Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tlustý: Hrozí vážné problémy, prodáme kus ČEZ

  13:17aktualizováno  15:01
Ministr financí Vlastimil Tlustý v debatě na ČT prohlásil, že Česku hrozí vážné problémy. Po vládě ČSSD prý zůstaly mnohamiliardové dluhy, které mohou vést například ke zvýšení úroků a neschopnosti domácností splácet půjčky. Vláda zvažuje, že prodá 16 procent akcií ČEZ.
Vlastimil Tlustý

Vlastimil Tlustý | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Takový televizní střet nad dluhy státní pokladny už Česko dlouho nezažilo. Poslední dva správci státní pokladny ze dvou nejsilnějších stran se do sebe v České televizi pustili s takovou silou, že jejich hlavní zbraní bylo často překřikování toho druhého.

Nový ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý mluvil o prázdné a těžce zadlužené pokladně, jeho předchůdce, Bohuslav Sobotka z ČSSD, naopak o vzkvétající ekonomice s nízkou nezaměstnaností. 

"Zanechali jste po sobě spálenou zemi a snězený krám," vyčítal ministr Tlustý téměř z očí do očí svému protivníku Sobotkovi. "To není pravda! Jste pasivní ministr financí, po osmi letech naší vlády máme nízkou inflaci, jedny z nejnižších úrokových sazeb, nezaměstnanost klesá, ekonomika roste," odpovídal mu exministr Sobotka s tím, že Tlustý musí hledat lépe ve státním rozpočtu úspory.

A v podobném duchu probíhala celé debata, takže v jednu chvíli moderátor debaty Václav Moravec vyjádřil obavu, aby mu oba ostřílení politici neudělali ze studia "kůlničku na dříví."

Sobotka nechce vážnou situaci přiznat, rozčiloval se Tlustý
Samotná debata se ale přesto týkala věcí velmi zásadních - tedy peněz. "Možná si diváci říkají, že ti pánové si povídají v televizi o nějakých miliardách. Ale pozor! Kvůli dluhům, které po sobě zanechala minulá vláda, hrozí České republice zvyšování úrokových sazeb a hrozí o to, že část rodin nebude schopna splácet své spotřebitelské úvěry a půjčky všeho možného druhu. To jsou velmi vážné věci!" tvrdil značně emotivně ministr Tlustý.

A vzápětí dodal, že o velmi vážné situaci informoval řadu důležitých hlav, počínaje prezidentem republiky a konče například guvernérem České národní banky.

Dluhy jsou podle něj všude, kam se člověk - tedy přesněji vládní politici - podívá. "Já jsem našel na ministerstvu financí 173 miliardový dluh připravený pro rok 2007, našel jsem nevyřešené ekologické zátěže, nemluvě o arbitrážích, to jsou další desítky miliard," pravil člen vlády Mirka Topolánka.

U Bohuslava Sobotky se ovšem setkal spíše s úsměvy. "Není důvod strašit deficitem 173 miliard," oponoval mu Sobotka a hned říkal, kolik by byl dluh státní pokladny v případě socialistické vlády - prý maximálně na hranici sto miliard. Mimochodem, vláda Jiřího Paroubka navrhovala původně deficit  88 miliard korun.

Takový přístup sociálně demokratického experta na finance ovšem Tlustého rozlítil, takže v jedné chvíli upozorňoval diváky: " Dámy a pánové, můj předchůdce nechce přiznat skutečný stav a není ochoten o vážné situaci jednat."

ČEZ nás zachrání
Vlastimil Tlustý naopak tvrdí, že usilovně jedná a už navrhuje, jak by šlo děravou státní kasu alespoň částečně zalepit.

V České televizi sdělil, že vláda zvažuje postupný prodej 16 procent akcií energetického gigantu ČEZ přes pražskou burzu. Stát dnes drží 67 procent firmy, takže by mu i tak zůstala většina. Tlustý považuje tržní prodej za nejtransparentnější možnou variantu.

