Hotovky z hypermarketu. Na dobrou chuť zapomeňte, ukázal test MF DNES

  • 176
Škrobové omáčky, houskové knedlíky bez housky, rozvařené těstoviny, svíčková na smetaně bez smetany… Tak vypadala některá chlazená hotová jídla, která testovala MF DNES. Výsledné známky dopadly velmi špatně. Premiantem se stal výrobek, který by na vysvědčení dostal trojku.

Hotová jídla nabízejí hypermarkety v cenách kolem 70 korun za porci v regálech s chlazenými potravinami. Zákazníky lákají úhlednými krabičkami s krásnými obrázky jídel, za něž by se nemusel stydět ani věhlasný kuchař. Jejich obsah je však od nich hodně vzdálený.

Většina pokrmů není totiž připravena z masa, zeleniny, mléka a dalších základních surovin, jak si je děláme doma, ale namíchána z hotových přípravků, práškových směsí a mražených surovin, které výrobce kupuje od jiných dodavatelů, někdy i zahraničních. Přesto se nezdráhá na obal přidat slogan Zaručeně čerstvé.

Informace na obalech jsou zavádějící

Nebyl to jediný "fígl", jak získat zákazníka. Jak si jinak vykládat označení "bez glutamátů" na výrobku, v němž sice není přímo glutaman sodný, ale zato jiná dvě chemická ochucovadla? Nebo "Bez přidaného konzervantu" na pokrmu, kam sice výrobce konzervant sám nepřidal, ale přesto tam je – ve slanině.

Z 13 chlazených hotových jídel, svíčkové s knedlíky, lasagne, boloňské špagety, plněná paprika a halušky, ani jeden nezískal jedničku, ba ani dvojku. Nejlepší pokrm si vysloužil známku 2,7, nejhorší čtyřku.

Smutné je, že na prvních místech v testu skončily zahraniční výrobky. Nejlépe dopadly Boloňské lasagne značky Marks & Spencer, nejdražší ze všech testovaných jídel. Ani ty však neprošly u desetičlenné poroty složené z kuchařů i laiků bez výhrad. Absolutně u nich propadla plněná paprika Heli, v jejíž chuti se projevilo velké množství náhražek. "Katastrofa. Nepřijatelné. Jen v případě nouze." Tak se o tomto jídle vyjadřovali hodnotitelé.

Jídla jsou přesolená

Závažnější výsledky než hodnocení chuti však přinesly analýzy, které zpracoval Státní veterinární ústav v Praze. Ukázalo se, že většina jídel obsahuje velké množství soli, kolem 4,5 gramů v jedné porci. Doporučený denní příjem pro dospělého člověka je přitom pět gramů.

Svíčková Chef Menu měla dokonce 5,2 gramu soli, s jedním obědem tak člověk do sebe dostane víc soli, než by měl přijmout za celý den. Není třeba zdůrazňovat, že nadbytečný příjem soli má své negativní dopady na zdraví, především na vznik vysokého krevního tlaku. "Taková jídla mohu doporučit skutečně jen výjimečně," říká lékařka Václava Kunová ze Společnosti pro výživu, která se zúčastnila hodnocení.