Šéf Tesly Elon Musk v Adelaide představuje svůj projekt obří baterie pro...

Šéf Tesly Elon Musk v Adelaide představuje svůj projekt obří baterie pro australský stát Jižní Austrálie. | foto: Reuters

Tesla vyrobí největší baterii světa. Do sto dní, nebo zdarma, slíbil Musk

  • 223
Americká společnost Tesla získala v Jižní Austrálii zakázku na výstavbu největší lithium-iontové baterie na světě, která má pomoci vyřešit tamní problémy s výpadky elektřiny. Zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk v pátek potvrdil slib, že pokud baterie nebude hotova během sta dnů, nebude za ni podnik požadovat žádné peníze.

Náklady na projekt společnost nezveřejnila. Musk nicméně uvedl, že pokud by firma nedokázala baterii včas dokončit, stálo by ji to minimálně 50 milionů dolarů (více než miliardu Kč).

Baterie se bude nabíjet elektřinou z větrné farmy francouzské společnosti Neoen. Uloženou energii pak bude dodávat do sítě v době zvýšené spotřeby elektřiny. Jižní Austrálie se potýká s výpadky v dodávkách elektřiny v důsledku přechodu od uhelných elektráren k větrným zdrojům, jejichž produkce je méně stabilní. Sousední australský stát Viktorie řeší podobný problém a stejně velkou baterii by chtěl instalovat už v lednu příštího roku.

Baterie bude mít podle společnosti Tesla skladovací kapacitu 100 MWh a dokáže pokrýt spotřebu zhruba 30 000 domácností.

Dokončena by podle firmy měla být v prosinci 2017. Svou kapacitou překoná dosavadního rekordmana, kterým je 80 MWh baterie v kalifornském Mira Loma, kterou vyrobila také Tesla.

Jižní Austrálie se potýká s výpadky energie. Pomůže obří baterie.

Jižní Austrálie se potýká s výpadky energie. Pomůže obří baterie.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Musk podle serveru CNET chce, aby se baterie stala „turistickou destinací“. „Budeme ji chtít udělat tak, aby vypadala dobře,“ uvedl šéf Tesly. Dodal, že baterie by mohla mít podobu „pěkně uspořádaných bílých obelisků“.

Musk je známý stanovováním ambiciózních cílů, které se často nepodaří splnit. Jeho společnost Tesla se soustředí především na výrobu elektromobilů.

Lithium-iontové baterie se začaly rozšiřovat po roce 1991, ale většinou jen v malých rozměrech do notebooků či mobilů.

Obvyklá baterie má kapacitu 150 Wh na kilogram váhy, což představuje více než dvojnásobnou hodnotu oproti niklovým bateriím.

Při vývoji autopilota Tesla odhalila prostřednictvím videa chyby (12/2016):

10. února 2017

,