Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tlustý navrhne rozpočet s deficitem 119 miliard

  19:20aktualizováno  25. září 12:14
Ministr financí Vlastimil Tlustý navrhne na pondělním jednání vlády rozpočet na příští rok s deficitem 119 miliard korun. Uvedl to po zasedání s odbory a zaměstnavateli. Schodek se podle něj může snížit ještě o část výnosů z prodeje 16 procent akcií ČEZ, pokud takový návrh schválí vláda.
Vlastimil Tlustý

Vlastimil Tlustý | foto: Václav PancerMF DNES

Schodek státního rozpočtu se podle Tlustého zvýšil z původně navrhovaných 88 miliard kvůli chybějícím 31 miliardám v rozpočtu bývalého Fondu národního majetku. Deficit 88 miliard navrhovala předchozí vláda.

O uvedených 31 miliard se zvýšily výdaje ministerstva dopravy, které budou určeny pro Státní fond dopravní infrastruktury.

Podle odhadů by prodej 16 procent akcií mohl státu přinést až 77 miliard korun. Podle Tlustého by se akcie prodávaly postupně přes kapitálové trhy.

Pokud vláda návrh prodeje schválí, mohly by se podle Tlustého peníze použít částečně na snížení schodku rozpočtu a dále například na důchodovou reformu.

Vývoj deficitu je podle ministra vyvolán předvolebním populismem a přijetím sociálních zákonů, které zvyšují výdaje státního rozpočtu. "Všichni to kritizují, ale není politická vůle se vrátit před sliby," uvedl Tlustý.

Rozpočet počítá s původním návrhem předchozí vlády zvýšit platy zaměstnanců ve veřejné sféře příští rok o pět procent. Podle mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové vláda přislíbila, že se pokusí najít zdroje na vyšší zvýšení mezd.

Podle předsedy ČMKOS Milana Štěcha totiž hrozí, že státním zaměstnancům s kratší praxí hrozí reálný propad platů. Rozdílný názor pramení z různého odhadu inflace na příští rok. Vláda počítá s inflací 2,8 procenta, zatímco odbory odhadují inflaci příští rok 3,5 procenta.

Podle ministra financí znamená jednoprocentní nárůst mezd ve veřejném sektoru náklady na rozpočet ve výši 1,3 miliardy korun včetně sociálních odvodů.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR je návrh rozpočtu důsledkem neuváženě přijatých sociálních zákonů. V rozpočtu se podle svazu rovněž projevuje odklad reforem v sociální a zdravotní oblasti. SPČR nesouhlasí v návrhu rozpočtu například s krácením výdajů na vzdělávání a vědu a výzkum.

Navržený rozpočet na příští rok podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty znamená deficit veřejných rozpočtů v poměru k hrubému domácímu produktu ve výši čtyř procent. Podle konvergenčního programu pro přijetí eura by měl deficit příští rok činit 3,3 procenta.

Rozpočet podle Janoty stále počítá s dosud neplatnou legislativou. Jde o zvýšení spotřební daně u cigaret, novelu zákona o nemocenské a odložení služebního zákona, které by měly ve státním rozpočtu ušetřit 27 miliard korun.

O návrhu rozpočtu by měl ministr financí jednat ještě v pondělí před jednáním vlády se zástupci sociálních demokratů.

Deficit, který by byl na úrovni čtyř až pěti procent HDP, je velký problém, upozornil viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. 

"Pokud bychom z deficitu 2 procent při rychlém ekonomickém růstu najednou skočili na řádově 5 procent, je to velmi špatně," upozornil centrální bankéř v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Autoři: ,


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Úředníci doporučovali nevidomým levnější pomůcky, spor s firmou vyhráli

Ilustrační snímek

Po téměř čtyřech letech sporu mezinárodní arbitři rozhodli. Český stát nemusí firmě podnikatele Jana Buchala zaplatit...

Evropská komise předvídá: HDP v Česku poroste, ale méně než loni

Ilustrační snímek

Hrubý domácí produkt v následujících dvou letech poroste o poznání pomaleji. Alespoň podle odhadů Evropské komise,...

ČNB: Trh práce je v Česku přehřátý a růst mezd vytváří inflační tlaky

Ilustrační snímek

Trh práce je v Česku přehřátý a vytváří inflační tlaky kvůli vysokému růstu mezd. Domácí ekonomika na rozdíl od...

Najdete na iDNES.cz