Ťok nečekaně mění šéfa státní firmy na IT. Cendis povede Chovanec

  12:23aktualizováno  12:23
Čtyři měsíce po svém založení mění státní podnik Cendis svého šéfa. Firmu založenou ministrem dopravy Danem Ťokem, která vznikla původně kvůli soutěži na mýto, povede Jan Chovanec. Dosavadního ředitele Josefa Havaše ministr odvolal.

Ministr dopravy Dan Ťok (18. března 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Informaci iDNES.cz potvrdily tři zdroje z ministerstva dopravy. Na vyjádření Ťokova resortu i důvody k personální změnám redakce čeká.

Odvolaný Havaš působil v čele firmy Cendis od července letošního roku, před tím pracoval několik měsíců jako šéf IT na ministerstvu dopravy. Ještě dříve působil v soukromé sféře.

Chovanec nastupuje do čela firmy, jejíž důvody vzniku a existence stále nejsou úplně jasné. Cendis vznikl přeměnou státní firmy Cimto a měl státu původně pomáhat s přípravou mýtné soutěže.

Ťok založení vysvětloval i tím, že potřebuje odborníky, které může zaplatit více, než jen tabulkovými platy.

Odborníci se příliš neukázali, přípravu na mýto dostala jiná firma

Jenže odborníci, kteří se do Cendisu dostali, zatím příliš mnoho neukázali. Zejména v zakázce na mýto, se kterým neměli žádné zkušenosti. Ťok nakonec zjistil, že si musí na přípravu soutěže najmout bez soutěže firmu Deloitte Advisory.

Firma má mít na starost jiné IT projekty. „Smyslem fungování Cendisu je vytvoření servisní organizace ministerstva s dostatečnou kapacitou IT odborníků, kteří mohou plně nahradit služby, které si dnes ministerstvo nakupuje externě,“ řekl v září Havaš.

Zatím firma získala zakázku za 1,9 milionů korun od ministerstva dopravy na koordinaci řízení mýtného projektu, peníze ale rychle padly na mzdy. Mluví se současně o dalších podlimitních zakázkách, které má firma dostat. Ministerstvo navíc muselo půjčit firmě dva miliony korun.

Veřejným tajemstvím je i to, že řada vysoce postavených úředníků a náměstků na ministerstvu dopravy budoucího šéfa Cendisu Chovance nesnáší a odmítají s ním spolupracovat.

Důvodem jsou i platy: v Cendisu nejedou podle tabulek, takže mají někteří zaměstnanci více, než ministerští úředníci na vyšších postech s větší zodpovědností.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Cesta vlakem se zkrátí, stát zrychlí některé klíčové tratě

Výstavba koridoru Rokycany - Plzeň.

Denní dojíždění vlakem za prací do Prahy z Pardubic je stále běžnější. Ceny bytů jsou v Pardubicích dvakrát nižší,...

Obce a kraje si samy rozhodnou, na kterých jedničkách budou vybírat mýto

Ilustrační snímek

Kraje a obce budou rozhodovat o tom, na kterých konkrétních úsecích silnic prvních tříd budou od roku 2020 platit...Najdete na iDNES.cz