Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trh ovládly méně kvalitní džusy

  20:52aktualizováno  20:52
- V supermarketu stojí vedle sebe dva džusy. Oba mají na obale nápis 100% pomerančová šťáva, jeden stojí čtrnáct korun, druhý čtyřicet. Šidí zákazníky výrobce toho levného, nebo je naopak bere na hůl ten, kdo prodává draho? Když si člověk uvědomí, že na litr šťávy potřebuje dvě kila pomerančů asi za padesát korun, musí mu být jasné,že správná je první odpověď. Levné džusy jsou ošizené, do skutečné ovocné šťávy mají hodně daleko.
Stoprocentní pomeranč

Stoprocentní pomeranč - Kdo chce stoprocentní pomerančovou šťávu, najde ji v ovoci, ne však v levných džusech. | foto: MAFA - Martin Pinkas

Je to však šizení tak říkajíc v mezích zákona. Tuzemské předpisy totiž neza

Podle analýzy Ústavu konzervace potravin a technologie masa Vysoké školy chemicko-technologické, by evropským predpisům vyhovělo jen šest - Hohes C, YO, Gold Glocken, Emig, Toma a RelaxVysoké školy chemicko-technologické, by evropským předpisům vyhovělo jen šest - Hohes C, YO, Gold Glocken, Emig, Toma a Relax.
kazují používat méně kvalitní suroviny a výrobní postupy, jež jsou v zemích Evropské unie zakázány. Z šestnácti džusů, které analyzovali v pražském Ústavu konzervace potravin a technologie masa Vysoké školy chemicko-technologické, by evropským předpisům vyhovělo jen šest - Hohes C, YO, Gold Glocken, Emig, Toma a Relax. Jsou vyrobeny tak, aby se co nejvíce přiblížily kvalitám, jaké má ovocná šťáva po vylisování z pomerančů. Žádný z džusů na našem trhu totiž není přímo "vymačkaná" čerstvá šťáva, všechny jsou vyrobeny z koncentrátu, k němuž se ve stáčírně doplní stejný díl vody,jaký byl při koncentraci v zemi sklizně odpařen.

Jen o trochu horší kvality jsou džusy druhé skupiny - Pfanner, Happy Day, Cappy, Prim Jus a Hello. "Jsou vyrobeny z kvalitního koncentrátu, ale přesto už do určité míry přizpůsobené situaci na českém trhu, třeba tím, že jsou přislazené nebo řidší," komentuje výsledky analýz Michal Voldřich z Vysoké školy chemicko-technologické.

Na evropském trhu by určitě neuspěl žádný džus ze skupiny nejlevnějších - Dolly, 100% Džus Pomeranč, Tesco, Koruna a Fruity. Nesplňují totiž požadavky Evropské unie především proto, že jsou vyrobeny z koncentrátu, do něhož byl přidán takzvaný pulp wash. Ten vznikne, když se již jednou lisovaná pomerančová dužina znovu namočí a podruhé vylisuje. "Šťáva z druhého lisování má trpkou, až nahořklou chuť, je světlá a obsahuje víc dužiny. Je pokládána za méně kvalitní než šťáva z prvního lisování," říká Michal Voldřich.

Používání pulp wash však u nás není zakázané, protože neexistuje předpis, který by říkal, jaké analytické hodnoty má mít 100% ovocná šťáva. V Evropské unii se nesmí používat ani v džusech, ani v nektarech tedy 50% šťávách. "Vyhláška dává prostor pro různé spekulace. Objevují se tu velmi levné koncentráty z Řecka nebo Izraele, které patří do horší kategorie," říká předseda Unie výrobců ovocných šťáv a nektarů Gabriel Slanicay a přiznává, že se kvalita džusů v poslední době snížila. "Je to výsledek cenového boje o zákazníka."

Test ukázal, že vždy nemusí platit přímá úměra mezi kvalitou a cenou ani předpoklad, že zahraniční džusy jsou kvalitnější než tuzemské. Dva české výrobky - Relax a Toma, které skončily ve skupině nejlepších, stojí kolem osmnácti korun, tedy asi o deset korun méně než zahraniční YO ,Gold Glocken a Emig, a dokonce o polovinu méně než Hohes C. Do skupiny nejhorších se vklínil i rakouský Fruity.
 

džus (správně ovocná šťáva) - šťáva získaná buď přímo vylisováním (čerstvá šťáva, nebo také premium), nebo z koncentrátu. Podíl ovoce je 100 %.

nektar - šťáva vyrobená z koncentrátu přidáním vody a cukru. Ovocný podíl je jen 50 % (u pomerančů, u jiných druhů ovoce je to méně), zbytek tvoří voda.

pulp wash - méně kvalitní koncentrát z druhého lisování pomerančové dužiny

 

Anketa
Kdybyste věděl, že levné džusy jsou méně kvalitní než drahé, kupoval byste je stejně?

Bohumil Klepl, herec, Praha
Kupoval bych kvalitnější, i když jsou dražší, protože si myslím, že kvalitní džusy se vyrábí z kvalitního ovoce, kdežto ty levnější z kontaminovaného či shnilého ovoce. Zdraví je pro mě nejdůležitější.

Roman Burda, manažer, Mělník
Já dávám ve všem přednost kvalitě. Je pravda, že cena je občas dost vysoká, ale jsem sám a nemám velkou spotřebu. Rozhodně kvalita, ta podpoří i mé zdraví.

Jarmila Jurášová, invalidní důchodkyně, Jeseník
Při naší ekonomické situaci si bohužel nemohu dovolit koupit kvalitní výrobek, neboť je podstatně dražší. Džusy kupuji, ale jen ty cenově dostupné.

Miroslav Kryštof, skladník, Praha
Kvalita je pro mě velmi důležitá a také podle toho si vybírám. Nekvalitní zboží bych nekupoval, ale kdo dnes ví, co se skrývá za pojmem kvalita.

Renata Vosová, pojišťovací poradce, Neratovice
Nevím, jestli jsou na našem trhu kvalitní džusy. Ale určitě bych dala přednost kvalitě. Zdraví je pro mě a mou rodinu to nejdůležitější, džusy kupujeme ve velkém množství a snad ty kvalitní.
(rab)

Protokol ze zkušebny ke stažení zde v MS WORD (585KB)

Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

OBRAZEM: Myší trus, špína, jídlo na záchodě. Hrůzy, které našli inspektoři

Kontroly SZPI v provozovnách, které nakládají s potravinami.

Co (zákazníkovy) oči nevidí, to srdce nebolí. Zásada, kterou se řídí řada provozovatelů obchodů, hospod a dalších...

TEST DNES: „Jako olizovat buvola.“ Hodnotili jsme dvanáct sýrů mozzarella

Ilustrační snímek

Mozzarella, přírodní pařený nezrající sýr naložený ve slaném nálevu, je jedním z nejznámějších, a hlavně nejchutnějších...

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

Najdete na iDNES.cz