Premiér Topolánek preferuje při hlasování techniku hop, nebo trop. Tedy hlasovat o všem najednou.

Premiér Topolánek preferuje při hlasování techniku hop, nebo trop. Tedy hlasovat o všem najednou. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánek chce záchranný balíček schválit naráz, musí sehnat hlasy

  • 9
Prosadí vláda své návrhy proti ekonomické krizi, které musí schválit parlament? Hodně záleží na tom, jestli budou poslanci hlasovat zvlášť o jednotlivých zákonech, či v jednom společném hlasování o velkém balíku – současně o slevě na sociální pojištění i o tom, že by si podnikatelé mohli rychleji odepisovat nakoupené automobily a kancelářské vybavení.

Jedno společné hlasování by znamenalo, že Topolánkova vláda nemůže spoléhat na opoziční sociální demokraty a komunisty, ale musí věřit, že dá dohromady hlasy svých poslanců a těch, kteří nejsou v žádném klubu, protože opustili ČSSD, ODS či klub zelených.

Důvod, proč by vládě při společném hlasování nepomohli opoziční levicoví poslanci, je jednoduchý. Levice totiž odmítá podpořit návrh vlády, který by pro zaměstnavatele znamenal slevu na sociálním pojištění za zaměstnance s průměrným nebo podprůměrným platem.

Socialisté nepřijímají argument vlády, že by takový návrh mohl udržet až 70 tisíc pracovních míst.

Opozice míní, že by pak peníze, konkrétně 18 miliard korun, chyběly jinde. "Není dobré podlomit stabilitu systému sociálního pojištění," varuje stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Vláda zatím nerozhodla, jestli se o jejích návrzích bude hlasovat naráz, nebo jestli je rozdělí, ale premiér Topolánek zatím preferuje svou oblíbenou taktiku – hop, nebo trop, tedy hlasovat o všem naráz.

"Nemyslím si, že by to mělo jít zvlášť. Vyzobávání některých opatření z toho dělá nerealizovatelný koncept. Batoh opatření má hodnotu v jednom celku," argumentoval včera předseda vlády.

Takovou metodu nazývají socialisté "válcování silou", protože by vláda musela vsadit na to, že jí pomůže už hodně nejistá většina 103 poslanců, která závisí na přeběhlících.

Vláda tímto způsobem, hlasováním naráz, už jednou prosadila svou reformu veřejných financí v létě 2007, ale stálo ji to hodně vyjednávání s Vlastimilem Tlustým a skupinou rebelů ODS kolem něj.

Teď je situace komplikovaná o to víc, že rebelů je víc a diktují si i dvě nezařazené poslankyně, které opustily klub zelených a které patří ke stranické frakci kritizující šéfa zelených Martina Bursíka.

Bývalá ministryně školství Dana Kuchtová, která toto křídlo vede, potvrdila, že o balíku proti krizi bude její frakce chtít ještě vyjednávat a nedává Topolánkově vládě bianko šek.

Je to málo, říká Tlustý

To, co vláda připravila, je málo i pro Tlustého. "Je to pozdě a nedostatečné. Sleva na sociální pojištění je jen napůl správný krok. Jestli o tom chce nechat Topolánek hlasovat naráz, tak by to byl opakovaný špatný vtip," řekl Tlustý.

Jaké je v parlamentu rozložení sil, by už zítra mělo ukázat hlasování o několika důležitých věcech. Zatímco vláda chce prosadit, aby si podnikatelé mohli odečíst DPH při nákupu osobního vozu, ČSSD při hlasování o stejném zákonu zkusí snížit daň z přidané hodnoty z devíti na šest procent.

Hlasovat se bude i o návrhu opozice snížit spotřební daň na benzin. A pro levnější benzin bude s opozicí i Tlustý. "Jde o 80 miliard. Kdyby to prošlo, na žádná další opatření už nebude," varoval včera Topolánek.