Travel Service a ČSA chtějí spolupracovat při prodeji svých letů

  3:59aktualizováno  3:59
Společnost Travel Service začala intenzivně debatovat s Českými aeroliniemi o spolupráci při takzvaném sdílení letů, v oboru nazývaném codeshare. V praxi to znamená, že by Travel Service prodával pod svojí značkou SmartWings některé lety ČSA a naopak. Ještě nedávno na sebe přitom obě společnosti podávaly stížnosti.

Společnost Travel Service jedná s ČSA o spolupráci při vzájemném prodeji svých letů. Ilustrační foto | foto: Travel Service

"Obdrželi jsme nabídku na codesharovou spolupráci, nicméně tento případný produkt nebude určen pro český trh, ale bude se jednat pouze o tzv. šesté svobody. To znamená, že bude určen jen pro cestující přestupující v Praze z letu nebo na let ČSA. Jasno by mělo být v řádu týdnů," sdělila mluvčí Českého aeroholdingu, pod nějž ČSA spadají, Michaela Lagronová.

"Jednání můžeme potvrdit. Šlo by o oboustranně výhodnou spolupráci," dodala mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková. Spolupráce se má omezit na pravidelné linky. Podle serveru Planes.cz se má codeshare týkat i linky do Soulu, to však Lagronová vyvrátila.

Šestou svobodou se jednoduše řečeno nazývají lety s přestupem, které bývají obvykle levnější než přímé lety. Důvody, proč je aerolinky využívají, spočívají především v některých případech omezené možnosti vstupu na atraktivnější trh přímých letů. Například přímo mezi Prahou a Moskvou mohou létat jen dva dopravci, ale cestující mají v letech z Prahy do Moskvy podstatně větší výběr: musí však přestupovat na některém z evropských letišť.

Ještě nemáme žádnou konkrétní linku

Dopravcům to umožňuje zaplnit volnou kapacitu, kterou neobsadí přímí pasažéři. V minulosti se ČSA na tento trh velmi zaměřovaly, například řada lidí ze Skandinávie létala přes Prahu na Blízký východ.

Podle spolumajitele Travel Service Jiřího Šimáněho nejde ani tak o usmíření jako o vítězství rozumu. "Zatím není žádná dohoda na stole, ani jediná konkrétní linka," upozornil Šimáně.

Vztahy obou dopravců byly roky na bodu mrazu. Travel Service si například stěžoval i na chování Holidays Czech Airlines, které dříve patřily pod ČSA a více se začaly zabývat charterovými lety, hlavním byznysem Travel Service. Ten označoval jejich podnikání za podnákladové. Loni však došlo k dohodě s ministerstvem financí, že se HCA stáhnou z charterů a Travel Service za to zruší žaloby na stát. V letní sezoně by dokonce letadla HCA měla létat pro Travel Service, dopravci však zatím nepotvrdili dohodu.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Podpis smlouvy s CzechTollem byl v pořádku. Úřad podržel Ťoka

Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy nepochybilo při podpisu smlouvy na další provoz mýtného systému se společností CzechToll. Uvedl to...

Maroko a Prahu spojí přímá linka. Air Arabia začne létat do Casablanky

Pohled na večerní Casablancu s mešitou krále Hassana II.

Přepravní společnost Air Arabia Maroc začne provozovat přímé letecké spojení mezi Prahou a největším marockým městem...

DPH na jízdenky se sníží. Desetiprocentní sazbu schválila Sněmovna

Jízdenka (ilustrační foto)

Jízdné ve vlacích, autobusech nebo přívozech a lanovkách by mělo nově spadat do desetiprocentní sazby daně z přidané...

Najdete na iDNES.cz