Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tlustý navrhne rozpočet s deficitem 119 miliard

  19:20aktualizováno  25. září 12:14
Ministr financí Vlastimil Tlustý navrhne na pondělním jednání vlády rozpočet na příští rok s deficitem 119 miliard korun. Uvedl to po zasedání s odbory a zaměstnavateli. Schodek se podle něj může snížit ještě o část výnosů z prodeje 16 procent akcií ČEZ, pokud takový návrh schválí vláda.
Vlastimil Tlustý

Vlastimil Tlustý | foto: Václav PancerMF DNES

Schodek státního rozpočtu se podle Tlustého zvýšil z původně navrhovaných 88 miliard kvůli chybějícím 31 miliardám v rozpočtu bývalého Fondu národního majetku. Deficit 88 miliard navrhovala předchozí vláda.

O uvedených 31 miliard se zvýšily výdaje ministerstva dopravy, které budou určeny pro Státní fond dopravní infrastruktury.

Podle odhadů by prodej 16 procent akcií mohl státu přinést až 77 miliard korun. Podle Tlustého by se akcie prodávaly postupně přes kapitálové trhy.

Pokud vláda návrh prodeje schválí, mohly by se podle Tlustého peníze použít částečně na snížení schodku rozpočtu a dále například na důchodovou reformu.

Vývoj deficitu je podle ministra vyvolán předvolebním populismem a přijetím sociálních zákonů, které zvyšují výdaje státního rozpočtu. "Všichni to kritizují, ale není politická vůle se vrátit před sliby," uvedl Tlustý.

Rozpočet počítá s původním návrhem předchozí vlády zvýšit platy zaměstnanců ve veřejné sféře příští rok o pět procent. Podle mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové vláda přislíbila, že se pokusí najít zdroje na vyšší zvýšení mezd.

Podle předsedy ČMKOS Milana Štěcha totiž hrozí, že státním zaměstnancům s kratší praxí hrozí reálný propad platů. Rozdílný názor pramení z různého odhadu inflace na příští rok. Vláda počítá s inflací 2,8 procenta, zatímco odbory odhadují inflaci příští rok 3,5 procenta.

Podle ministra financí znamená jednoprocentní nárůst mezd ve veřejném sektoru náklady na rozpočet ve výši 1,3 miliardy korun včetně sociálních odvodů.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR je návrh rozpočtu důsledkem neuváženě přijatých sociálních zákonů. V rozpočtu se podle svazu rovněž projevuje odklad reforem v sociální a zdravotní oblasti. SPČR nesouhlasí v návrhu rozpočtu například s krácením výdajů na vzdělávání a vědu a výzkum.

Navržený rozpočet na příští rok podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty znamená deficit veřejných rozpočtů v poměru k hrubému domácímu produktu ve výši čtyř procent. Podle konvergenčního programu pro přijetí eura by měl deficit příští rok činit 3,3 procenta.

Rozpočet podle Janoty stále počítá s dosud neplatnou legislativou. Jde o zvýšení spotřební daně u cigaret, novelu zákona o nemocenské a odložení služebního zákona, které by měly ve státním rozpočtu ušetřit 27 miliard korun.

O návrhu rozpočtu by měl ministr financí jednat ještě v pondělí před jednáním vlády se zástupci sociálních demokratů.

Deficit, který by byl na úrovni čtyř až pěti procent HDP, je velký problém, upozornil viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. 

"Pokud bychom z deficitu 2 procent při rychlém ekonomickém růstu najednou skočili na řádově 5 procent, je to velmi špatně," upozornil centrální bankéř v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Autoři: ,Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Další z rubriky

Nedostatek dělníků je akutní. Stavby se zpožďují a častěji jsou odfláknuté

Ilustrační snímek

Tuzemským stavebním firmám chybí už tolik dělníků a řemeslníků, že některé musí odříkat nabídky nebo na práci najímají...

Airbnb může pokřivit trh s nemovitostmi i lokální vztahy, míní experti

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Čím dál více Čechů nabízí svůj dům či byt turistům. Rozšíření Airbnb a dalších podobných služeb však podle některých...

Mlékárny tlačí výkupní ceny mléka dolů. Mají nový argument: dovoz eidamu

Asiago DOP

Mlékárny si předloni zoufaly, že prodělávají na másle. Nyní tomu už tak není. Teď je straší cenový propad eidamu. Mohou...

Najdete na iDNES.cz