Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Test: Jedovatá odrážedla pro děti se prodávají i v Česku

  • 4
Jízda na dětském odrážedle nemusí být nebezpečná jen z hlediska úrazů. Plné toxických látek jsou totiž často i pláště kol, sedadla nebo gripy řídítek. Na nebezpečí, která s sebou přináší jízda na dětském odrážedle, nedávno upozornil německý spotřebitelský časopis Test.

Ten podrobil zkouškám patnáct výrobků. Jedenáct z nich však v testu nevyhovělo. Zátěžovými testy sice prošly, nicméně téměř všechny obsahovaly, v menším či větším množství, zdraví nebezpečné látky.

Čtyři testované hračky by se dokonce neměly vůbec prodávat, protože se v plastových částech našel zakázaný ftalát DEHP. Ten má podíl na vzniku alergií, astmatu nebo dokonce rakoviny. Většina odrážedel z německého testu je přitom k dostání i na českém trhu.

. Infografika: jak má vypadat dobré odrážedlo

Jedovaté ftaláty v plastových dílech
Ftalát DEHP, který se používá k měkčení jinak tvrdého PVC, obsahovala odrážedla Monz Mini Viper, Kawasaki MX Trainer, Coolproducts Rennrad a Joey by Hudora Sauseschritt. První dvě jmenovaná se prodávají také v České republice. Další dvě si pak můžete z Německa objednat přes internet.

Škodlivé ftaláty byly v pneumatikách, sedadlech a gumových rukojetích řídítek. Navíc gumové gripy odrážedla Kawasaki obsahovaly i další škodlivé látky, takzvané polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU). Ty se sice našly také u většiny dalších odrážedel, ale pouze v pláštích. A s těmi už dítě nemusí přijít vůbec do kontaktu.

Nejlépe z testu naopak vyšlo nejlevnější odrážedlo Kettler Speedy, které pořídíte zhruba za 1 200 korun. Velmi dobře dopadlo i dražší dřevěné odstrkovadlo Kokua Mountain s cenou blížící se pěti tisícům. U obou byly plastové rukojeti, sedadla i pláště bez zdraví škodlivých látek.

Pokud však chcete mít úplnou jistotu, vyhněte se raději u dětských odrážedel plastovým dílům, které mohou tyto nebezpečné látky obsahovat. Kupte dětem buď celodřevěné odrážedlo, nebo umělohmotné části sundejte a případně nahraďte jiným materiálem. Sedlo přece může mít i kožený nebo látkový potah.

Kontakt s řídítky omezí cyklistické rukavice, které přispějí i k jízdnímu komfortu. Plastové gripy můžete vyměnit třeba za koženou nebo korkovou omotávku.

Co si prohlédnout před nákupem
Odrážedlo je poměrně jednoduchá hračka - dvě kola, sedlo, řídítka a rám, přesto výběr nepodceňujte. "Před nákupem je dobré si zjistit, na jaký povrch je odrážedlo určené a jakou váhu uveze," radí vedoucí oddělení výrobků pro děti Ilona Pechová ze Zkušebního ústavu lehkého průmyslu v Českých Budějovicích.

"Nejčastějším problémem je vzdálenost mezi pohyblivými a nepohyblivými částmi, například koly a blatníky či vidlicí. Prostor mezi nimi musí být buď menší než pět milimetrů, nebo větší než dvanáct milimetrů. To proto, aby se do mezery dětské prsty buď vůbec nedostaly, nebo se tam vešly tak, aby se neskříply," dodala.

Dobré je vybrat odrážedlo s výškově nastavitelnými řídítky a sedlem. Seřizují se pomocí několika otvorů se zarážkami nebo plynulým vysouváním trubky. Ve druhém případě je nutné, aby byla na trubce označena minimální délka, která musí být zasunuta do rámu odrážedla.

Brzdy, opěrka a zvonek jsou zbytečné
Redakce německého magazínu Test se nezaměřila jen na laboratorní testy, ale vydala se také ven se skupinkou malých dětí ve věku dvou a půl až čtyř a půl let. Terénní zkoušky ukázaly, že třeba brzdy, opěrná nožička nebo zvonek jsou zbytečným vybavením, ač by se rodičům mohl zdát opak.

Ukázalo se totiž, že malé děti mají problém s dávkováním brzdné síly, a proto brzdu nerady používají. Navíc pokud nemají řídítka pojistku proti protočení, může se na ně brzdové lanko namotat a zablokovat kolo. Stejně tak když byl na odrážedle zvonek, cinkaly děti jen podle chuti a ke svému pobavení, nikoliv k upozornění.

Zbytečná byla i sklápěcí nožička k opření odrážedla.
V testu ji děti nepoužily. Odrážedlo raději vždy položily na zem, protože se jim na něj snáze nasedalo. Obkročit ho a zvednout je zkrátka snazší, než zvedat nohu přes rám.

Odstrkování také znesnadňovaly příliš široké pneumatiky. Naopak kladné ohlasy dostala odstrkovadla s rámem výrazně prohnutým k zemi. Snadněji se na ně nastupuje, a na plošinku si navíc dítě může položit nohy, takže mu nelétají při jízdě vzduchem.

. Jak škodí a kde je najdete

Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové se používají k měkčení tvrdého PVC.

DEHP, které bylo ve čtyřech odstrkovadlech, patří mezi tři nejvíce nebezpečné ftaláty, které se v dětských hračkách nesmějí používat.

Tyto látky se mohou z výrobků uvolňovat a dostat se do lidského organismu, kde ovlivňují hormonální pochody a způsobují nejrůznější zdravotní potíže od alergií, astmatu až po poruchy ledvin. Některé mohou být i rakovinotvorné. 

Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) poškozují ledviny, játra a jsou také rakovinotvorné. Studie na zvířatech prokázaly vliv na snížení plodnosti a vývojové vady potomků.

Jejich přítomnost v gumových částech je dána použitím nekvalitních olejů, které se do pryže přidávají, aby zlepšily její míchatelnost.


Prémiové testy