Podnikatel Zdeněk Bakala.

Podnikatel Zdeněk Bakala. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Bakala se zbavil podílu v NWR, jednání se státem přebírá Ad Hoc Group

  • 82
Podnikatel Zdeněk Bakala spolu s partnery ve společnosti CERCL Mining Holdings se zbavují podílu v problémovém těžaři NWR. Majoritu ve společnosti získala trojice investičních fondů sdružených ve skupině AHG. Těžební firma, která vlastní doly OKD, loni prodělala šest miliard korun.

CERCL, v níž má Bakala poloviční podíl, byla většinovým vlastníkem těžební společnosti New World Resources (NWR), která vlastní doly OKD. Ty se kvůli propadu světových cen uhlí potýkají s těžkými problémy.

Společnost AHG v úterý oznámila, že se s CERCL Mining Holdings a druhým z vlastníků Asental Property dohodla na bezúplatném převodu veškerých svých akcií NWR přímo na společnost. Touto transakcí získá AHG 60 procent hlasů v NWR a tedy i kontrolu nad OKD.

„Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala a společnost BXR, se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD společným úsilím AHG a státu,“ uvedl mluvčí AHG Roman Pařík.

AHG (Ad Hoc Group) stojí za trojicí zahraničních investičních fondů Ashmore Investment Management Limited, Gramercy Funds Management LLC a M&G Investment Management Limited. Ty už dříve navýšily podíl v NWR díky restrukturalizaci dluhů z roku 2014. Podle Paříka zároveň drží i 65 procent závazků NWR. „Jsou odborníky na investice do podniků jako OKD, které čelí složitým, avšak řešitelným problémům, a věří, že s pomocí státu bude možné nalézt rozumné řešení i pro OKD,“ řekl Pařík.

Z představenstva NWR souvislosti odchází podnikatel Peter Kadas, který je Bakalovým partnerem. Odchází rovněž investiční bankéř Charles Harman, který po Bakalově odchodu z vedení firmy zaujal jeho místo.

NWR ve ztrátě šest miliard

Exit z firmy přichází v době, kdy těžební společnost New World Resources oznámila výsledky. Společnost meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun (223 milionů eur). To je zhruba desetkrát více než v předešlém roce.

NWR loni opět klesla produkce i prodej uhlí. Loni firma vytěžila osm milionů tun uhlí, zatímco v roce 2014 to bylo 8,6 milionu tun. Prodej uhlí klesl meziročně o čtyři procenta na 7,9 milionu tun.

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. Situací v její dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda.

Analytici navíc upozorňují na to, že NWR chybí hlavně hotovost. Někteří z nich si myslí, že pokud by se firmě nepodařilo získat dodatečné peníze, vystačila by jí letos hotovost jen zhruba na dvě čtvrtletí, pak by mohl hrozit úpadek firmy.

Firma v roce 2014 vykázala ztrátu asi 567 milionů korun (21 milionů eur). Tržby klesly o sedm procent na zhruba 17 miliard korun (630 milionů eur). Vyplývá to z auditovaných výsledků společnosti.

Na provozní úrovni EBITDA se firma dostala do ztráty čtyř milionů eur (přibližně 108 milionů korun), o rok dříve vykázala zisk 11 milionů eur (297 milionů korun).

OKD chce do dvou let propustit polovinu z pěti tisíc zaměstnanců. Podle ředitele má dojít k uzavření třech dolů včetně Paskova (více čtěte zde).

,