Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | foto: David Port

Topolánek k rozpočtu: Úředníkům bych snížil platy až o 10 procent

  • 445
Václav Klaus rozpočet Eduarda Janoty vítá, o politicích se to ale říct nedá. Slovy ministra bude velmi komplikované, aby svou vizi prosadil. Se zástupci stran bude jednat v pátek. Zatím se politici shodují jen na přibližné výši schodku kolem 160 miliard. To ale vyžaduje velké úspory. Mirek Topolánek řekl, že by šetřil i na platech úředníků.

Janota podle svých slov předkládá balík opatření, který na jedné straně škrtá ve výdajích a na druhé straně přináší daňové změny.

Větší úspory v rozpočtech jednotlivých ministerstev, než jaké dosud vláda navrhla, jsou podle Janoty těžko možné. "Chtěl bych, aby to řešení na straně daní a na straně výdajů bylo vyrovnané, aby, pokud to přeženu, koruna zvýšených daní se projevila korunou zvýšených výdajů," řekl ministr.

O úsporném balíčku dnes diskutovala vláda, debatu ale přerušila a čeká na výsledek pátečního jednání stranických expertů na ministerstvu financí. Parlamentní strany mají diametrálně odlišné názory na to, jak snížit rekordní rozpočtový schodek 230 miliard korun. Shodnou se nicméně alespoň na tom, že se musí šetřit, kabinet Jana Fischera snížením deficitu přinejmenším na 170 miliard podmiňuje svoje další působení.

ČSSD nechce hlasovat o celém balíčku

Eduard Janota ve svých plánech počítal i se zmrazením platů úředníků. Nejradikálněji řez do státní správy ale dnes navrhl Mirek Topolánek. Podle něj by měly platy ve veřejné sféře klesnout o tři až deset procent. Řekl to na na strojírenském veletrhu v Brně.

"Říkat před volbami, že se mají snížit platy ve veřejné sféře o tři až deset procent, je nepopulární, ale je to jediná možnost, kde se dá šetřit. Fakticky mě za to ukamenují," uvedl Topolánek.

Podle Topolánka nelze bez úspor na výdajové stránce rozpočtu sestavit rozpočet s rozumným schodkem, výdaji se musí řešit dvě třetiny záležitosti, dodal.

I pro ČSSD je rozpočet s deficitem 230 miliard korun nepřijatelný. Jiří Paroubek dává přednost deficitu v řádu 160 až 180 miliard, tím však podobnost s představami vlády končí.

"Je naprosto nepřijatelné hlasovat o balíčku vcelku, když ani přesně nevíme, co obsahuje," uvedl Paroubek. Oběti k pokrytí výpadku daňových příjmů by podle něj měli nést všichni, ne jen lidé s nízkými a středními příjmy. ČSSD chce jít při snižování deficitu cestou kompromisu, dodal.

Ministr Janota již v půlce srpna řekl, že pokud se nezmění zákony, bude možné sestavit rozpočet jen se schodkem až 230 miliard korun. Připravil proto návrhy změn, které mají ušetřit kolem 70 miliard korun. ČSSD ani ODS s návrhy nesouhlasí.

,