Test školních brašen: Dobrá má i hrudní popruhy, stojí hodně přes tisícovku

  • 95
Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. To ovšem neznamená, že jsou všechny stejně kvalitní. MF DNES otestovala dvanáct školních brašen pro prvňáčky. Ukázalo se, že některé jsou pro nejmenší žáčky doslova nevhodné.

Má školní brašničko s penálem dřevěným, s tebou jsem chodíval zeleným osením, rýmoval Jára Cimrman. Zatímco on to se skromnou výbavou dotáhl až na génia, dnes by s ní školáci daleko nedošli. Pokud totiž nemají osvícené vedení školy, musí krom penálu každý den vláčet na zádech několik kilogramů učebnic a sešitů.

A proto je třeba pořídit místo chatrné brašničky pohodlnou, bytelnou, a přitom lehkou tašku, která vydrží macešskou péči dětí, ochrání zdraví jejich zad a ještě jim zajistí, že budou vidět na ulici a v silničním provozu. Jestliže nakupujete aktovku pro prvňáka, pak musíte být při výběru dvojnásob pečliví.

Jenže existuje vůbec brašna, která by tak náročné podmínky splnila? A pokud ano, neutratíte za ni nehorázné částky?

Redakce MF DNES proto o prázdninách nahlédla do nabídky e-shopů se školními pomůckami či zbožím pro děti a objednala dvanáct různých tašek.

Kritéria výběru přitom byla prostá: 1. aktovky či batohy byly určeny přímo pro prvňáčky, 2. cena nepřekročila dva tisíce korun, aby nákup nezruinoval rodinný rozpočet a 3. tašky nebylo potřeba na internetu složitě hledat.

Každý gram rozhoduje

O týden později se v redakci sešlo tucet zavazadel, která se zásadně lišila designem, použitými materiály, velikostí, kvalitou zpracování i hmotností - rozdíl mezi nejlehčí a nejtěžší aktovkou činil 418 gramů.

„Na dětských zádech ovšem rozhoduje téměř každý gram,“ upozorňuje primářka Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí Michaela Tomanová a upřesňuje, že váha školní brašny by neměla přesáhnout 10 procent hmotnosti dítěte.

A teď počítejte: průměrný český prvňáček váží mezi 20 a 25 kilogramy, tudíž by na zádech měl nést maximálně 2,5 kila. Jenže slabikář, pár učebnic a sešitů má zhruba 2 kilogramy, k tomu přičtěte svačinu, penál, láhev s pitím – a rázem jste překročili limit o celé kilo. Pak už dítě dobře vnímá, jestli nese školní nálož v aktovce Hard Case Prehistoric Funny (1 263 g), nebo Belmil Flying Butterfly (953 g).

Ptejte se fyzioterapeutky

Jaká školní brašna nepoškodí záda vašich dětí a která naopak ublíží? On-line se můžete poradit dnes od 10:30 hodin s fyzioterapeutkou Kateřinou Fadljevičovou.

Aby se šestileté dítě mohlo vypořádat s takovou zátěží na zádech ve zdraví, opatřují výrobci aktovky speciálními, anatomicky tvarovanými konstrukcemi, bandážováním zad a polstrováním popruhů.

„Našemu Jonášovi jsme vybrali takový batoh, který má také hrudní a bederní popruh. Tak se mu bude taška lépe nosit,“ doplňuje aktuální zkušenost Dita Kučerová, jedna z deseti rodičů, kteří coby poučení laici posuzovali, nakolik testované výrobky splňují jejich představu o ideální školní brašně.

Primářka Michaela Tomanová takovou volbu schvaluje a připomíná: „Díky hrudnímu a bedernímu popruhu může sedět brašna na zádech co nejlépe, potřeba jsou především hrudní pásky.“

Jak vypadá správné polstrování?

Z tuctu tašek měly hrudní pásky jen čtyři modely, zato každá byla výrazně formovaná v zadní části. Ne každé tvarování je však správné – a jak se při hodnocení ukázalo, jen málokterý dospělý si je jistý, že rozliší to vhodné od špatného.

„Aktovka by měla mít vyztužené dno i dostatečně pevnou konstrukci a výztuží musí doléhat na celá záda dítěte,“ vysvětluje lékařka a přidává jednoduchou radu – když si dítě brašnu nasadí a vy mu samozřejmě vhodně nastavíte popruhy, nemělo by mezi taškou a jeho zády být místo na vložení dlaně.

Velmi vhodné, tedy anatomicky správně tvarované, pevné a zároveň měkké bandážování mají aktovky značky Belmil, Bagmaster, Stil či Karton P+P a batoh Topgal.

„Naše školní batohy jsou důkladně prověřovány v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně a zároveň si pravidelně zveme školáky i studenty a ptáme se jich na jejich zkušenosti,“ vypráví Libor Chaloupka ze společnosti Topgal, jejichž dívčí ruksak s vkusným květovaným motivem v testu vyhrál.

Jak správně vybrat aktovku - obrázek zvětšíte kliknutím

Naopak mezi zavazadly, která MF DNES rodičům k nákupu nedoporučuje právě kvůli špatné anatomii zádové části, je výrobek firmy Emipo z Mikulova. Jak poznamenala jedna z testujících maminek, je to aktovka za trest. Ač jinak lehká a malá, záda má tvrdá, nepohodlná, bez měkčeného polstrování, pouze s tuhým vroubkováním. Přitom brašna na visačce nese označení „super ergo“.

„Hodnocení, která nejsou prováděna akreditovanými osobami, pro nás nejsou relevantní. Laická veřejnost se ke kvalitě našich výrobků vyjadřuje v referencích a v hodnocení na Facebooku a ty vyznívají poněkud jinak,“ komentuje výsledky jednatel společnosti Leopold Pořízek.

Vkusné, ale barevné

Aktovka Emipo Glamour Cat se podle vyjádření firmy už nevyrábí. To je pro rodiče i děti povzbudivá zpráva, protože obecně tento model jejich sympatie příliš nevyvolal.

Mezi moderními, barevnými brašnami vypadal jako z jiných, podstatně chudších a zašedlých časů.

Pro bezpečnost školáků-začátečníků je přitom důležité, aby byli vidět. Jistě, zásadní úlohu v zajištění bezpečnosti hrají reflexní prvky, odrazky a také využití signálních barev – žluté, oranžové, zelené či červené. Světlé a zářivé odstíny viditelnost malých dětských postaviček mohou ovšem jen podpořit.

Navíc výrazné barvy automaticky neznamenají, že jsou nevkusné. Příkladem je batoh Topgal a aktovky Belmil či Stil, u nich nemusí rodiče bolet z kýčovitých motivů zuby.

Jestli máte pocit, že když se budete řídit všemi radami, koupíte tašku na rok dva – vězte, že to je ideální. „Určitě nekupujte školákovi příliš velkou aktovku ve snaze ušetřit. Taková brašna mu nebude pasovat,“ zdůrazňuje primářka Michaela Tomanová, jež se specializuje na vady pohybového ústrojí.


Prémiové testy