Nožík je ze stříbra a ceněné damaškové oceli. Ilustrační foto.

Nožík je ze stříbra a ceněné damaškové oceli. Ilustrační foto. | foto: výrobce

Tradiční rybička má novou podobu. A stojí tisíce

  • 152
Stával pár korun, snadno rezavěl a pro řadu generací byl symbolem dětství. Teď vyjde jeho nejluxusnější verze na několik tisíc korun. Řeč je o legendárním nožíku ve tvaru rybičky, který trhem proplouvá více než šedesát let.

Rybička dostala před časem exkluzivní háv. Na první pohled se sice podobá klasickému modelu, čepel je ale z kvalitní damaškové oceli a střenka ze stříbra. Cena "vylepšené" verze se pohybuje kolem devíti tisíc korun.

"Výroba začala na jaře roku 2007. Původně se jednalo o "šílený" nápad našeho provozního ředitele Františka Štrauba," popisuje Miloš Pařík, jednatel společnosti Mikov, která nožík vyrábí.

Stříbrný model se nakonec probojoval do standardní firemní nabídky, žádaný je hlavně mezi sběrateli nebo jako luxusní dárek. "Ročně se jich prodávají desítky kusů," říká Pařík. Stříbrné verzi předcházel o něco lacinější model z pozlacené mosazi za zhruba čtyři tisíce korun.

nůž rybička.Rybička se vyrábí nepřetržitě přes šedesát let. Původně byla plechová, často se ale rozpadala a rezivěla. Plech proto v posledních letech nahradil zinek a čepel je místo z uhlíkové oceli z nerezu.

"Hodně dlouho jsme rybičky vyráběli z uhlíkové oceli, protože to bylo levnější. Pak jsme od toho ale ustoupili. Nevypadalo to hezky a byla ostuda, když nožík zrezivěl," uvedl Pařík.

Klasická rybička je dodnes populární. Stojí přibližně šedesát korun a Mikov jich ročně prodá kolem 25 tisíc kusů. Devadesát procent produkce putuje do tuzemských obchodů, zbytek na Slovensko.

"Rybička se prodává velmi často, protože to je česká klasika. Podle mě si ji lidé kupují hlavně z nostalgie," míní provozovatel internetového obchodu kvalitninoze.cz Petr Čech.

Mikov vyrábí kromě vyhazovacích a loveckých nožů i nože kuchyňské, zavírací a speciální. Dvě třetiny produkce prodá v Česku, zbytek jde na export do desítek zemí světa.

Vedle nožů se specializuje i na výrobu kancelářských potřeb pod značkou KIN nebo dílů pro zemědělskou techniku či autoprůmysl.

Tržby rostly v posledních letech o sedm až jedenáct procent ročně. Loni firma utržila zhruba 44 milionů korun, letos čeká kvůli probíhající ekonomické krizi obrat na podobné úrovni.