Moravské naftové doly loni vydělaly 1,56 miliardy korun, ropy ale vytěžily méně. Ilustrační foto

Moravské naftové doly loni vydělaly 1,56 miliardy korun, ropy ale vytěžily méně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Těžba ropy v České republice klesá

  • 9
Holding Moravské naftové doly, který náleží do impéria miliardáře Karla Komárka, loni zvýšil tržby na rekordních 4,3 miliardy korun a vydělal 1,56 miliardy hrubého. Pro MF DNES čísla z výročních zpráv potvrdil mluvčí Komárkovy skupiny KKCG Dan Plovajko.

Za růstem tržeb stál především rychlý nárůst cen zemního plynu a ropy, která ještě loni touto dobou dosahovala historicky nejvyšších hodnot.

Dobré výsledky tak měla firma i přesto, že ropy vytěžila méně. V jihomoravských aktivních vrtech totiž těžba klesá již několik let po sobě, meziročně zhruba o čtyřicet tisíc metrů krychlových. To již před dvěma lety představovalo nezanedbatelných patnáct procent celoroční produkce Moravských naftových dolů (MND).

"V roce 2008 pokračoval očekávaný pokles těžby ropy a předpokládáme, že trend bude pokračovat i letos," uvádí představenstvo firmy ve výroční zprávě.

Tuzemskou ropu se zatím příliš nedaří nahrazovat novými ložisky, ačkoli společnost MND, na niž na počátku loňského roku přešla těžební a průzkumná činnost z holdingové firmy Moravské naftové doly, loni odvrtala do hlubin Moravy přes jedenáct kilometrů.

Výsledky holdingu MND
   2005  2006 2007   2008
 Tržby (mld. Kč)  4,2  3,8  3,8  4,3
 Hrubý zisk (mld. Kč)  3,1  2,4  1,4  1,6
 Aktiva (mld. Kč)  8,2  9,2  9,5  11,1
 Těžba ropy v ČR (m3)  340 632  291 604  252 444  -
 Těžba plynu v ČR (mil. m3)  98,7  94,1  102,7  -

pozn.: údaje k těžbě za rok 2008 nejsou k dispozici, Pramen: MND

Průzkum byl veden na devíti vrtech na licenčních územích Vídeňská pánev VIII a Vizovické vrchy.

Zvýšit těžbu se loni nedařilo ani druhé významnější české firmě, která se zabývá vyhledáváním ropy a zemního plynu na severní Moravě, společnosti Unigeo. Za ní stojí Kooperativa.

Šéfové Moravských naftových dolů zůstávají pro letošek optimističtí. Firma v průzkumu pokračuje a podle mluvčího skupiny KKCG Dana Plovajka je do něj připravena investovat přes šest set milionů korun.

Na jižní Moravě má být provedeno celkem sedm průzkumných vrtů v okolí obcí Podivín, Prušánky či Uhřice, v červenci firma představila moderní vrtnou soupravu, která stála 450 milionů korun. Používána bude i v zahraničí, MND společně s dalšími partnery z oboru dělá průzkumné práce v Pákistánu, Jemenu, Rumunsku a Německu.

Velké investice do plynu

"Počítáme s rozšiřováním těžby. Pokud se nám podaří zrealizovat alespoň část projektů, které chystáme, budeme mít výsledky dokonce lepší než loni," věří si předseda představenstva Moravských naftových dolů Miroslav Jestřabík.

Dosáhnout takového cíle však nebude jednoduché, ceny ropy jsou oproti loňsku řádově na polovičních hodnotách. A spolu s nimi klesly i ceny zemního plynu, který MND ve velkém dodává na tuzemský trh.

Právě zemní plyn je druhá oblast, do níž holding ve velkém investuje. Hlavně do jeho uchovávání v podzemních zásobnících. "Plánujeme zvýšit kapacitu podzemního zásobníku v Uhřicích minimálně o polovinu," říká Plovajko s tím, že na projektu by se měla finančně podílet také Evropská unie a že je v pokročilém stadiu. Jde o miliardy korun.

O stoprocentní vlastnictví holdingu MND vede Komárek čtyřletý spor se dvěma dalšími akcionáři - firmami SPP a E.ON Ruhrgas. Ukončen by měl být letos, ani jedna strana jeho výsledek zatím nechce komentovat.