Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíč odkládá rozhodnutí o bytech

  12:00aktualizováno  12:00
V červenci uplynou přesně dva roky od první úvahy o prodeji třebíčských městských bytů. Privatizace se po měsících nejrůznějších vzkazů, jenž hlásali třebíčští radní nájemníkům, neposunula ani o píď. Původně připravovaná varianta padla kvůli možnému střetu se zákonem.

Připomeňme, co vše se v průběhu dvou let kolem privatizace bytů dělo. Píše se léto roku 2003 a třebíčští radní upozorňují nájemníky ve svých bytech: Nabídneme vám byty k prodeji, připravte se. Termín? Počátek října 2003 rozhodnou o podmínkách zastupitelé, pak vám dáme čas, abyste si vyřídili stavební spoření, úvěry.

Špatnou zprávou pro nájemníky je, že město chce byty prodávat dráž, než v první vlně v roce 1996. „Tehdy se prodávaly byty velmi levně, v řádech deseti tisíc korun. Nyní zaplatí lidé podstatně více. Doba se změnila," podotýká tehdy radniční mluvčí Ivan Přibík.

Prodáme jen paneláky

Radnice hodlá rozprodat asi polovinu z více jak tisícovky bytů. Zejména ty panelákové v Borovině, Týně, Hájku i v lokalitě Horka-Domky. Výjimku má tvořit fond ve staré části Třebíče.

Od prvního vzkazu lidem uběhly sotva dva měsíce a v září 2003 už je vše jinak. „Zjistili jsme, že existují dopisy, v nichž radnice slíbila nájemníkům v obecních bytech již před šesti roky zachování tehdejších podmínek prodeje i v budoucnu. Bylo to úplně jiné vedení města. Nic bližšího zatím nevíme,“ konstatoval tenkrát Stanislav Mastný, místostarosta odpovědný za prodej.

Radní odsouvají privatizaci na neurčito. Dohledávají se přísliby. Počátkem roku 2004 mají na stole právní rozbor toho, jak se ke slibu postavit. „Musíme s tím něco dělat. Půjde o politické rozhodnutí. Jednou z možností je prodat byty za nízkou cenu těm, kteří si před lety o koupi bytu požádali. Ostatní by zaplatili více," zmínil se starosta Miloš Mašek.

Jak to tehdy vnímali samotní nájemníci? Soudili, že město by se mělo závazků držet. „V roce 1996 jsme dostali od radnice dotazníky, kde jsme měli napsat, zda souhlasíme v budoucnu s prodejem, nebo ne. Ti, co napsali ano, dostali příslib výhodné ceny. Město by na nás nemělo vydělávat,“ reagoval Miroslav Palát z Boroviny.

„Byt jsme chtěli koupit už v minulosti. Jenže nás nebylo v domě dostatečné množství. Proto jsme nechali na úřadě žádost o koupi bytu v budoucnu. Bylo by nefér, kdybychom ho nedostali za slíbených podmínek," konstatovala obyvatelka ze sídliště Hájek.

Slib zohledníme

Loni v půli roku měl Mastný jasno. „Po konzultaci s právníky se cítíme zavázáni příslibem z první vlny privatizace. Lidé, kteří se prokáží písemným dokladem z té doby, budou zařazeni do dalšího prodeje za stejných podmínek jako v roce 1996. Prodej začne v lednu 2005,“ dal se slyšet Mastný.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Jenže ani na konci roku 2004 nedokázali radní předložit zastupitelům konečné podmínky prodeje. „Nakonec jsme se shodli, že jde o složitý problém a materiálem by se měla zabývat speciální komise,“ objasnil Mastný.

Loni v prosinci tedy vznikla privatizační komise, složená ze zástupců všech politických stran. Od letošního ledna se sešla několikrát. „V komisi je deset lidí. Co člověk, to jiný názor. Vyjasňujeme si varianty. V květnu předložíme záměr privatizace bytů zastupitelům,“ reagoval Mastný před měsícem na tiskové konferenci. Tento týden však sdělil, že v květnu to nebude určitě. Snad v červenci. Ve hře je nová varianta prodeje celých domů.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz