Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Test: Každá druhá prodlužovačka na trhu je nebezpečná

  • 11
My se letních bouřek nebojíme! Blesk nevypnete, ale můžete se před ním ochránit. S takovými argumenty nabízejí mnozí prodejci prodlužovací šňůry s ochranou proti přepětí. Chtěli jsme se přesvědčit, jestli to opravdu dokážou, a ve spolupráci s Pražskou energetikou 14 takových šňůr otestovali. Výsledek? Velké a nepříjemné překvapení.

Proti blesku prodlužovačky v žádném případě nepomohou, podle odborníků k tomu totiž ani nejsou určeny. - čtěte rozhovor s poradcem Pražské energetiky

Ochrání sice proti přepětí v síti - to dokážou všechny - ale polovina z nich je vysloveně nebezpečná. Čtyři šňůry můžou způsobit požár, další tři úraz elektrickým proudem. Jinými slovy - sedm vzorků ze čtrnácti neodpovídá technickým požadavkům na elektrická zařízení.

infografika: nebezpečné výrobky

Vyplynulo to ze zkoušek, které zpracoval Vojenský technický ústav pozemního vojska VTÚPV ve Vyškově.

A navíc: všechny šňůry byly označeny logem CE, které má garantovat, že výrobek je bezpečný - což znamená, že polovina výrobků je nesla neprávem. Proč tomu tak je, na to musí přijít Česká obchodní inspekce, které jsme výsledky předali k dalšímu šetření.

Nešlo přitom o žádné zboží z tržnice, ale o výrobky z velkých obchodů a specializovaných prodejen s elektromateriálem, některé dokonce i renomovaných značek.

U zkoušek vyhořel

Nejhorší ze všech byla polská prodlužovačka Elgotech PSF 503 s falešnou značkou CE. Neprošla celou řadou zkoušek, ale u té nejdůležitější - která prověřuje odolnost vůči vzplanutí - vyhořela doslova. Zásuvka začala hořet silným plamenem a rozžhavila se na tak vysokou teplotu, že z ní začal odkapávat hořící plast. Technici ve zkušebně ji museli rychle uhasit, pokud nechtěli, aby jim vyhořela laboratoř. Verdikt byl jasný: Nebezpečí požáru.

Pozor v obchodech

Vybrat v prodejně správnou přepěťovou ochranu není jednoduché. I náš test prokázal, že se běžně prodávají dokonce i nebezpečné výrobky. Přinášíme proto několik rad, nač si dát při výběru pozor.

LOGO CE

Označuje, že výrobek splňuje předpisy Evropské unie, a je tedy bezpečný.

Logo se bohužel velmi často falšuje, takže se objevuje i na neschválených výrobcích. U falešného loga jsou písmena většinou vytištěna špatným typem písma a blízko u sebe.

U správného tvoří písmena C i E polovinu kružnice - když si představíte oba kroužky vedle sebe, musí se protnout v místě, kde začíná E.

Značka zkušebny na vidlici

Když si prohlédnete koncovku přívodní šňůry, musí být v místech mezi oběma kolíky vylisovaná revizní značka zkušebního ústavu, který prověřil bezpečnost. Jsou sice určeny pro kontrolu, ale i laikům leccos napoví. I tyto značky se falšují, ale pokud je vidlice úplně bez značky, určitě nebyla testována.

Upevnění kabelu

Šňůra by měla být opatřena takzvanou návlačkou (alespoň 25 milimetrů dlouhou dutinkou u výstupu z krytu). Chrání kabel, aby se při častém ohýbání nepoškodil.

Kolíky

Prohlédněte si kolíky přímo v zásuvkách i na vidlici zástrčky, u výrobků neschválených pro český trh bývají tenčí. Nedrží pak v zásuvce a může dojít k jiskření.

Návod v češtině

Seriózní výrobce nebo dovozce ho neopomine přiložit.

Jméno výrobce, dovozce

Někdy chybí dokonce jakýkoliv údaj o výrobci, i v tomto případě je lepší rozhlédnout se jinde.

Stejnou zkouškou neprošly ještě další tři výrobky: Legrand a dvě šňůry značky Acar. Legrand je přitom jeden z největších výrobců elektroinstalačního materiálu na světě. "Prodlužovací přívody Legrand dokážou přesně to, co potřebujete. Otočit se, připevnit na stěnu, pod stůl, nabídnout komfort a bezpečně ochránit vaše děti," píše na svých internetových stránkách firma.

Jak je možné, že zboží této značky propadlo? Buď si společnost neuhlídala, co uvádí na trh, nebo jde o padělky. Pro druhou variantu hovoří i fakt, že na výrobku není uvedeno ani typové označení, ani výrobce či distributor.

Chcete ránu proudem?

Další tři vzorky - Hadex, Belkin a Chacon - propadly u zkoušky, která zjišťuje, jestli materiál odolá nadměrnému teplu, které vzniká při poruše. Horká kulička, která se vtlačuje do plastu, v něm nesmí zanechat otisk hlubší než dva milimetry.

"Při zahřátí se totiž může kryt zdeformovat a snadno se odhalí živé části, které jsou pod proudem," vysvětluje Miloslav Kloz z Pražské energetiky. "Když bude šňůra třeba někde pod stolem, nemusíte si toho ani všimnout. A při vypínání dostanete,ránu‘." I tady je závěr jasný: riziko úrazu elektrickým proudem.

Vybírejte ze sedmi solidních

Ve srovnání s těmito závadami jsou nedostatky ostatních prodlužovaček zanedbatelné. U některých se stírá písmo na štítcích, takže důležité údaje o napětí nebo maximálním zatížení si po čase nepřečtete; u dalších není přívodní kabel dostatečně chráněn proti ohybu.

Vítězem testu se stala osmizásuvková přepěťová ochrana APC SurgeArrest ze specializované prodejny alza.cz. Jako jediná prošla všemi zkouškami na jedničku. S cenou 1 129 korun je i nejdražší ze všech testovaných; jako jediná má totiž i přepěťovou ochranu koaxiálního televizního i síťového datového kabelu. Ochrání tedy i televizi, telefon a počítač.

Z jednodušších kabelů jsou dobrou volbou Belkin, Logo, Bandridge a Solid. "Stejně jako u jiných elektrospotřebičů, ani přepěťové ochrany se nevyplatí nakupovat v supermarketech. Lepší je zajít do odborné prodejny nebo přímo k firmám, které se specializují na elektrozařízení," radí Miloslav Kloz.

PROTOKOL TESTU

* Test vznikl ve spolupráci s Pražskou energetikou.

* V hypermarketech a v kamenných i internetových prodejnách s elektronikou (místo nákupu je uvedeno v závorce u ceny) jsme koupili 13 prodlužovacích přívodů s přepěťovou ochranou a jednu šňůru s ochranou proti přetížení.

* Nechali jsme je otestovat ve vojenském technickém ústavu VÚTPV ve Vyškově.

* Zkoušky byly zaměřeny nejen na přepěťovou ochranu, ale i na bezpečnost výrobků.

* Ve zkušebně provedli řadu zkoušek, které ukazují, zda výrobky splňují požadavky normy. Například odolnost proti nadměrnému teplu se zjišťuje vtlačováním kuličky zahřáté na 125 °C do plastového krytu: "prohlubeň" nesmí být větší než dva milimetry.

Odolnost materiálu proti hoření zase smyčkou rozžhavenou na 850 °C: rozžhavený hrot se na 30 vteřin přiloží k plastu a po odejmutí musí plast do 10 vteřin zhasnout.

* Technici také prověřili konstrukci vidlic a zásuvek a zjišťovali, zda jsou kabely odlehčeny od tahu, zajištěny proti posunutí a vytržení, proti zkroucení žil a zda mají dostatečné odlehčení proti ohybu.

* Prověřili také, zda jsou údaje na štítcích trvanlivé, aby důležité informace byly čitelné i po delším čase.

* Testované prodlužovačky si můžete prohlédnout v Poradenském středisku Pražské energetiky, Na Hroudě 4, Praha 10, www.pre.cz/poradenstvi.


Prémiové testy