Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

TEST: Pozor na laciné univerzální brýle. Mohou škodit očím

  • 30
Nemůžete v poslední době rozluštit cenovky v obchodě a ke čtení byste potřebovali delší ruce? Je čas pořídit si brýle na blízko. Řada lidí si koupí univerzální čtecí brýle za pár desetikorun, které nabízí každá drogerie. Jenže pozor. Takzvané brýle „hotovky“ vám při dlouhodobém nošení mohou ublížit.

„Hotovky“ se hodí jen pro lidi, kteří mají na každém oku stejný počet dioptrií a nemají žádnou další vadu. A těch je poměrně málo. Všichni ostatní je mohou použít jen na krátkodobé čtení v ­nouzi - třeba právě při srovnávání cenovek v supermarketu, potvrdili odborníci, kteří MF DNES pomáhali s testem univerzálních obrouček.

„Člověk by měl před zakoupením brýlí vždy navštívit očního lékaře. Pokud se tak nestane, lze volně prodejné brýle z drogerie či benzinové pumpy použít jen krátkodobě. Dlouhodobé nošení volně prodejných brýlí může jejich nositeli poškodit zrak,“ varuje přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

Je to podobné jako univerzální umělé zuby

Univerzální brýle mají základní dioptrie ve škále zhruba od 0,5 do 4,5 - někdy odstupňované po 0,25 ­dioptrie - a jsou určené pouze na čtení. Výjimkou ale nejsou lidé, kteří kromě brýlí na blízko potřebují brýle na dálku. Takové například v ­drogerii koupit nelze. K jejich zakoupení je třeba lékařský předpis.

Volně prodejné brýle na čtení nekorigují ani astigmatismus. Pacientům, kteří mají na každém oku jiný počet dioptrií, nelze podle očních lékařů a optiků tyto brýle doporučit vůbec. Vyrábějí se totiž jen pro oči se stejnou dioptrickou vadou.

„Je to podobné, jako kdyby někdo začal vyrábět průměrně zhotovené umělé zuby. Bude to vyhovovat jen malému procentu lidí. Čím více se konkrétní člověk bude lišit od průměrného modelu, tím více mu budou brýle vadit. Tyto brýle se hodí hlavně na to, k čemu před zhruba třiceti lety v USA vznikly, tedy k nákupům v supermarketech, kdy si lidé zapomínají klasické brýle doma a potřebují si přečíst ceny v letácích a na výrobku. Jinak ne,“ upozorňuje kolínský optik Pavel Dienstbier.

Při častém používání nevhodných brýlí se může u lidí objevit řada zdravotních potíží. „Například zhoršené vidění, bolesti hlavy a očí, únava, závratě, nevolnost, ale také záněty spojivek či slzení nebo pálení očí. Každý by měl při jakýchkoliv problémech s očima urychleně navštívit očního lékaře. Včasné odhalení oční vady je totiž pro její následnou léčbu velmi podstatné. Preventivně by měl každý chodit k očnímu lékaři alespoň jednou za dva roky. Oftalmolog totiž dokáže odhalit oční vady, které na sobě pacient ještě ani nemusí pociťovat,“ říká primář Stodůlka.

To vše ale neznamená, že jsou všechny univerzální brýle špatné. „Nízká cena těchto brýlí nemusí nutně znamenat, že jsou nekvalitní. Když je schválí oční lékař a potvrdí, že jsou ke korigování oční vady vhodné, může je člověk nosit jako kterékoli jiné brýle,“ dodává primář.

Propadák byl jen jeden

Ke stejnému výsledku dospěl i test MF DNES, který hodnotil dvanáctery „hotové“ brýle z řetězců, drogerií, lékárny či vietnamského stánku. Většina výrobků prošla, takže se ke krátkodobému nouzovému čtení hodí. Slabé byly dva vzorky, jeden koupený v lékárně a druhý v e-shopu.

Zcela nevyhověly pouze jedny brýle koupené v libereckém vietnamském obchodě. „Tento vzorek byl propadák. Nositelům brýlí by mohl způsobovat potíže při vidění či bolesti hlavy i po pár minutách nošení,“ uvedl Ivan Vymyslický, soudní znalec v oboru oční optika, který brýle odborně zkoumal.

Test ukázal, že výrobci brýlí většinou dodržují údaje ohledně počtu dioptrií uvedené na výrobku. Jedny brýle - koupené v lékárně - ovšem vykázaly při měření odchylku o 26 setin, tedy o více než čtvrt dioptrie, což už je pro oko významný rozdíl. „Při delším nošení, než jaké se doporučuje, tedy maximálně jedna hodina v kuse, může taková odchylka způsobovat potíže,“ vysvětlil Vymyslický.


Témata: Gemini