Sobotka tento nápad odmítl. "ČEZ je strategická firma, jejíž hodnota se bude zvyšovat," prorokoval a připomínal, že prý všechny strany před volbami slibovaly, že peníze z případné privatizace ČEZ použijí na nastartování penzijní reformy.

Nechcete z ČSSD vyloučit Zemana? ptal se ministr financí
Hlavní „kouzelníci“ s penězi se ovšem nebavili jen o financích, ale vyměnili si také názory na politiku. A to zejména ve chvíli, kdy přišla řeč na sociálního demokrata Jiřího Rusnoka.

Toho Rusnoka, který byl v minulosti také ministrem v jedné z vlád ČSSD, jenže nakonec se nepohodl s expremiéry ČSSD Vladimírem Špidlou i Stanislavem Grossem a odešel za lepším – tedy do bankovnictví, konkrétně do banky s názvem ING Bank..

Nyní se ale dostal do „řečí“ kvůli tomu, že se rozhodl pracovat v komisi, kterou zřídil právě ministr Tlustý. Což se vedení ČSSD ani v nejmenším nelíbí, stranický předseda Jiří Paroubek v pátek naznačil, že Rusnoka čeká vyhazov ze strany, pokud bude pro Tlustého dělat jako zástupce ČSSD.

Jenže Tlustý tvrdí, že s Rusnokem se dá o rozpočtu jednat, zatímco například se Sobotkou ne. „S tím se jednat nedá. To, co on říká, je mlžení, odvrácení pozornosti i neochota přiznat reálný stav věcí,“ míní Tlustý. A tak prý sahá po Rusnokovi.

"Pan Jiří Rusnok si musí vybrat, jestli tam bude působit jako exponent ING nebo tam bude působit jako člen ČSSD nebo jako nějaký nezávislý podporovatel ODS," sdělil Sobotka a tvrdil, že sociální demokracie prý teď neřeší jeho vylučování.

Sociální demokraté se ovšem nezlobí pouze na Rusnoka, ale i na svého "důchodce z Vysočiny" Miloše Zemana. Ten totiž Rusnoka doporučil Tlustému minulý týden, když se Tlustý vydal za ním na Vysočinu.

"Nechtěli byste rovnou vyloučit Miloše Zemana?" ptal se včera nový ministr financí Sobotky.

A ten mu na oplátku naznačil, že za Zemanem jel pouze proto, aby zvýšil své šance v boji uvnitř ODS pro případ, že Mirek Topolánek se svou vládou nezíská důvěru. V takovém případě bude totiž prezident vybírat někoho na další sestavování vlády a mohl by tímto úkolem pověřit kohokoliv – tedy třeba i Tlustého.

Vlastimil Tlustý to obratem odmítl, žádné ambice na sestavování vlády údajně nemá. Jedním jediným důvodem, proč prý jel za Zemanem byla starost o státní rozpočet a snaha nechat si od Zemana poradit, koho že by mu z ČSSD navrhl na pomoc.

Autoři:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Vyděšená mrkev nabádá děti k pití alkoholu. Britové zatrhli reklamu Aldi

Mrkev Kevin v reklamě Aldi má děsivé vize. Vidí duchy. Podle regulátora ale...

Z britských obrazovek musela zmizet reklama s roztomilou animovanou mrkví jménem Kevin. Zelenina, která se úspěšně...

Mimozemšťan Alza měl potíže. V e-shopu nefungovalo dokončení objednávky

Internetový obchod s elektronikou Alza.cz (ilustrační snímek)

Někteří zákazníci internetového obchodu Alza.cz mohli od včerejšího večera do dnešního poledne nakupovat jenom...

T-Mobil loni zvýšil tržby o dvě procenta, má šest milionů zákazníků

Ilustrační fotografie

Mobilní operátor T-Mobile má v současné době nejvíce zákazníků na trhu. Jejich počet loni stoupl o 128 tisíc na 6,176...

Najdete na iDNES.cz