Premiér Jan Fischer

Premiér Jan Fischer | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánek a Paroubek se u Fischera minuli. Ve dveřích i v řešení rozpočtu

  • 328
Premiér Fischer a ministr financí Janota se zřejmě neshodli s lídry ODS a ČSSD Topolánkem a Paroubkem na podobě příštího státního rozpočtu. Politici o něm ráno jednali v Kramářově vile. Pokud se nebude výrazně škrtat, hrozí podle Janoty nejvyšší deficit v historii - až 230 miliard.

Janota s Fischerem se před Kramářovou vilou sešli krátce po sedmé ráno. V půl osmé začalo jednání s Mirkem Topolánkem, Jiří Paroubek dorazil na osmou hodinu. Premiér a ministr financí jednali s každým politikem zvlášť. Paroubek s Topolánkem se potkali jen ve dveřích. "Pro lepší zdar tohoto jednání mělo smysl, abychom jednali samostatně," vzkázal Paroubek.

Jednání se podle reportéra MF DNES, který byl na místě, nevyvíjelo příliš optimisticky. Podle všeho se Fischer s politiky nedomluvil. Například ČSSD je proti zdražování potravin, ODS by se zase nezamlouvalo zvyšování daní pro podnikatele.

Jiří Paroubek navrhl rozdělit balíček s opatřeními po jednotlivých návrzích. Ministr financí Janota nesouhlasil.

Podobu rozpočtu rozhodnou volby

O případných rozpočtových změnách se rozhodne po parlamentních volbách. Podle Paroubka by však nová vláda měla vycházet z návrhu ministra financí Eduarda Janoty.

Předseda ČSSD odchází z Kramářovy vily, kde se uskutečnilo jednání o rozpočtu pro příští rok. (27. srpna 2009)

Předseda ČSSD odchází z Kramářovy vily, kde se uskutečnilo jednání o rozpočtu pro příští rok. (27. srpna 2009)

ODS by podle Topolánka návrhy Fischerovy vlády schválila. "Je to pořád lepší než rozpočtové provizorium," řekl ČTK Topolánek.

Podle něj by úřednická vláda měla udělat všechny nelegislativní kroky k redukci rozpočtového schodku a pro budoucí vládu připravit návrhy změn legislativních. "Nová vláda je podle výsledku voleb buď schválí v připravené podobě, nebo přijde s vlastními," dodal.

Legislativní změny by podle něj měly začít platit od poloviny příštího roku a vypracován by do té doby měl být i krizový rozpočet na dalších 18 měsíců, už podle nových pravidel.

Janota po schůzce uvedl, že existují dvě varianty. Buď vláda předloží zákony v jednom balíku s tím, že by pak deficit rozpočtu mohl být kolem 160 miliard korun, nebo předloží návrh respektující současné zákony, v tom případě by deficit činil 230 miliard korun.

V případě, že by politické strany akceptovaly navržená opatření, vláda by chtěla balík zákonů schválit v Poslanecké sněmovně ve zrychleném čtení. V opačném případě by vláda podle Janoty předložila do Sněmovny k rozpočtu balíček jen jako své doporučení řešení situace.

Janota: Zvyšme daně a šetřeme

Janota navrhl pro rok 2010 rozpočet s rekordním deficitem okolo 160 miliard korun. Částka představuje asi sedm procent českého hrubého domácího produktu.

Ministr financí Eduard Janota odchází z Kramářovy vily, kde se uskutečnilo jednání o rozpočtu pro příští rok. (27. srpna 2009)

Ministr financí Eduard Janota odchází z Kramářovy vily, kde se uskutečnilo jednání o rozpočtu pro příští rok. (27. srpna 2009)

Ministerský návrh počítá pro příští rok s opatřeními na straně příjmů i výdajů, která mají snížit rozpočtový schodek. Bez změn by se totiž dluh České republiky vyšplhal až na 230 miliard korun. - čtěte Hrozí schodek 230 miliard, dopadneme jako Maďaři

Janota například navrhuje, aby se zvedly daňové sazby - z 9 na 11 procent a z 19 na 20 procent. - čtěte Ministr financí chce zvýšit DPH, aby zmírnil schodek rozpočtu

K navrhovaným daňovým sazbám Janota už dříve řekl, že pokud se zvýšení nepodaří prosadit, nebude možné snížit schodek rozpočtu ze sedmi na pět procent hrubého domácího produktu. Ministr také již delší dobu zdůrazňuje, že je nutné šetřit i na straně výdajů.

Ilustrační fotoVyšší DPH by podle Janoty mohla platit jen přechodně, do roku 2012. V dolní, devítiprocentní sazbě jsou například potraviny, dětské pleny, zdravotní a sociální péče i veřejná doprava. Do konce roku 2007 činila pět procent, po schválení reformy veřejných financí vzrostla na devět procent. ČSSD se ji neúspěšně pokoušela vrátit zpět na pět procent.

Zvýšit daň z benzinu, cigarety zatím neřešit

Janota představil také některá další možná úsporná opatření: v návrzích se objevují možnosti zdvojnásobení daně z nemovitosti či zvýšení spotřební daně. Navrhuje zvýšit spotřební daň z benzinu a nafty, a to o korunu na litr.

"Do rozpočtu by to přineslo pět miliard. Cigarety a alkohol zatím řešit nechceme. Cigarety a alkohol nehrají tak dominantní roli, navíc hrozí riziko, že by se při nějakém razantnějším zvýšení začaly mnohem více než dnes pašovat," řekl Janota.

Hlavní politické strany se k návrhům zatím stavěly spíše odmítavě. "My jsme nesouhlasili se zvyšováním snížené sazby DPH, ani když ho realizovala Topolánkova vláda z pěti na devět procent, čili v logice našich původních argumentů nesouhlasíme se zvyšováním DPH," uvedl pro ČTK stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka.

"ODS v žádném případě nebude souhlasit s prostým zvyšováním daní, které Janotův návrh představuje," řekl ČTK poslanec ODS Michal Doktor.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.

, ,