Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tkáč chce s Kellnerem vyrůst v energetice

  11:21aktualizováno  11:21
Dvě velké finanční skupiny, slovenská J&T a česká PPF, se v době krize spojují, aby měly více síly na velké investice především v energetice.

Patrik Tkáč šéfuje finanční části slovenské skupiny J&T. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Do nově vytvořeného společného holdingu v hodnotě dvaceti miliard korun vkládá skupina Jakaboviče & Tkáče své portfolio průmyslových firem. PPF ovládaná Petrem Kellnerem přidá šest miliard a získá čtyřicet procent ve společném podniku. A partner J&T Dan Křetínský, který sbírku podniků vytvořil, svoje podíly na zisku vymění za pětinový podíl.

Podle Patrika Tkáče, spoluzakladatele J&T, v tomto obchodu není příznak krize. V interview s MF DNES přiznává, že doba není lehká a banky nyní nerady půjčují na velké nákupy. V krizi cítí neopakovatelné příležitosti. A trio Tkáč, Kellner, Křetínský si je nechce nechat ujít.

Proč zakládáte společný podnik s PPF a prodáváte s tím i velmi ceněnou část skupiny J&T?
Rok pracujeme na reorganizaci naší skupiny. Ukážeme jasnější čísla za jednotlivé části, oddělujeme finanční a nefinanční aktivity. Druhý důvod je, že pracujeme na partnerském principu. To je změť nepsaných pravidel, která určují způsob řízení, podíly na zisku. Dlouhodobým záměrem bylo přiznat vztah skupiny a jejich partnerů. Přímými vlastníky jsou Ivan Jakabovič a můj otec, ale nevyjadřuje to přesně vztahy mezi lidmi na vrcholu skupiny.

Proto bude pan Křetínský pětinovým společníkem v holdingu?
Proto je Dan Křetínský přiznaný v této skupině. Je to první vlaštovka, postupně ukážeme vztah i s ostatními partnery.

Proč jste si vybrali právě PPF?
S panem Kellnerem a Jiřím Šmejcem (majitelé PPF, pozn.red.) se známe dlouho. Oni mají zájem, protože správa podnikových investic u nich nebyla dosud rozvinutá. Na nákupy podniků potřebujete peníze a lidi. Obchod s PPF není výrazem krize. Do budoucna se ztíží přístup k akvizicím, které chcete financovat dluhem. Pokud se chceme udržet v lize velkých investic, nakupovat v energetice, je pro nás spojení s PPF logické.

Nedostatek peněz tedy necítíte?
Na vrcholu skupiny je devět partnerů, bulvár jim říká žraloci. Každý má velkou touhu sám před sebou i před ostatními ukázat, že dělá obchody. Doteď byly na všechno peníze díky velikosti naší skupiny. To se v nejbližší době právě díky přístupu k externímu financování nedá úplně říci. Bojíme se trochu, co by se mohlo ve skupině dít, když řekneme ty ano, ty ne. Pokud se sníží možnost čerpat peníze, musíme myslet na to, jak je mezi tyto lidi dělit.

Co se týká příjmů z tohoto obchodu pro vás – očekáváte až třináct miliard korun. Můžete to rozklíčovat?
Část aktiv se do holdingu prodá, to je jeden příjem za zhruba šest miliard. Část akcií holdingu se prodá PPF. To je šest miliard a nějaké dopočty po dokončení. A třetí je Dan Křetínský. Jeho vstup se skládá z překlopení jeho současných dohod s námi plus doplatek v hotovosti, kterou má nebo získá. Plus skupina J&T zatím stále financuje některá aktiva připravovaného holdingu, což se změní v budoucnu a přinese dodatečný příjem asi 1,5 miliardy.

Pan Křetínský zůstane dál partnerem ve skupině J&T?
Byl bych nerad, kdyby Dan vystupoval z J&T. Peníze vkládá druhá strana, my vkládáme podniky a seskupení lidí, kteří tvoří hodnotu. Ten tým lidí tvoří významnou část motivace PPF v tomto obchodu. Předpokládám, že Dan bude zapojený do skupiny. Prakticky se bude plně věnovat holdingu. Výjimkou zůstává Sparta.

Ve Spartě dál zůstává?
Sparta tvoří velkou část Danova volného času. Má na dlouhou dobu exkluzivitu ve vztahu ke Spartě. Nyní nemáme uzavřenou žádnou dohodu o tom, zda by měl získat nějaký přímý podíl ve Spartě, ale je to jeho srdeční záležitost. Myslím, že kdyby to v budoucnu chtěl, nebyl by to problém.

