staré herní konzole jsou znovu v kurzu. Postupně totiž vycházejí jejich moderní reedice. Ty mimo jiné podporují...

Najdete na iDNES.cz