(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Dan Materna, MAFRA

Další rána pro jádro. Westinghouse dá výstavbu nových reaktorů k ledu

  • 54
Japonsko-americký Westinghouse, jeden ze šestice vážných zájemců o výstavbu jaderných bloků v Česku, se už zřejmě nebude pouštět do konstrukce nových elektráren. Celý konglomerát Toshiba, do něhož Westinghouse patří, táhnou ke dnu stamiliardové odpisy kvůli prodražujícím se projektům na reaktory v USA.

Toshiba v úterý investorům oznámila, že bude nucena odepsat ve své americké jaderné divizi v přepočtu 160 miliard korun, což firmu přivede do celoroční ztráty zhruba 88 miliard korun. Může za to výrazné překročení původního rozpočtu a nejméně tříleté zpoždění u jaderných bloků v americké Georgii a Jižní Karolíně.

Toshiba také špatně zaúčtovala předloňskou koupi firmy Stone & Webster od Chicago Bridge & Iron. Právě Stone & Webster přitom stavbu amerických elektráren Vogtle a Summer s technologií od Westinghousu rozjela.

Generální ředitel Šiga končí

Z vedení japonského konglomerátu odejde jeho šéf Šigenori Šiga, který na sebe za vzniklé ztráty vzal odpovědnost.

Japonský tisk už dříve spekuloval, že Toshiba nebude přijímat objednávky na výstavbu nových elektráren. Westinghouse, který postavil nejvíc jaderných bloků v historii, se má nadále se věnovat jen údržbě a likvidaci vysloužilých jaderných elektráren. Případně projektovat nové typy reaktorů.

Jak upozorňují Financial Times, finanční problémy, s nimiž se Toshiba potýká, mohou značně ovlivnit budoucnost celého jaderného byznysu. Ukazuje se, že rozpočet při výstavbě nových zdrojů je stále více zatěžován přísnějšími bezpečnostními standardy.

České jaderné námluvy

Na přelomu ledna a únoru přitom proběhly v Česku „oťukávací“ schůzky se zájemci o stavbu nového jaderného bloku, kde firma představovala svůj reaktor AP1000. Vedle Westinghousu se jich zúčastnili také zástupci ruské státní společnosti Rosatom, francouzské EDF, jihokorejské KHNP, čínské China General Nuclear Power a společného projektu Arevy a Mitsubishi.

Tendr na jaderné bloky není efektivní. Je to ale možnost, říká šéf Rosatomu

Zda, kdy a v jaké podobě v Česku nový zdroj vyroste však zatím není jisté. Státní koncepce je ale na jádru postavená. Počítá se s tím, že se postaví nejméně po jednom bloku v Dukovanech a Temelíně.

Panují ale nejasnosti ohledně finančních podmínek a roli státu při výstavbě nových bloků. Současný kabinet se například nestaví příliš vstřícně k poskytnutí státních garancí. Ministr financí Andrej Babiš je zcela odmítá, zdrženlivě se k nim staví i ministr průmyslu Jan Mládek.