Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíč odkládá rozhodnutí o bytech

  12:00aktualizováno  12:00
V červenci uplynou přesně dva roky od první úvahy o prodeji třebíčských městských bytů. Privatizace se po měsících nejrůznějších vzkazů, jenž hlásali třebíčští radní nájemníkům, neposunula ani o píď. Původně připravovaná varianta padla kvůli možnému střetu se zákonem.

Připomeňme, co vše se v průběhu dvou let kolem privatizace bytů dělo. Píše se léto roku 2003 a třebíčští radní upozorňují nájemníky ve svých bytech: Nabídneme vám byty k prodeji, připravte se. Termín? Počátek října 2003 rozhodnou o podmínkách zastupitelé, pak vám dáme čas, abyste si vyřídili stavební spoření, úvěry.

Špatnou zprávou pro nájemníky je, že město chce byty prodávat dráž, než v první vlně v roce 1996. „Tehdy se prodávaly byty velmi levně, v řádech deseti tisíc korun. Nyní zaplatí lidé podstatně více. Doba se změnila," podotýká tehdy radniční mluvčí Ivan Přibík.

Prodáme jen paneláky

Radnice hodlá rozprodat asi polovinu z více jak tisícovky bytů. Zejména ty panelákové v Borovině, Týně, Hájku i v lokalitě Horka-Domky. Výjimku má tvořit fond ve staré části Třebíče.

Od prvního vzkazu lidem uběhly sotva dva měsíce a v září 2003 už je vše jinak. „Zjistili jsme, že existují dopisy, v nichž radnice slíbila nájemníkům v obecních bytech již před šesti roky zachování tehdejších podmínek prodeje i v budoucnu. Bylo to úplně jiné vedení města. Nic bližšího zatím nevíme,“ konstatoval tenkrát Stanislav Mastný, místostarosta odpovědný za prodej.

Radní odsouvají privatizaci na neurčito. Dohledávají se přísliby. Počátkem roku 2004 mají na stole právní rozbor toho, jak se ke slibu postavit. „Musíme s tím něco dělat. Půjde o politické rozhodnutí. Jednou z možností je prodat byty za nízkou cenu těm, kteří si před lety o koupi bytu požádali. Ostatní by zaplatili více," zmínil se starosta Miloš Mašek.

Jak to tehdy vnímali samotní nájemníci? Soudili, že město by se mělo závazků držet. „V roce 1996 jsme dostali od radnice dotazníky, kde jsme měli napsat, zda souhlasíme v budoucnu s prodejem, nebo ne. Ti, co napsali ano, dostali příslib výhodné ceny. Město by na nás nemělo vydělávat,“ reagoval Miroslav Palát z Boroviny.

„Byt jsme chtěli koupit už v minulosti. Jenže nás nebylo v domě dostatečné množství. Proto jsme nechali na úřadě žádost o koupi bytu v budoucnu. Bylo by nefér, kdybychom ho nedostali za slíbených podmínek," konstatovala obyvatelka ze sídliště Hájek.

Slib zohledníme

Loni v půli roku měl Mastný jasno. „Po konzultaci s právníky se cítíme zavázáni příslibem z první vlny privatizace. Lidé, kteří se prokáží písemným dokladem z té doby, budou zařazeni do dalšího prodeje za stejných podmínek jako v roce 1996. Prodej začne v lednu 2005,“ dal se slyšet Mastný.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Jenže ani na konci roku 2004 nedokázali radní předložit zastupitelům konečné podmínky prodeje. „Nakonec jsme se shodli, že jde o složitý problém a materiálem by se měla zabývat speciální komise,“ objasnil Mastný.

Loni v prosinci tedy vznikla privatizační komise, složená ze zástupců všech politických stran. Od letošního ledna se sešla několikrát. „V komisi je deset lidí. Co člověk, to jiný názor. Vyjasňujeme si varianty. V květnu předložíme záměr privatizace bytů zastupitelům,“ reagoval Mastný před měsícem na tiskové konferenci. Tento týden však sdělil, že v květnu to nebude určitě. Snad v červenci. Ve hře je nová varianta prodeje celých domů.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz