Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek: Bez jádra to nepůjde

  13:21aktualizováno  13:21
Evropa musí při zajišťování energetických zdrojů spoléhat především sama na sebe. Na dnešní konferenci k zajištění evropské energetické bezpečnosti to řekl současný předseda Rady EU a český premiér Mirek Topolánek. Zároveň zdůraznil, že se EU v budoucnu neobejde bez jaderných elektráren.

Evropa by podle Topolánka měla výrazně snížit závislost na cizích zdrojích. | foto: Reuters

"Pokud chceme zajistit energetickou bezpečnost v zemích EU, nemůžeme se spoléhat na cizí zdroje a zároveň se neobejdeme bez jádra," zdůraznil s tím, že slabinou evropského trhu s energií je nedostatek výrobních kapacit.

Připomněl, že v Evropě by se měla výrazně snížit závislost na cizích zdrojích, především plynu a ropy. "Na energii závisí naše svoboda," uvedl Topolánek, podle něhož je potřeba vytvořit společnou energetickou politiku a přenosové soustavy jednotlivých zemí funkčně propojit. "Bez toho zůstane energetická bezpečnost jenom chimérou," řekl s tím, že cílem EU by měly být bezpečné, laciné a stabilní dodávky elektrické energie.

Česko jako předsednická země EU bude v rámci třetího liberalizačního balíčku prosazovat jednotný tarif za přístup a využití přenosových přeshraničních sítí.

Podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry by se příjmy měly následně využít na další rozvoj přenosové sítě.

Liberalizační balíček uvolní trh

"Úzké profily dnes nemohou plně uspokojit požadavky přeshraničních obchodníků," uvedl Vondra. Pokud by se nezačaly sítě modernizovat a rozšiřovat, přenos elektřiny by byl nestabilní a zvýšila by se rizika tzv. blackoutů (výpadků dodávek proudu).

O nutnosti dokončit třetí liberalizační balíček hovořil dnes eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. "Pokud nedokončíme liberalizační balíček, ohrozíme tím vlastní důvěryhodnost," upozornil Piebalgs. Mimo jiné také uvedl, že je nutné se zabývat jadernou energií při budování nových zdrojů energie.

Na problémy s přeshraniční kapacitou přenosu elektřiny dlouhodobě upozorňuje tuzemská společnost ČEPS, která provozuje domácí přenosovou soustavu elektrické energie. Situaci, kdy se destabilizovala síť, zaznamenal ČEPS v loňském listopadu. Některé úseky přenosové soustavy byly krátkodobě přetíženy kvůli nadměrným dodávkám elektřiny z větrných elektráren v severní části Německa.

Rozvoj některých obnovitelných zdrojů je podle ředitele strategického plánování společnosti ČEPS Pavla Šolce rizikem pro přenosové sítě.

Nestabilitu v sítích vyvolává například právě nárůst výkonu větrných elektráren.

Takzvaný třetí liberalizační balíček energetického trhu EU by měl vést k liberalizaci unijního trhu. Hlavní změnou oproti minulosti je kompromis v otázce vlastnického oddělení výroby a distribuce elektřiny a plynu ("unbundling"). Nyní se vede spor o to, jakým způsobem by mělo dojít k unbundlingu.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty.

Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Najdete na iDNES.cz