Na kolik máte spočítanou hodnotu společného podniku?
Je to složitější propočet. Zjednodušeně řečeno, vkládá se a prodává majetek za dvacet miliard korun.

Co bude smyslem holdingu?
V energetice chceme jít výš. První obchod, Kablo, to bylo 500 milionů a zdálo se nám to mnoho. Teď máme podíl v Pražské energetice, která má hodnotu více než deset miliard. A když chcete pokračovat v investicích na této úrovni a zároveň nechcete zabít zbytek skupiny a přesměrovat všechno do této oblasti, potřebujete velkého partnera. Smyslem holdingu je to celé zvětšit.

Energetika bude hlavním cílem získávání nových podniků?
Ano, bude záležet na příležitostech. Energetika nás všechny láká.

Typově jaké energetické podniky vás zajímají?
V Česku budeme pokračovat stylem všechno, co se dá koupit a dává smysl. Nikdo tady nechce prodávat krize nekrize. Energetika je stabilní sektor, majitelé nejsou pod tlakem prodávat. Máme tady rozběhnuté nové projekty. Na Slovensku je co kupovat. Jsou tam teplárny, stát drží podíly v rozvodných závodech. Vzdálenější projekty, jako dnešní v Moldávii, si potřebujeme osahat, budou přibývat opatrnějším tempem.

Sám říkáte, že majitelé nechtějí prodávat. Vy prodáváte. Právě proto se objevují spekulace, že musíte.
Pokud to celé proběhne, budete moct zkontrolovat moje slova, že ten obchod neděláme za krizové ceny. Děláme to za ceny, které platily před krizí, a zdá se, že platí i dnes. Ano, chceme mít připraveno víc hotovosti. Ale to je tím, že cítíme omezení ve financování. Bojíme se o nové akvizice. Obchody by mohly padat, odkládat se, protože banky omezují dluhové financování. Museli bychom se bavit o konkrétních případech a firmách ve skupině.

Můžeme je probrat postupně...
Média probírají, že naše banka má mít problém. Naše banka má tolik hotovosti, kolik neměla nikdy v historii. Čistá likvidní rezerva je přes osm miliard. Ale čtete, že televize Z1 neplatí, Sparta má ztrátu. To jsou lehko uchopitelná témata.

Kolik nová televize dluží?
Televize Z1 ani zdaleka nenaplňuje naše očekávání. Stavěli jsme televizi v euforii, že celý svět roste. Nyní celý svět šetří. Ano, v té firmě není hotovost, ale je to dcera J&T. Nikdo nemůže předpokládat, že kvůli pár desítkám milionů budeme mít problémy. Automaticky taky neplatí, že tam přijdou peníze ze dne na den. Je nutné se podívat, proč to tak je, pomoc poskytnout v pravý čas a za jasných podmínek.

Namítnu, že i skvělé projekty a podniky krachují, protože jsou na dluh. Ten je třeba splácet, refinancovat či pod cenou prodat, protože jim v této době nikdo nepůjčí.
Den po dni uvidíte, že nic pod cenou neprodáváme. Nemůžete používat proti mně ceny bytů v River Parku (velký realitní projekt v Bratislavě, pozn. red.). To je projekt postavený na dluh. Banky v létě řekly, že se jim nelíbí stav prodeje bytů, a zastavily financování. My jsme dodávali další peníze. Když jsme viděli, že trh luxusního bydlení zkolaboval – na Slovensku je to horší než tady – bylo bláhové si plánovat zisk dvě miliardy.

Byty jste museli výrazně zlevnit...
Obětovali jsme část zisku a získali peníze zpět, uspokojili jsme všechny podmínky bank. Problém by byl, kdybychom měli takových projektů deset. Navíc jedna naše investice neručí za druhou. U nás nemůže dojít k řetězové reakci, v každém projektu máme dostatek kapitálu. Z1? Ta je malá. Sparta? To nemá společného s krizí nic, musí prostě lépe kopat. River Park? Ano, to je velký projekt, ale pod kontrolou. Banky podepsaly prodloužení financování, navýšili jsme kapitál.

* Denně píšeme o bankách v problémech. V Česku je situace mnohem lepší, nicméně jak je na tom privátní banka jako J&T Banka, která cílí na bohatou klientelu?

