Mirek Topolánek v obležení novinářů

Mirek Topolánek v obležení novinářů | foto: Petr Josek, Reuters

Topolánek: Rovné daně se nevzdáme

  • 95
Vítězná ODS se svých předvolebních plánů vzdává jen těžko. Těsně po volbách šéf ODS Mirek Topolánek připustil, že může být ohrožena realizace jednoho z pilířů volebního programu strany, zavedení rovné daně. Na pondělní tiskové konferenci ale prohlásil, že ODS v této otázce ustoupit nehodlá.

Přejít na volební speciál

ČTĚTE TAKÉ:
Vítězná ODS zřejmě sleví z reforem
Remízu jsme nečekali, zoufají byznysmeni
Koruna i akcie po volbách klesly

Výsledky voleb, které rozložily síly ve Sněmovně v poměru 100:100, ale říkají jasně, že s plněním programu to bude mít ODS přinejmenším těžké, zvláště v otázce rovné daně, na které se neshodne ani se svými potenciálními koaličními partnery.

Lidovci totiž nepočítají, že by se 15procentní daň měla zavést. Pro DPH navrhují snížit základní sazbu na 18 procent, snížená sazba by měla být podle představ KDU-ČSL devět procent. Příjmy lidovci navrhují zdanit 20 procenty. Pokud příjem přesáhne 750 tisíc ročně, zvýšila by se sazba na 25 procent.

Podporu ODS zřejmě nenajde ani u Stany zelených, která je pro zachování současných sazeb DPH.

Podobného názoru jsou i ekonomové. Podle Pavla Sobíška z HVB je možné, že se občanským demokratům podaří rovnou daň prosadit u daní z příjmů, u DPH by ale měla slevit (více zde). Analytici ČSOB zase míní, že ODS by se měla spíše soustředit na reformy důchodů či zdravotnictví než na kontroverzní koncept rovné daně. - více zde

Rovná daň jako podmínka tolerance vlády
O rovné dani nechce ani slyšet šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. Novinářům MF DNES a Lidových novin sdělil, za jakých podmínek je ochoten tolerovat kabinet, jehož sestavením je pověřen Mirek Topolánek. 

"V programu vlády nemůže být rovná daň, rovný důchod a další nesmysly tohoto druhu, například privatizace veřejných služeb, privatizace ČEZ, prostě něco takového v programu vylučuju, stejně jako reformu zdravotnictví podle ODS," uvedl Paroubek.  Jakou podobu vlády by osobně preferoval ale říct nechtěl.

Privatizace ČEZ: někdy příště
Dalším bodem z programu, na který budou muset občanští demokraté zřejmě na chvíli zapomenout je privatizace ČEZ. Vyplývá to z odpovědí analytiků, které oslovila agentura ČTK. Podle nich by prodej ČEZ mohlo urychlit pouze zahájení penzijní reformy, což v tomto volebním období není pravděpodobné.

"Pro případné schválení privatizace bude víceméně nutná shoda všech demokratických stran, a tím se prodej odkládá na neurčito," řekl ČTK Tibor Bokor ze společnosti Wood & Company. Jeho kolega z firmy Atlantik FT Petr Novák míní, že v brzké době nedojde k rychlé privatizaci ČEZ přes kapitálový trh, což byl jeden ze scénářů ODS.

Podle Tomáše Kaňky ze společnosti Global Brokers se navíc může stát, že zákaz privatizace ČEZ bude další z podmínek, kterou levice podmíní vznik nového kabinetu.

,