Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Továrnu na Věry koupili Američané

  9:01aktualizováno  9:01
Pardubickou společnost ERA, která je známá díky vývoji a výrobě radiolokátorů Věra a Tamara, koupila americká firma Rannoch Corporation. Pro vztahy mezi Českem a Spojenými státy je to velká zpráva. České radiolokátory umějí odhalit i takzvaná neviditelná letadla kategorie stealth.

Američané budou mít pod kontrolou systém, který vidí jejich „neviditelná“ letadla. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Věra je patrně jedinou českou "zbraní", která kdy dokázala nejsilnější armádu světa znepokojit.

"Nebudu to vyvracet, naše firma se skutečně spojila s americkým partnerem," potvrdil Milan Bernard, obchodní ředitel a zároveň místopředseda představenstva společnosti ERA.

Jak bude konkrétní spolupráce vypadat, prozatím odmítl sdělit. Dodal pouze, že v současnosti informují akcionáře firmy a bližší podrobnosti firma zveřejní příští týden. Podle internetových stránek americké strany Rannoch českou firmu koupil. Vyjádření americké firmy se v pátek nepodařilo získat.

"Vím, že ERA hledala strategického partnera, s nímž by byla silnější a lépe tak prorazila na zahraniční trh," uvedl Jiří Hynek, šéf asociace obranného průmyslu, jejímž je ERA členem.

Ministerstvo obrany nemá o spojení žádné informace. "Jde o striktně privátní záležitost, kde rozhodnutí je pouze na akcionářích. Nemůžeme do toho zasahovat," uvedl mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

Vidět, ale zůstat neviditelný
Pardubická firma se zabývá výzkumem a vývojem v oblasti rozvoje a výroby pasivních sledovacích systémů, které lze využít nejen pro sledování letového provozu, ale i pro aplikace v rámci obrany vzdušného prostoru. Velkou pozornost věnuje také vývoji speciálního softwaru. Ten je určen především pro radarové systémy zpracovávající a zobrazující údaje v reálném čase.

Její nejnovější pasivní radiolokátor Věra způsobil v nedávné době světový rozruch. Jde o přístroj, který dokáže najednou odhalit až 200 cílů na vzdálenost 450 kilometrů a s přesností několika desítek metrů zjistit jejich polohu. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že oproti běžným radarům pracuje na zcela odlišném principu.

Na rozdíl od aktivních radiolokátorů, které vysílají do prostoru rádiové vlny a vyhodnocují jejich odrazy, Věra z éteru pouze přijímá rádiové impulzy z komunikace a automatických systémů na palubách hledaných cílů. "Princip, na němž Věra pracuje, je u nás známý už od roku 1910," uvedl před časem Bernard.

Tento radiolokátor je tak za určitých okolností schopen odhalit i americký "neviditelný" letoun, aniž by na sebe sám upozornil.

O kvalitách Věry se před časem vyjádřil i bývalý americký ministr obrany Donald Rumsfeld, který doporučil USA a členským zemím NATO zařadit Věru do výzbroje. Zájem o pasivní radiolokátor tehdy potvrdil i ředitel investičního oddělení NATO Marshall Billingslea s tím, že by aliance přivítala i instalaci Věry do vrtulníků. Podle výrobce, pardubické firmy ERA, by to možné bylo, ale vyžádá si to nákladné úpravy a testy.

USA: Jde jen o byznys
Rannoch Corporation, s níž se ERA spojila, je společnost, která se zabývá výrobou softwarů, a to jak pro civilní zákazníky, tak pro Pentagon.

Podle vyjádření tiskové mluvčí velvyslanectví Spojených států amerických v Praze Victorie Silvermanové se však vláda USA na dojednání tohoto obchodního kontraktu nijak nepodílela.

Pro Washington je ale vstup amerického kapitálu vítanou zprávou. Minulý rok Bílý dům naléhal na českou vládu, aby zabránila prodeji šesti Věr do Číny.

"Toho, že by po případném spojení s americkou firmou došlo k zastavení výroby, bych se neobával. V Pardubicích mají velký zájem radiolokátory dále vyrábět a vyvíjet. To byl ostatně jeden z důvodů, proč hledali spojence," dodává Hynek.

ERA, a. s., která byla založena v roce 1994 a ve své práci navazuje na Teslu Pardubice, nyní zaměstnává přibližně 150 lidí, z nichž polovina jsou inženýři pracující na výzkumných projektech.

Podle databáze ČTK je jedním z akionářů firmy společnost Omnipol, která drží deset procent akcií.

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Unipetrol letos nevyplatí dividendu, valná hromada jednala 17 hodin

Areál společnosti Unipetrol v Záluží u Mostu

Akcionáři petrochemického holdingu Unipetrol nedostanou žádnou dividendu z loňského hospodaření. V pátek před 4:00 ráno...

Kozel by se mohl vařit i v Japonsku, zvažuje Prazdroj

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj uvažuje o tom, že by se část objemu Velkopopovického Kozla, určená pro asijský trh, vařila pod...

Hlavní sídlo McDonald’s už nebude v koutě, vrací se do centra Chicaga

Nové sídlo společnosti McDonald´s v americkém Chicagu.

Sídlo fastfoodového řetězce McDonald’s se po 47 letech vrací z předměstí zpět do centra Chicaga. Budova za 250 milionů...

Najdete na iDNES.cz