Je přirozené, že v době krize, o které se mluví a píše, se bojíte reakce vkladatelů. Stačí, že vyjde zpráva, že nějaký malý dodavatel River Parku nedostal zaplaceno, a okamžitě jdou fámy po trhu o našich problémech. My jednáme s omezeným okruhem klientů, kteří tvoří drtivou část naší bankovní bilance a kteří si nechají věci vysvětlit. Jsem pyšný, že pod dojmem krize nevybral nikdo ani korunu.

Skutečně?
Pokud někdo vybral, byl to jiný případ. Měli jsme hlavně v Česku klienty, kteří obchodovali s cennými papíry na dluh. Pokud jsme nějaký odliv zaznamenali, bylo to kvůli tomu, že museli doplňovat peníze často přímo k nám (aby pokryli ztráty a záruky za úvěr, pozn. red.). V tomto jsme krizi zažili úplně naplno. My jsme je ve velkých objemech financovali přímo ze zdrojů banky, popřípadě z trhu.

O jak významné částky šlo?
Zažili jsme skutečně lidské katastrofy. Byli to lidé, kteří se pohybovali s majetkem řádově miliarda, pět set milionů, čtyři sta milionů, a po šesti letech s námi se se mnou tady loučili a říkali:

"Bylo to krásných šest roků, ale vracíme se k práci.“ Celý segment těchto transakcí s cennými papíry je kvůli krizi úplně zničený, ti lidé se ani zpátky na trh nevracejí. Celých deset let růstu, zejména díky (akciím) ČEZ a Telefónice, který vytvořil lidi podnikající v této oblasti, zanikl. Ale na rozdíl od 30. let nikdo z nich neskočil z okna, někteří prodali auto a začali chodit do práce. Samozřejmě, v bance cítíme, že poplatky z těchto obchodů se snížily.

A jaký to tedy mělo vliv na vklady?
Ze zhruba čtyřiceti miliard vkladů to znamenalo odliv asi tak miliardy.

Čekal bych, že bohatí klienti jsou nyní nervózní, budou volat, jak se vám vede.
Nečekali jsme. Máme klienty, kteří mají peníze přímo v bance. Na Slovensku skončilo vysvětlování v okamžiku, kdy vláda vyhlásila neomezenou záruku. Klienti v Česku překvapivě ani nechtěli přesouvat peníze na Slovensko. Většinou stačí, že ukážete svoje likvidní prostředky, o nichž oficiálně dáváte informace centrální bance. Trochu složitější to je u klientů, kteří mají velké prostředky v investicích mimo majetek banky, které nejsou nijak chráněné. Na klienta se sto miliony, miliardou korun si jako majitel vždy najdete čas. Vezmete tabulky, ukážete, co vlastníte. Ani v jednom případě se to nestalo, že by nervózní klient od nás odcházel. Samozřejmě, že všichni volali a chtěli být ubezpečení, to máte pravdu.

Noční můrou části privátních bankéřů se stal Bernard Madoff. Vážený investor, z něhož se vyklubal podvodník, který připravil bohaté klienty o padesát miliard dolarů. Investovali jste s ním?
Je to neuvěřitelný případ a čísla. Neinvestovali. Pro nás je velmi dobře, že se to stalo.

Jak to myslíte?
My fungujeme 15 let, budujeme značku. Ale jen velký optimista věří, že se jménem J&T se dokáže postavit na úroveň velikánů jako Rothschild a ostatní. Oni všichni zpohodlněli. Myslel jsem, že pyramidy fungují jen na Slovensku. Nevím, jestli v Česku takové hry byly taky...

Tak velké jako na Slovensku ne...
Nebýt krize, díky jejich megamarketingu by to fungovalo ještě dlouho. Jak bychom my jim mohli konkurovat? Oni ukázali třicetiletou historii supervýsledků, přičemž nikdo nemohl vědět, do čeho investovali. My klientům radíme, ať investují do toho, čemu rozumějí. Máme nyní šanci získat i ty, kteří nám dosud říkali: "Mám to u UBS a u Madoffa, jak ty jim můžeš konkurovat!“

Takže do spekulativnějších investic peníze nevkládáte?
Někteří naši lidé určitě mají nějakou divočinu. Ale zvlášť máme velké investice a banku, zvlášť mají někteří naši obchodníci malá portfolia na podobné věci. Dostanou milion dolarů vedle a mají třeba rok na to, aby vydělali. S tím různě spekulují od pšenice po hovězí. Klientům nic takového nedoporučujeme.

