Tesco spustilo dostihy na testování koniny, další řetězce klopýtají

  7:30aktualizováno  7:30
Britský řetězec Tesco odstartoval v Česku závody, v nichž bojuje o důvěru kupujících. Na svých internetových stránkách zveřejňuje výsledky testů konkrétních masných výrobků na přítomnost koniny. Ostatní řetězce podle svých slov testují zboží také, na konkrétnější informace jsou však skoupější.
TESCO: Testování výrobků na přítomnost koňského masa

TESCO: Testování výrobků na přítomnost koňského masa | foto: iDNES.cz

Tesco se pustilo do informační kampaně poté, co v Británii v polovině ledna propukl skandál s hovězími hamburgery, které obsahovaly koňskou DNA. Británii, zemi koňských dostihů spojených s nošením extravagantních klobouků, zasáhl tento skandál citelně. Koně závodí, nejedí se a pro Brity jsou tak v tomto ohledu nedotknutelní.

Britský řetězec se tak nyní snaží šokované zákazníky přitáhnout zpět, a proto odstartoval na konci února kampaň, která na trhu dosud nebyla. Každý jednotlivý masný výrobek, který řetězec prodává pod vlastní značkou (ať už balený nebo pultový), je testován na přítomnost koniny a výsledky jednotlivých kontrol jsou zveřejňovány na stránkách firmy.

"S komplexním testovacím programem jsme začali 22. února, protože otevřenost směrem k zákazníkům je pro nás prioritou. Chceme také posilovat a upevňovat partnerství s dodavateli a vytvořit model vzájemné spolupráce a důvěry," vysvětluje mluvčí Teska Jiří Mareček důvody spuštění stránek.

Tesco letáky

Navštěvujete rádi prodejny Tesco? Všechny aktuální letáky Tesco a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Tesco vybírá k testům nejprve ty výrobky, které obsahují hovězí maso. Vzorky odebírá specializovaná firma a putují do akreditované německé laboratoře. Pokud testy nedopadnou dobře, putují pro ověření ještě do další evropské laboratoře. Dosud Tesco otestovalo 97 produktů, z nichž dva obsahovaly koninu.

O posledním výsledku kontroly, která odhalila koňské maso v salámu Herkules od českého výrobce (skupina Krahulík, závod Studená), informovalo Tesco samo, což je novinka. Dosud totiž o šizených potravinách informovala jen státní inspekce.

Ahold stahuje vše od Krahulíka

Ostatní sítě, které prodávají salám Herkules, zareagovaly na středeční informaci Teska různě. Společnost Ahold, která v Česku provozuje supermarkety a hypermarkety Albert a salám od skupiny Krahulík prodává, začala stahovat všechny masné výrobky, které od něj odebírá. "Nerozlišujeme, z kterého závodu této skupiny výrobky pocházejí, a raději stahujeme vše," řekla iDNES.cz mluvčí řetězce Judita Urbánková.

Lidl , Billa a společnost SPAR ČOS sice herkules od Krahulíka nabízejí, ale z jiného výrobního závodu či z jiné šarže, než ze kterého pocházel výrobek Teska, a tak ke stahování nepřistoupily.

Kaufland a síť spotřebních družstev COOP tento salám neprodávají, COOP si však jinak spolupráci se skupinou pochvaluje. "Mají kvalitní výrobky, takže o stahování neuvažujeme," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a zároveň prezident Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka.

Obchodní sítě testují, konkrétní však nejsou

Všechny oslovené řetězce se však hlásí k tomu, že své výrobky poctivě kontrolují a od propuknutí skandálu s koninou tyto kontroly ještě zesílily. Které výrobky už kontrolou prošly, však zatím nezveřejňují a některé sítě ani nechtějí říci počet kontrolovaných výrobků.

Billa nechala otestovat zhruba padesát masných produktů, všechny, které prodává pod vlastní značkou a namátkově ostatní. Všechny testy vyšly negativně. SPAR dosud na přítomnost koniny zkontroloval dvacet výrobků. Deset bylo v pořádku, dalších deset ještě čeká na konečný verdikt. Zhruba stejný počet potravin zkontroloval s negativním výsledkem i Lidl. Kaufland prověřuje náhodně všechny masné výrobky. Konkrétní číslo neuvedl, ale kontroly dopadly podle mluvčího Michaela Šperla dobře.

Ahold kontroluje všechny masné výrobky, počet zveřejnit také nechce, ale všechny testy na přítomnost koňského masa zatím dopadly podle Urbánkové negativně. COOP kontroluje pravidelně ty výrobky, které prodává pod privátní značkou. Ostatní jen namátkově.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce však upozorňuje na to, že obchody ručí za kvalitu a poctivost všech svých výrobků. "Podle evropské legislativy odpovídá za potravinu, která je v oběhu, vždy ten, kdo ji aktuálně nabízí. Pokud je všeobecně známo, že se v zahraničí i u nás vyskytují výrobky, které jsou v tomto ohledu rizikové, tak musí udělat vše pro to, aby zabránil klamání spotřebitele na pultech svých obchodů," vysvětluje mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Pokud by pak kontrolní orgány odhalily přítomnost koniny ve výrobku a zjistily, že obchodník kontroly neprováděl, bude to podle něj v případném správním řízení bráno jako přitěžující okolnost.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

Zájem o životní pojistky přidusili lovci provizí. Teď se produkt vrací

Ilustrační snímek

Zájem o životní pojištění dlouhodobě klesá, a to zejména kvůli nejasným smluvním podmínkám a poradcům, jejichž hlavní...

Padělaných bankovek je méně než loni, oznámila Česká národní banka

Česká národní banka předvedla zabavené padělky českých bankovek. (11. ledna...

Česká národní banka zadržela za první čtvrtletí letošního roku 1521 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v...

Michelinské hvězdy zvedají obrat, ale i tlak na restauratéry a kuchaře

Zleva současní držitelé michelinské hvězdy: Radek Kašpárek, Roman Paulus a...

Michelinská hvězda je pro kuchaře nebo restauratéra něco jako Oscar pro herce. Ale není to jen pocta. Ocenění „nakopne“...Najdete na iDNES.cz