Textilanu si v dražbě rozebrali Němci

  • 10
V licitacích o majetek liberecké společnosti Textilana zatím bodují německé firmy. Hlavní závod v centru města pod Ještědem vydražila investiční společnost MEI Middle Europe za 90 milionů korun. Stroje z přádelny koupí za téměř 12 milionů německý vlastník konkurenční společnosti Vlnap Nejdek.

"S průběhem dražby (hlavního areálu) jsme spokojeni, počítali jsme s cenou kolem 80 milionů korun, výsledek je tedy mnohem lepší než jsme čekali," prohlásil konkurzní správce Vlastislav Vlček.

Hodnotu hlavního areálu podniku odhadli znalci na 74,5 milionu korun, vyvolávací cena byla 60 milionů korun.

Po krátkém váhání se do dražby zapojili také zástupci izraelské investiční společnosti Africa Israel a velký zájem měl i Jaroslav Třešňák z Teplic, který podle informací ČTK spolupracuje s maloobchodním řetězcem Kaufland.

"Koupili jsme to, protože areál je v centru Liberce, zatím nevíme, co na pozemku budeme dělat, je to investice," řekl ředitel investiční společnosti MEI Ateh Kuipers.

Dodal, že společnost se chce v Liberci usadit. Spekuluje se o tom, že by v centru Liberce mělo vzniknout nové obchodní a zábavní centrum.

Na investora ale čeká několik omezení a dodatečné náklady. Pod budovou přádelny došlo v 90. letech minulého století ke kontaminaci podloží a od té doby se tam odčerpává a čistí voda.

"Všechny zájemce jsme na tento problém upozornili, stejně jako na požadavky územního plánu města, který v této oblasti počítá s rozšířením tramvajové trati," poznamenal správce Vlček.

Liberecká Textilana je od listopadu 2001 v konkurzu kvůli neschopnosti plnit závazky vůči věřitelům, kterým dluží kolem 570 milionů korun. Největším věřitelem Textilany je dceřiná společnost České konsolidační agentury Konpo, která převzala úvěr podniku u Komerční banky. Liberecká textilka Konpu dluží 360 milionů korun a 61 milionů přihlásila samotná ČKA. Dalších 63 milionů korun dluží podnik Živnostenské bance a 30 milionů finančnímu úřadu a správě sociálního zabezpečení.

Odboráři na stroje nedosáhli
Do dražby strojů z přádelny se překvapivě nezapojili odbořáři, kteří založili společnost Textilana Garn.

"Do dražby jsme nešli, protože se neprodal areál v Novém Městě a také proto, že dvě společnosti, které se do dražby přihlásily, jsou tak silné, že jim nemůžeme konkurovat," řekl odborový předák Pavel Škoda.

Téměř sto padesát strojů tak koupil za 11,9 milionu korun pro Vlnap Nejdek zástupce jeho vlastníka Fridrich Kröner.

Novoměstský závod majitele nenašel
Poněkud překvapivě nikdo nevydražil fungující továrnu v Novém Městě pod Smrkem. Jeden nejmenovaný zájemce přitom složil pětimilionovou dražební jistinu.

Správci nabízeli výrobní areál s budovami, strojní zařízení, rozpracovanou výrobu a zhruba 80 zaměstnanců, ale i ochranné známky Textilana a Tesilan.

Tržní hodnotu nabízeného majetku odhadli znalci na 51 milionů korun.  vyvolávací cena byla o devět milionů nižší.

Závod v Novém Městě pod Smrkem se bude dražit znovu 15. června. Vyvolávací
cena bude výrazně nižší, o kolik, však nechtěl správce sdělit.

"Překvapilo nás, že do dražby nešel Prolift, který ještě v pátek deklaroval spolu s odboráři zájem o podnik," řekl druhý ze správců Vlastislav Vlček.

Rozčarování netajil ani odborový předák Texilany Pavel Škoda. "Už o víkendu nám Prolift oznámil, že do dražby nepůjde, my jsme se zatím nerozhodli, na jistinu máme peníze připravené," řekl bezprostředně po první dražbě Škoda novinářům.

Odboráři a Prolift usilovali od loňského roku o koupi areálu v Novém Městě a přádelny v Liberci. Nyní ale projekt zřejmě padl poté, co techologii přádelny koupil silnější německý investor.

,