Důl Karviná (ilustrační snímek)

Důl Karviná (ilustrační snímek) | foto: NWR

Těžaři chtějí dobývat uhlí dále pod Karvinou, město má velké výhrady

  • 9
Ostravsko-karvinské doly hodlají rozšířit dobývací prostor pod dalšími částmi Karviné, kde leží miliony tun uhlí. Magistrát však hodlá OKD pustit jen někam, protože se obává poklesů země.

OKD žádá o rozšíření dobývání uhlí pod karvinskými částmi Staré Město, Darkov a Starý Ráj. Oznámili to zástupci města na tiskové konferenci.

Město je ochotno těžaře pustit pod část Starého Města, ale nikoliv pod průmyslovou zónou Nová Pole. Ve Starém Městě by se těžba odhadem dotkla asi pěti stovek lidí ve stovce domů.

V případě Darkova a Ráje pak s plány OKD magistrátní vedení nyní nesouhlasí. "Na jedné straně nechceme ve městě vážné následky těžby, například nějakou měsíční krajinu. Ale na druhé straně nemůžeme zapomenout, že OKD je největším zaměstnavatelem na Karvinsku. Z města tam pracují tři a půl tisíce občanů. Proto se chceme dohodnout," uvedl karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Město se obává zničení relaxačního charakteru Darkova

V případě Darkova má město obavy z narušení jedné z posledních historických částí Karviné, protože poklesy zeminy by mohly být až desetimetrové. "Darkov považuje za odpočinkovou zónu a jen velmi neradi bychom to měnili," uvedl primátor.

Obvod Ráj zase leží na vyvýšenině, takže není zcela jasné, jak by poddolování na tuto část zapůsobilo.

V žádaných lokalitách chce OKD zahájit těžbu v letech 2016 až 2020. Ve Starém Městě má pod zemí ležet na 20 milionů tun uhlí, pod Darkovem a Rájem dalších 23 milionů tun.

Těžaře čeká k uhlí ještě dlouhá cesta žádostí a vyjednávání

OKD připouštějí, že těžba by byla na povrchu znatelná. "Někde by měla těžba za následek až několikametrové poklesy, jinde by šlo jen o desítky centimetrů," uvedl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Těžaři hodlají po dohodě s městem zahájit jednání s obyvateli. "Místním lidem bychom nabídli odkup jejich nemovitostí, výstavbu nového bydlení nebo průběžné odstraňování následků hornické činnosti, pokud by jejich domy byly na okraji těžebního prostoru," uvedl Sobol.

Po případné dohodě s městem by OKD musela zpracovat známou studii EIA, tedy zhodnocení projektu ve vztahu k životnímu prostředí včetně veřejného projednávání s občany, poté se dohodnout s vlastníky nemovitostí a nakonec podat žádost o povolení těžby Obvodnímu báňskému úřadu.

Uhlí by se mohlo dobývat pod dalšími částmi Karviné.

Uhlí by se mohlo dobývat pod dalšími částmi Karviné.