Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tlustý bilancoval a varoval před schodky

  13:56aktualizováno  13:56
Moc nechybělo a schvalování rozpočtu na příští rok mohl ministr financí Vlastimil Tlustý oslavit spolu se 100 dny ve funkci. Nakonec ale poslanci přesunuli třetí čtení rozpočtu až na středu. Tlustý tak alespoň upozornil na hrozící prohloubení původně schváleného deficitu.

Poslanci totiž původně přijali rozpočet s deficitem 91,3 miliardy korun. Během druhého čtení ale navrhli několik dodatečných výdajů. Schodek sice měnit nemohli, ale například pro dotace zemědělcům našli krytí v důchodech nebo podpoře stavebního spoření.

To jsou tzv. mandatorní výdaje, tedy platby, které stát musí uhradit ze zákona. Je tedy zřejmé, že přijetí těchto návrhů ve třetím čtení by v konečném důsledku vedlo k prohloubení deficitu až o více než šest miliard korun.

Schválení takových návrhů už podpořil rozpočtový výbor. Tlustý je ale odmítá a ruku pro ně nezvedne. „Já je v žádném případě podpořit nemohu, pak už by to nebyl rozpočet s deficitem 91 miliard,“ řekl Tlustý.

Pokud podle něj tyto změny projdou, bude muset nová vláda předložit do Sněmovny co nejrychleji novelu zákona státního rozpočtu, která reálné prohloubení schodku zohlední.

V letošním roce schodek rozpočtu podle ministra Tlustého překročí sto miliard korun. „Sto, sto jedna, sto dva miliard bude velmi pravděpodobných,“ odhadl ministr.

KDE POSLANCI BRALI A NEMĚLI
KDE POSLANCI BRALI A NEMĚLI
rezerva na stavební spoření1,9 miliardy
důchody0,95 miliardy
platby zdrav. pojištění za státní zaměstnance0,95 miliardy
úroky státního dluhu2,6 miliardy
CELKEM6,4 miliardy

Nový zákon o daních z příjmů
Tlustý na bilanční tiskové konferenci představil také nový zákon o daních z příjmů. Za současné situace je podle ministra obtížné prosazovat základní principy rovné daně.

Zákon by měl zjednodušit definici základu daně i podobu daňového přiznání. Měl by vést k úspoře nákladů a ve své podstatě být i přípravou na možné zavedení rovné daně v budoucnu.

Zákon už má podobu věcného návrhu a v krátké době by se mohl v paragrafovaném znění objevit ve Sněmovně. Podle Tlustého by zákon neměl být předmětem politického střetu.

„Že to má zároveň charakter přípravy na rovnou daň, je evidentní. Pak by stačilo změnit paragraf se sazbami daně a tedy odstranit daňovou progresi,“ uvedl Tlustý.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz