Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tlustý bilancoval a varoval před schodky

  13:56aktualizováno  13:56
Moc nechybělo a schvalování rozpočtu na příští rok mohl ministr financí Vlastimil Tlustý oslavit spolu se 100 dny ve funkci. Nakonec ale poslanci přesunuli třetí čtení rozpočtu až na středu. Tlustý tak alespoň upozornil na hrozící prohloubení původně schváleného deficitu.

Poslanci totiž původně přijali rozpočet s deficitem 91,3 miliardy korun. Během druhého čtení ale navrhli několik dodatečných výdajů. Schodek sice měnit nemohli, ale například pro dotace zemědělcům našli krytí v důchodech nebo podpoře stavebního spoření.

To jsou tzv. mandatorní výdaje, tedy platby, které stát musí uhradit ze zákona. Je tedy zřejmé, že přijetí těchto návrhů ve třetím čtení by v konečném důsledku vedlo k prohloubení deficitu až o více než šest miliard korun.

Schválení takových návrhů už podpořil rozpočtový výbor. Tlustý je ale odmítá a ruku pro ně nezvedne. „Já je v žádném případě podpořit nemohu, pak už by to nebyl rozpočet s deficitem 91 miliard,“ řekl Tlustý.

Pokud podle něj tyto změny projdou, bude muset nová vláda předložit do Sněmovny co nejrychleji novelu zákona státního rozpočtu, která reálné prohloubení schodku zohlední.

V letošním roce schodek rozpočtu podle ministra Tlustého překročí sto miliard korun. „Sto, sto jedna, sto dva miliard bude velmi pravděpodobných,“ odhadl ministr.

KDE POSLANCI BRALI A NEMĚLI
KDE POSLANCI BRALI A NEMĚLI
rezerva na stavební spoření1,9 miliardy
důchody0,95 miliardy
platby zdrav. pojištění za státní zaměstnance0,95 miliardy
úroky státního dluhu2,6 miliardy
CELKEM6,4 miliardy

Nový zákon o daních z příjmů
Tlustý na bilanční tiskové konferenci představil také nový zákon o daních z příjmů. Za současné situace je podle ministra obtížné prosazovat základní principy rovné daně.

Zákon by měl zjednodušit definici základu daně i podobu daňového přiznání. Měl by vést k úspoře nákladů a ve své podstatě být i přípravou na možné zavedení rovné daně v budoucnu.

Zákon už má podobu věcného návrhu a v krátké době by se mohl v paragrafovaném znění objevit ve Sněmovně. Podle Tlustého by zákon neměl být předmětem politického střetu.

„Že to má zároveň charakter přípravy na rovnou daň, je evidentní. Pak by stačilo změnit paragraf se sazbami daně a tedy odstranit daňovou progresi,“ uvedl Tlustý.

Autor:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Uber chce v Praze rozvážet jídlo. Byznys zajímá i Amazon a Facebook

Uber Eats.

Firmy specializované na rozvoz jídla z restaurací si ve světě kolíkují svá teritoria. A některé z nich může zajímat i...

Mimozemšťan Alza měl potíže. V e-shopu nefungovalo dokončení objednávky

Internetový obchod s elektronikou Alza.cz (ilustrační snímek)

Někteří zákazníci internetového obchodu Alza.cz mohli od včerejšího večera do dnešního poledne nakupovat jenom...

Vyděšená mrkev nabádá děti k pití alkoholu. Britové zatrhli reklamu Aldi

Mrkev Kevin v reklamě Aldi má děsivé vize. Vidí duchy. Podle regulátora ale...

Z britských obrazovek musela zmizet reklama s roztomilou animovanou mrkví jménem Kevin. Zelenina, která se úspěšně...

Najdete na iDNES.cz