Šest tipů, jak získat lepší výplatu: někdy pomůže i práce pro stát

  18:18aktualizováno  18:18
Ekonomika šlape na plné obrátky a šéfové většiny firem jen s obtížemi hledají nové pracovníky. Takřka ideální čas, kdy získat vyšší výdělek. Ale jak na to? Server iDNES.cz dal dohromady tento týden zveřejněné statistiky o průměrném výdělku s výsledky ankety mezi podniky z celého Česka. Výsledkem je následujících šest tipů.

AirBnB cílí už i na byznysmeny. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Tyto rady ovšem nejsou něčím, co by vyšší výdělek automaticky zaručilo každému z nás. Řadu z nich také nelze provést ze dne na den. Nejjednodušší asi bude zajít za šéfem a požádat o zvýšení platu. Ale ne vždy to jde, mnoho firem svým zaměstnancům výrazněji přidat nechce. Dochází k paradoxům, kdy nyní nově příchozí zaměstnanci o dost vyšší výdělky, než ti současní.

Zbývá tedy pohlédnout se jinde. Podle ankety na serveru Profesia.cz je právě lepší finanční ohodnocení druhý nejčastějším důvodem, kvůli kterým lidé uvažují o změně. Nejčastější motivací pro změnu místa jsou lepší vyhlídky na kariérní růst.

1Přestěhujte se do jiného kraje

Jako první ze statistik čouhá výrazný rozdíl mezi firemními mzdami v jednotlivých krajích. Dlouhodobě platí, že nejlépe platí firmy v Praze. Medián hrubé měsíční mzdy (tedy střední mzda, která o úrovni mezd vypovídá o něco lépe, než průměr, jenž tažený extrémně vysokými platy) tu dosahuje 28 317 korun.

Následuje Středočeský kraj, medián dosahuje - hlavně díky vysokým výdělkům v automobilkách - 24 394 korun. Na opačném konci žebříčku je Karlovarský kraj s mediánem 20 557 korun.

Byť v krajích s nejvyššími výdělky se nyní mzdy zvedají - vyjádřeno růstem v procentech - nejpomaleji, není moc pravděpodobné, že by se rozdíly mezi kraji v dohledné době srovnaly. Spíše se budou prohlubovat.

2Dojíždějte za prací

V řadě případů není třeba se přímo za prací stěhovat přes půlku republiky. Nabídku spojenou s vyšším ohodnocením lze často najít pár desítek kilometrů od domova. A firmy v poslední době přidávají příspěvky na dopravu či rozšiřují svoz vlastními autobusy. Třeba Amazon do svého skladu v Dobrovízi u pražského letiště sváží 97 procent zaměstnanců nebo rokycanská textilka Borgers má autobusové svozy z bezmála padesáti vesnic v okolí závodů.

3Zkuste štěstí v bance nebo v IT

Finanční sektor i informační technologie patří dlouhodobě k oborům, kde mají zaměstnanci nejvyšší mzdy. Medián v těchto odvětvích dosahuje bez pár stovek 40 tisíc korun. Navíc poměrně rychle rostou. Ale pozor! Jak naznačuje výrazný rozdíl mezi průměrnou a mediánovou mzdou, patří právě tyto obory k těm, kde je velké rozpětí platů. Medián pokladníka je 22 128 korun.

4Nebo v automobilovém průmyslu

Jistou cestou k vyššímu výdělku jsou také automobilky a jejich dodavatelé. Tento průmysl patří k tahounům českého průmyslu, v řadě firem působí také silné odbory. Dokáží vyjednat, aby firmy přidaly svým zaměstnancům víc. V největší domácí automobilce Škoda Auto je průměrná mzda v dělnických pozicích přibližně 36 000 korun.

5Jděte pracovat do státního

Může se hodit

Hledáte práci? Hledejte na správném místě - jobDNES.cz

Pro lidi s nižšími výdělky jednoznačně platí, že si přestupem do státních služeb přijdou na lepší peníze. Platí to hlavně pro regiony, kde výdělky zaostávají za celorepublikovým průměrem. Podle aktuální údajů je medián v podnikatelské sféře o 2 814 korun nižší než ve státním. Průměr je ale naopak ve firmách zhruba o pětistovku vyšší, což znamená, že ve státním jsou mezi příjmy jednotlivých zaměstnanců menší rozdíly.

Stát překvapivě platí v průměru lépe i ve zdravotnictví a ve školství.

6Odejděte do zahraničí

Je to sice krajní možnost, ale žádná jiná nejspíš nepřinese skokové zvýšení platu na dvou- až trojnásobek. Zatímco v Německu je podle Eurostatu průměrná hodinová mzda 25 eur a v Rakousku 23,90 eura, v Česku dosahuje 7,2 eura. Výrazný rozdíl mezi Českem a vyspělou Evropu zůstane i po započtení rozdílných životních nákladů.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Předražené IT systémy ministerstva práce, „sleva“ nakonec nebyla zadarmo

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Za ministryně práce Michaely Marksové proběhly tendry na systémy na výplatu dávek za stovky milionů. Vysoutěžená částka...

Najdete na iDNES.cz