ČSA jsou v soukromých rukou, Travel Service koupil třetinu akcií

  16:49aktualizováno  18:54
Spekulace o tom, zda zůstanou České aerolinie státní, nebo soukromé, končí. Travel Service po více než třech měsících od schválení Evropskou komisí vstoupil do Českých aerolinií. Státu zůstane pětina akcií.

Airbus A319 společnosti České aerolinie | foto: České aerolinie

Vstup do ČSA potvrdila mluvčí firmy Vlaďka Dufková. Korean Air využily své opce a od státu koupily 34 procent akcií ČSA, které pak dle dohody obratem přeprodaly Travel Service. Korejci tak budou mít nadále podíl 44 procent. Stát bude držet 20 procent, dvě procenta zůstávají České pojišťovně.

„Travel Service se tak stává druhým největším akcionářem Českých aerolinií. Tímto krokem se nemění status Českých aerolinií jakožto evropského dopravce,“ řekla Dufková. Travel Service nepošle nikoho ze své firmy do představenstva, v tom mají zůstat stávají manažeři, nově ale budou oficiálně za Travel Service a Český aeroholding. Zástupce Travel Service pak má být ještě v dozorčí radě.

„Situace ČSA byla v posledních měsících významně stabilizována díky schválení a postupné realizaci restrukturalizačního plánu. Dokončení vstupu Travel Service do ČSA jako druhého soukromého investora pokládáme za potvrzení důvěry ve stabilitu a budoucnost ČSA. Současně věříme, že všichni akcionáři se budou proporcionálně podílet na dalším rozvoji ČSA,“ uvedl Český aeroholding ve svém prohlášení. „Během následujících několika týdnů bude Travel Service ze své nové pozice akcionáře zjišťovat skutečný stav v Českých aeroliniích,“ dodala Dufková.

Není ani jasné, zda se firma bude nějak podílet na finanční injekci do Českých aerolinií. Travel Service chce zatím hospodaření firmy detailněji analyzovat.

„Z dosud nepotvrzených informací vyplývá pouze to, že od doby podepsání smlouvy s Korean Airlines poklesl vlastní kapitál společnosti České aerolinie o zhruba 500 milionů korun, čímž se dostal do záporných čísel v řádu stovek milionů korun a kumulovaná ztráta společnosti se přiblížila částce 5,5 miliardy korun,“ dodala Dufková.

Cenu za akcie žádná ze stran nezveřejnila. Před dvěma lety Korejci za svůj podíl zaplatili 61 milionů korun. 

Travel Service je po 18 letech od svého založení už větší leteckou společností, než České aerolinie, ve flotile má pro letošní letní sezónu 42 letadel a další tři bizjety pro privátní lety. Majiteli Travel Servisu jsou podnikatelé Roman Vik a Jiří Šimáně.

Vizitky

České aerolinie
Vznikly v roce 1923. Jsou jednou z pěti nejstarších dosud fungujících aerolinek světa. Po  finančních problémech, postupném zeštíhlování a rozprodeji majetku v minulých letech se v roce 2012 staly součástí Českého Aeroholdingu. ČSA se dostaly do potíží i kvůli neuváženému rozšiřování leteckého parku. Za éry Jaroslava Tvrdíka v roce 2005 nakoupily 12 airbusů za více než deset miliard korun, ale nenašly pro ně dostatečně výdělečnou síť linek. Kvůli finančním potížím do ČSA předloni finančně vstoupily korejské aerolinie Korean Air, které nyní drží 44 procent akcií. Dalších 34 procent má Travel Service. ČSA v roce 2013 prodělaly 922 milionů korun. V srpnu 2014 zaměstnávaly 900 lidí.

Travel Service
Český soukromý dopravce, který postupně vytlačil ČSA z pozice letecké jedničky. TS je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku. Od roku 2004 provozuje i nízkonákladové Smart Wings. Společnost má 1229 zaměstnanců (k červenci 2013) a zhruba čtyřicet letadel. V roce 2013 dopravce zvýšil hrubý zisk na skoro 219 milionů korun z předchozích 64 milionů. TS patří do skupiny Unimex Group vlastněné Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem. Dalšími z významných akcionářů jsou podnikatel Roman Vik a cestovní kancelář Canaria Travel.

zdroj: ČTK

Autor:

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Další z rubriky

Stopka poplatkům v Ryanair a Wizz Air. Aerolinky vyšetřuje italský úřad

Letadlo zneužité společnosti Ryanair.

Nízkonákladové letecké společnosti Ryanair a Wizz Air musely upustit od nových pravidel pro přepravu zavazadel, která...

Odtahy vozidel si chce stát řešit sám. Služba podraží o tisíce

Odtah (ilustrační snímek)

Bouračka nebo porucha na dálnici se řidičům může ještě víc prodražit. Ministr dopravy Dan Ťok chce omezit čekání v...

Cena prodaných letenek vzrostla, průměr je na 9 180 korunách

Airbus A330 Českých aerolinií.

Průměrná cena prodaných letenek v Česku podle portálu Letuška.cz po téměř sedmi letech vzrostla. V letošním 3....

Najdete na iDNES.cz