Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tlustý: Hrozí vážné problémy, prodáme kus ČEZ

  13:17aktualizováno  15:01
Ministr financí Vlastimil Tlustý v debatě na ČT prohlásil, že Česku hrozí vážné problémy. Po vládě ČSSD prý zůstaly mnohamiliardové dluhy, které mohou vést například ke zvýšení úroků a neschopnosti domácností splácet půjčky. Vláda zvažuje, že prodá 16 procent akcií ČEZ.
Vlastimil Tlustý

Vlastimil Tlustý | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Takový televizní střet nad dluhy státní pokladny už Česko dlouho nezažilo. Poslední dva správci státní pokladny ze dvou nejsilnějších stran se do sebe v České televizi pustili s takovou silou, že jejich hlavní zbraní bylo často překřikování toho druhého.

Nový ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý mluvil o prázdné a těžce zadlužené pokladně, jeho předchůdce, Bohuslav Sobotka z ČSSD, naopak o vzkvétající ekonomice s nízkou nezaměstnaností. 

"Zanechali jste po sobě spálenou zemi a snězený krám," vyčítal ministr Tlustý téměř z očí do očí svému protivníku Sobotkovi. "To není pravda! Jste pasivní ministr financí, po osmi letech naší vlády máme nízkou inflaci, jedny z nejnižších úrokových sazeb, nezaměstnanost klesá, ekonomika roste," odpovídal mu exministr Sobotka s tím, že Tlustý musí hledat lépe ve státním rozpočtu úspory.

A v podobném duchu probíhala celé debata, takže v jednu chvíli moderátor debaty Václav Moravec vyjádřil obavu, aby mu oba ostřílení politici neudělali ze studia "kůlničku na dříví."

Sobotka nechce vážnou situaci přiznat, rozčiloval se Tlustý
Samotná debata se ale přesto týkala věcí velmi zásadních - tedy peněz. "Možná si diváci říkají, že ti pánové si povídají v televizi o nějakých miliardách. Ale pozor! Kvůli dluhům, které po sobě zanechala minulá vláda, hrozí České republice zvyšování úrokových sazeb a hrozí o to, že část rodin nebude schopna splácet své spotřebitelské úvěry a půjčky všeho možného druhu. To jsou velmi vážné věci!" tvrdil značně emotivně ministr Tlustý.

A vzápětí dodal, že o velmi vážné situaci informoval řadu důležitých hlav, počínaje prezidentem republiky a konče například guvernérem České národní banky.

Dluhy jsou podle něj všude, kam se člověk - tedy přesněji vládní politici - podívá. "Já jsem našel na ministerstvu financí 173 miliardový dluh připravený pro rok 2007, našel jsem nevyřešené ekologické zátěže, nemluvě o arbitrážích, to jsou další desítky miliard," pravil člen vlády Mirka Topolánka.

U Bohuslava Sobotky se ovšem setkal spíše s úsměvy. "Není důvod strašit deficitem 173 miliard," oponoval mu Sobotka a hned říkal, kolik by byl dluh státní pokladny v případě socialistické vlády - prý maximálně na hranici sto miliard. Mimochodem, vláda Jiřího Paroubka navrhovala původně deficit  88 miliard korun.

Takový přístup sociálně demokratického experta na finance ovšem Tlustého rozlítil, takže v jedné chvíli upozorňoval diváky: " Dámy a pánové, můj předchůdce nechce přiznat skutečný stav a není ochoten o vážné situaci jednat."

ČEZ nás zachrání
Vlastimil Tlustý naopak tvrdí, že usilovně jedná a už navrhuje, jak by šlo děravou státní kasu alespoň částečně zalepit.

V České televizi sdělil, že vláda zvažuje postupný prodej 16 procent akcií energetického gigantu ČEZ přes pražskou burzu. Stát dnes drží 67 procent firmy, takže by mu i tak zůstala většina. Tlustý považuje tržní prodej za nejtransparentnější možnou variantu.

Sobotka tento nápad odmítl. "ČEZ je strategická firma, jejíž hodnota se bude zvyšovat," prorokoval a připomínal, že prý všechny strany před volbami slibovaly, že peníze z případné privatizace ČEZ použijí na nastartování penzijní reformy.

Nechcete z ČSSD vyloučit Zemana? ptal se ministr financí
Hlavní „kouzelníci“ s penězi se ovšem nebavili jen o financích, ale vyměnili si také názory na politiku. A to zejména ve chvíli, kdy přišla řeč na sociálního demokrata Jiřího Rusnoka.

Toho Rusnoka, který byl v minulosti také ministrem v jedné z vlád ČSSD, jenže nakonec se nepohodl s expremiéry ČSSD Vladimírem Špidlou i Stanislavem Grossem a odešel za lepším – tedy do bankovnictví, konkrétně do banky s názvem ING Bank..

Nyní se ale dostal do „řečí“ kvůli tomu, že se rozhodl pracovat v komisi, kterou zřídil právě ministr Tlustý. Což se vedení ČSSD ani v nejmenším nelíbí, stranický předseda Jiří Paroubek v pátek naznačil, že Rusnoka čeká vyhazov ze strany, pokud bude pro Tlustého dělat jako zástupce ČSSD.

Jenže Tlustý tvrdí, že s Rusnokem se dá o rozpočtu jednat, zatímco například se Sobotkou ne. „S tím se jednat nedá. To, co on říká, je mlžení, odvrácení pozornosti i neochota přiznat reálný stav věcí,“ míní Tlustý. A tak prý sahá po Rusnokovi.

"Pan Jiří Rusnok si musí vybrat, jestli tam bude působit jako exponent ING nebo tam bude působit jako člen ČSSD nebo jako nějaký nezávislý podporovatel ODS," sdělil Sobotka a tvrdil, že sociální demokracie prý teď neřeší jeho vylučování.

Sociální demokraté se ovšem nezlobí pouze na Rusnoka, ale i na svého "důchodce z Vysočiny" Miloše Zemana. Ten totiž Rusnoka doporučil Tlustému minulý týden, když se Tlustý vydal za ním na Vysočinu.

"Nechtěli byste rovnou vyloučit Miloše Zemana?" ptal se včera nový ministr financí Sobotky.

A ten mu na oplátku naznačil, že za Zemanem jel pouze proto, aby zvýšil své šance v boji uvnitř ODS pro případ, že Mirek Topolánek se svou vládou nezíská důvěru. V takovém případě bude totiž prezident vybírat někoho na další sestavování vlády a mohl by tímto úkolem pověřit kohokoliv – tedy třeba i Tlustého.

Vlastimil Tlustý to obratem odmítl, žádné ambice na sestavování vlády údajně nemá. Jedním jediným důvodem, proč prý jel za Zemanem byla starost o státní rozpočet a snaha nechat si od Zemana poradit, koho že by mu z ČSSD navrhl na pomoc.

Autoři:


Nejčtenější

Zoot řeší množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Kultovní Májku Češi mažou i v dnešní biodobě, je extrémně trvanlivá

Podniková prodejna Hamé v Kunovicích nabízí kolem 700 produktů.

Paštiky Májka se na Moravě vyrábějí přes padesát let. Teoreticky je možné i ty první vyrobené pozřít ještě dnes. V...

Zoot řeší množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Najdete na iDNES.cz