Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek chudým bere, bohatým dává, zlobili se skláři před vládou

  11:42aktualizováno  16:25
Stovky sklářů přišly před Úřad vlády protestovat kvůli situaci ve skupině Bohemia Crystalex Trading, která je v insolvenčním řízení. S nápisy "Heslo vlády Mirka Topolánka - chudým brát, bohatým dávat!" a za hlasitého pískání skláři kritizovali propouštění ve sklárnách, několik měsíců zpožděné mzdy i údajně pomalý postup státu při řešení dopadů insolvenčního zákona.

Mzdu podle odborářů nedostane asi šest tisíc zaměstnanců. Většina z nich má navíc nárok na odstupné. O práci zřejmě přijde například více než tisíc zaměstnanců Karlovarského porcelánu. Ty odborový svaz navíc označuje za nevolníky.  - čtěte Přes 1 000 zaměstnanců Karlovarského porcelánu přijde o práci

Situaci by podle odborářů měla vyřešit mimořádná sociální dávka. Za problémy sklářů prý totiž mohou mezery v zákonech.

Za dveřmi Úřadu vlády ve chvíli protestu zasedala vláda. A právě z tohoto jednání sklářům svítá naděje. Premiér Mirek Topolánek totiž po schůzi uvedl, že ve čtvrtek vláda projedná změny v insolvenčním zákoně. Díky tomu by sklářům mohly být zpětně vyplaceny mzdy.

"Dosavadní zákon se ukázal jako velmi nedokonalý," uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Současným i bývalým zaměstnancům BCT, kterým skupina dluží mzdy, by tak údajně stát mohl podle předběžných odhadů vyplatit na mzdových náhradách celkově 90 až 100 milionů korun.

Odboráři ale tvrdí, že tyto změny situaci sklářů nevyřeší.

Některé změny v insolvenčním zákoně, které připravila skupina expertů, včetně soudců Nejvyššího soudu, už vláda projednala dnes. "Jejich cílem je nastavit taková pravidla, aby insolvenční zákon ještě více než dosud umožňoval přežití podniku i jeho reorganizaci, jeho případné oddlužení, a nikoliv zánik a rozprodej," uvedl už dříve ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podle návrhu nebudou mít věřitelé během tříměsíčního moratoria, které chrání podnik v insolvenci před úpadkem, takové možnosti jednostranného započítávání některých pohledávek jako dosud. Firmy na sebe také nebudou muset podat při předlužení insolvenční návrh a kvůli úhradě pohledávek nebudou muset automaticky prodávat majetek. Nově by také insolvenční řízení u společností tvořící koncern mohl řešit jeden soudce a případně i jeden insolvenční správce.

Skláři: "Pojďte dolů!"

Odboráři na dnešní protest premiéra Mirka Topolánka i ministra Nečase pozvali. Ani jeden z nich se však neukázal, a to ani po hlasitém a opakovaném skandování: "Pojďte dolů!" "Je hanba, že se z toho domu za námi za celou dobu demonstrace nikdo neobjevil," řekl sklářům senátor Jaromír Štětina, který demonstraci také navštívil.

Skupina BCT a majetkově spjatá Porcela Plus byly ještě v polovině loňského roku největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly kolem sedmi tisíc lidí.

Skupina, která bankám dluží kolem čtyř miliard korun, je od loňského září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. V provozu už zůstal jen Karlovarský porcelán a Sklárny Kavalier v Sázavě.

Většina firem je už v konkurzu a insolvenční správci pro ně hledají nové vlastníky. Odbory doufají, že se v nich podaří výrobu obnovit.

Měli by skláři dostat mimořádnou dávku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. března 2009. Anketa je uzavřena.

Ne 2068
Ano 953
Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Jedna karta vládne všem. Polská karta MultiSport opanovala česká fitka

Karta MultiSport Benefit

Polská benefit karta MultiSport je dobrý byznys. Její majitel si může za paušál několika stovek zacvičit v jakémkoliv...

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Najdete na iDNES.cz