Termoska Salewa Thermo-Star

Termoska Salewa Thermo-Star | foto: MF DNES

Test MF DNES odhalil toxické látky v termoskách

  • 10
Test dvanácti termosek – nerezových i plastových se skleněným vnitřkem, ukázal, že drahý výrobek ještě neznamená kvalitní a vyhovující. Vítězem testu se totiž stala poměrně levná termoska Tescoma Sporty za 200 korun. V materiálu se nenašly žádné škodliviny a skvěle izolovala.

Možná si řeknete, že na nějakém tom miligramu toxických kovů nesejde, a zbytečně to přeháníme. Vždyť za mlada jste si vařili v přírodě v hliníkovém nádobí a žijete. Ale proč dostávat do těla zbytečně více jedovatých látek, než kolik je nevyhnutelné? A jak test prokázal, jde vyrobit i termosku bez zbytků těžkých kovů a dalších škodlivin. A na ceně přitom nezáleží. I levná termoska může být bez škodlivin a kvalitní.

Drahá neznamená kvalitní

Propadákem testu byla druhá nejdražší termoska Salewa ThermoStar Lite za 699 korun (viz Výsledky testu: Nejdražší termoska...). V plastovém uzávěru bylo 139,5 mg kadmia na 1 kilogram - a to je moc. Kadmium je nebezpečné proto, že se ukládá v lidském těle, poškozuje ledviny a játra a organismus se ho zbavuje jen velmi pozvolna a obtížně.

Test termosek

Podívejte se, jak dopadly termosky v testu MF DNES.

"Pokud je v takovém plastovém výrobku více než sto miligramů kadmia na jeden kilogram, tak musí z trhu. Nejen že nelze prokázat zdravotní nezávadnost, ale takové množství tohoto těžkého kovu nesmí být z důvodu ochrany životního prostředí v žádném výrobku," říká Jiří Samsonek, vedoucí zlínského Institutu pro testování a certifikaci, kde test probíhal. Přítomností kadmia v termosce Salewa Thermo-Star Lite se na základě výsledků zkoušek zabývá pražská hygienická stanice.

Problém byl i s termoskou Tesco Vacuum. U jednoho ze tří zakoupených kusů byl v těsnění nebezpečný ftalát, který by se mohl uvolňovat do pití. Společnost Tesco proto termosku preventivně stahuje ze svých obchodů.
 Termoska Tesco

Nejlepší mezi testovanými termoskami byla půllitrová nerezová Tescoma Sporty. Neobsahuje žádné těžké kovy a kromě toho skvěle izoluje. To však nelze říci o termosce Sigg Metro Mug. Materiál byl sice v pořádku, ale termolahev měla nejhorší izolační vlastnosti ze všech dvanácti hodnocených výrobků.

Vroucí tekutina v ní totiž po šesti hodinách vychladla na pouhých 59,8 °C. Česká norma pro kvalitní výrobky uvádí minimálně 65 °C. "Termoska byla zřejmě málo vyvakuována nebo měla nekvalitní spoje," vysvětluje možné příčiny špatných izolačních vlastností Jiří Samsonek.

Těžký kov nevadí, ale nesmí se uvolňovat

Přestože i v dalších termoskách byly těžké kovy, testem prošly. Jak je to možné? To, že se v plastech našlo olovo, rtuť nebo jiný toxický prvek, ještě neznamená, že je termoska nebezpečná našemu zdraví. Závadná by byla teprve v okamžiku, kdy by se z ní škodliviny dostávaly do nápojů.

"Tyto látky se z výrobku nemusí uvolňovat. V keramice je také olovo a kadmium, ale je tam ,zatavené‘ v glazuře. I tam se pak pouze hlídá jeho migrace, která nesmí překročit určitou hranici," vysvětluje Jitka Sosnovcová ze Státního zdravotního ústavu.

Pokud tedy ve výrobku těžké kovy jsou, musí mít výrobce doklad, že se z něho neuvolňují ve větší než povolené míře. Nejvíce olova se vyloučilo z půllitrové termosky Stopper - 176,2 mikrogramu na 1 litr. Podle Jitky Sosnovcové ze Státního zdravotního ústavu však ani tato termoska není zdravotně nebezpečná.

Splňuje totiž i limit 250 mikrogramů na jeden litr platný pro kojenecké lahve.

Přesto to neznamená, že je v naprostém pořádku. Test totiž prokázal, že škodliviny v termoskách vůbec být nemusí.

Nejdražší není vždy nejkvalitnější. Nejlepší termoska stála 199 korun - nebyly v ní žádné toxické látky a také dobře držela teplo.


Prémiové testy