Do čeho doporučujete investovat?
Něčemu věřit musíme. Mám v mailu návrh různých energetických investic. Přesto si myslím, že nic moc lepšího než ČEZ neexistuje... Nekupuji akcie v Americe, nekupuji Německo, když vidím, že se stejná akcie dá koupit tady. Doporučujeme kupovat to, čemu lidé rozumějí. Těm s větší odvahou třeba akcie Norilsk Nikl nebo Gazprom, ten je dnes levný. Jen prosím, neinvestujte na sedmdesátiprocentní páku (jen třicet procent z vlastních peněz, pozn. red.)!

Jako firma, myslím tím finanční část J&T, už šetříte?
Připravujeme nějaká opatření. Trochu nás motivovala PPF, která úspory veřejně oznámila. Ale například v našich bankách nevidím žádný velký prostor k úsporám, protože tak byly vedené vždy. U developerské části to je jiné, tam byl počet lidí nastaven na jiný objem byznysu. Myslím, že je správné teď šetřit, možná se to bude týkat nastavení 13. a 14. platů.

O bonusy se tedy nemusí bát?
Mohou, uvažujeme o tom. Mě se krize dotkla zásadně. Taky jsem si v osobním životě myslel, že si pořídím řadu věcí, dokážu přidat víc v charitě, sportu a dalších aktivitách, které podporujeme. Přemýšlíte jinak. Ani já si jen tak nekoupím nové auto, není doba, aby člověk investoval do takových věcí. Přesměrováváme to do byznysu. Myslím, že je správné, aby se každý zapojil do šetření v takové době.

Prý uvažujete, že si do skupiny koupíte luxusní tryskáč Gulfstream...
Sen to je. Není to do skupiny, je to čistě privátní investice. Snem to zůstává.

Objednávka je už na stole?
Ne, není.

Jaký odhadujete vývoj ekonomiky v Česku a na Slovensku?
Celé to je o strachu. A tomu napomáhá ta mediální pozornost, která ve 30. letech nebyla. Lidé slyší, že se mají bát, a tak se bojí. Vidím snahu o řešení, věřím, že krize může rychle odeznít. Bude záležet, zda prostor v médiích dostanou optimisté, či pesimisté. Hlavní regulace by měla být regulace vás novinářů (smích). Pustit k vám jen čisté optimisty.

Výborný nápad. Já jsem zatím myslel, že za krizí stojí hlavně bankéři.
Každý bankéř se teď hlavně bojí. Sedíte ve vedení, rozhodujete o úvěrech pro podniky, které mají problémy. Půjčte jim v takové situaci...

... a u kořenů krize to byli bankéři, kteří půjčovali všem a na všechno.
To je bez diskuse. To byla nenažranost, neschopnost regulace po celém světě. Budu nyní přehánět: otázka je, zda bychom spolu seděli v pěkné kanceláři, venku jezdily nové tramvaje... Všichni jsme z té bubliny něco měli. Vždy se na konci dostanete k nějakému dluhu v pozadí, bez kterého by nové hodnoty nevznikaly.

Ale princip získám korunu a vyrobím z ní sto korun byznysu na úvěr už asi není udržitelný...
Souhlas. Zrychlilo to vývoj, že se máme všichni lépe. Otázka je, zda nám nestačil život o něco horší a bez těchto problémů.

Patrik Tkáč (35)

Patrik Tkáč šéfuje finanční části skupiny J&T, kterou zakládal s Ivanem Jakabovičem mladším. Jejich otcové skupinu vlastní. Firma spravuje majetek za zhruba sto miliard korun. Srdcem je pětice privátních bank, z nichž je největší česká J&T Banka, investují do realit (hotelů, bytů a pozemků), průmyslových podniků (zejména v energetice), médií (spoluvlastní slovenskou JOJ, českou Z1) či provozování soukromých letadel.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu....

Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují...

Další z rubriky

Na mzdu zaměstnance sáhneme snáz, horší to je s podnikateli, říká exekutor

Exekuce

Co není zakázané, je dovolené. Způsobů, jakými se dlužníci vyhýbají exekucím je proto hned několik. Někteří natahují...

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Hospoda je lepší než Facebook. Obzvlášť na vesnici, říká „trenér“ výčepních

Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje

„Hospoda je nejdůležitější sociální síť, Facebook je hned po ní,“ tvrdí Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského...

Najdete na iDNES.cz