Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trafik v Česku ubývá. Majitele decimují nižší zisky z prodeje cigaret

  10:51aktualizováno  10:51
Za rok z Česka zmizelo pět set trafik. Důvodem jsou klesající marže z cigaret i padající prodeje tiskovin. Výpadky dohánějí rozšířením sortimentu. Mizí hlavně trafiky na špatných místech.

Ilustrační foto. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Klidnému místu, kde je slušný výdělek a málo práce, se u nás s oblibou říká trafika. Poslední vývoj celého byznysu však ukazuje, že trafika už zdaleka není tak jistým zdrojem příjmů jako v minulosti.

Statistiky společnosti PNS Grosso, která u nás zásobuje prodejce tiskem, ukazují setrvalý propad počtu prodejců – a loni jejich mizení ještě zrychlilo. „Končí zejména malá prodejní místa kvůli nízkému obratu, takové trafiky si na sebe v daném segmentu nevydělají. Prodeje se přesouvají do obchodních řetězců,“ říká ředitel obchodu PNS Grosso Martin Novák. Přesto podle něj Česko má stále jednu z nejhustších prodejních sítí novin a časopisů na světě.

Tlaky často neustojí především klasické prodejní stánky v ulicích. „Většina zboží v trafikách má pevně stanovenou cenu. Takže je to hlavně o místě a počtu lidí,“ vysvětluje Daniel Tomeš, šéf společnosti Traficon Invest, která se stará zhruba o stovku prodejen.

Za úbytkem trafik stojí více důvodů, podle trafikantů je dusí hlavně situace na trhu s tabákem. „Marže je na něm nižší než v minulosti,“ říká Richard Kalhous, který vede společnost HDS Retail, pod níž patří síť prodejen Relay. Zatímco dříve se běžná marže u cigaret pohybovala přes deset procent, teď mají prodejci kolem šesti procent. Prodeje kuřiva navíc dlouhodobě klesají, podle Českého statistického úřadu spadla spotřeba od roku 2007 do roku 2013 téměř o čtvrtinu.

Díky neustálému zvyšování spotřební daně se i přes klesající prodeje podílejí cigarety na celkovém obratu výraznou měrou, zejména u menších prodejců to přesahuje i osmdesát procent. Trafikám vadí hlavně to, že na cigaretách musí mít všechny stejnou cenu. Dalším důvodem trafikantských stesků je nepříznivý vývoj prodejů novin a časopisů. Klasické stánky se navíc často stávají terčem zlodějů. „Je těžké je pojistit, když je někdo vykrade vícekrát, většinou pak prodejce skončí,“ dodal Tomeš.

Podle Martina Koláčka z Českomoravského sdružení trafikantů je pro řadu prodejců problémem i fakt, že čím dál více lidí chce platit kartou. „Například u jízdenek bychom zaplatili poplatek za platbu kartou vyšší, než je marže u jízdenek,“ dodal Koláček.

Obchoďákům nejde konkurovat

Zejména malé trafiky tlačí do záhuby postupný přesun lidí do nákupních center, kde se trafikantům naopak daří. Důvod je jednoduchý, chodí tam víc lidí.
Trafiky kromě lepší polohy vymýšlejí i další způsoby, jak klesající tržby nahradit. Čím dál více se tak posouvají k modelu, kdy prodávají víc jídla a pití. „Rozšiřujeme nabídku zboží. Limituje nás však fakt, že se maloobchodní řetězce vydaly cestou zmenšování, a tak se přetahujeme o podobnou skupinu lidí,“ dodal Kalhous z HDS Retail.

Trafikanti čekají, že se trh bude ještě dál čistit a trafik bude ubývat. Velké řetězce totiž nepočítají s tím, že by zásadně zvyšovaly počty prodejen. „Dochází spíše k optimalizaci prodejní sítě,“ říká Radek Jech ze sítě trafik Valmont.

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Najdete na iDNES.cz