Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek: Bez jádra to nepůjde

  13:21aktualizováno  13:21
Evropa musí při zajišťování energetických zdrojů spoléhat především sama na sebe. Na dnešní konferenci k zajištění evropské energetické bezpečnosti to řekl současný předseda Rady EU a český premiér Mirek Topolánek. Zároveň zdůraznil, že se EU v budoucnu neobejde bez jaderných elektráren.

Evropa by podle Topolánka měla výrazně snížit závislost na cizích zdrojích. | foto: Reuters

"Pokud chceme zajistit energetickou bezpečnost v zemích EU, nemůžeme se spoléhat na cizí zdroje a zároveň se neobejdeme bez jádra," zdůraznil s tím, že slabinou evropského trhu s energií je nedostatek výrobních kapacit.

Připomněl, že v Evropě by se měla výrazně snížit závislost na cizích zdrojích, především plynu a ropy. "Na energii závisí naše svoboda," uvedl Topolánek, podle něhož je potřeba vytvořit společnou energetickou politiku a přenosové soustavy jednotlivých zemí funkčně propojit. "Bez toho zůstane energetická bezpečnost jenom chimérou," řekl s tím, že cílem EU by měly být bezpečné, laciné a stabilní dodávky elektrické energie.

Česko jako předsednická země EU bude v rámci třetího liberalizačního balíčku prosazovat jednotný tarif za přístup a využití přenosových přeshraničních sítí.

Podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry by se příjmy měly následně využít na další rozvoj přenosové sítě.

Liberalizační balíček uvolní trh

"Úzké profily dnes nemohou plně uspokojit požadavky přeshraničních obchodníků," uvedl Vondra. Pokud by se nezačaly sítě modernizovat a rozšiřovat, přenos elektřiny by byl nestabilní a zvýšila by se rizika tzv. blackoutů (výpadků dodávek proudu).

O nutnosti dokončit třetí liberalizační balíček hovořil dnes eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. "Pokud nedokončíme liberalizační balíček, ohrozíme tím vlastní důvěryhodnost," upozornil Piebalgs. Mimo jiné také uvedl, že je nutné se zabývat jadernou energií při budování nových zdrojů energie.

Na problémy s přeshraniční kapacitou přenosu elektřiny dlouhodobě upozorňuje tuzemská společnost ČEPS, která provozuje domácí přenosovou soustavu elektrické energie. Situaci, kdy se destabilizovala síť, zaznamenal ČEPS v loňském listopadu. Některé úseky přenosové soustavy byly krátkodobě přetíženy kvůli nadměrným dodávkám elektřiny z větrných elektráren v severní části Německa.

Rozvoj některých obnovitelných zdrojů je podle ředitele strategického plánování společnosti ČEPS Pavla Šolce rizikem pro přenosové sítě.

Nestabilitu v sítích vyvolává například právě nárůst výkonu větrných elektráren.

Takzvaný třetí liberalizační balíček energetického trhu EU by měl vést k liberalizaci unijního trhu. Hlavní změnou oproti minulosti je kompromis v otázce vlastnického oddělení výroby a distribuce elektřiny a plynu ("unbundling"). Nyní se vede spor o to, jakým způsobem by mělo dojít k unbundlingu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Cena elektřiny v Česku je evropský podprůměr, vyplývá z dat Eurostatu

Ilustrační snímek

Česká republika je devátou zemí s nejlevnější elektřinou z evropské osmadvacítky. Průměrná tuzemská cena je 3,8 koruny...

Najdete na iDNES.cz