Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíč získá novou továrnu

  9:34aktualizováno  9:34
Až do poslední chvilky se snažila třebíčská radnice utajit zřejmě nejžhavější novinku letošního léta ve městě. Tou bombou, která by měla konečně přinést oživení téměř prázdné průmyslové zóny na Hrotovické ulici, je zájem firmy Tedom z nedalekých Výčap o dvouhektarovou parcelu pro novou továrnu.
Průmysl, továrna (c) profimedia.cz/corbis

Průmysl, továrna - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dosud totiž o nákladně připravené pozemky usilovalo jen několik menších firem a vyhlídky na příchod většího investora do nezaměstnaností sužovaného regionu nebyly příznivé.

V nové výrobní hale Tedomu by mělo do čtyř let najít práci až šest stovek lidí při výrobě i montáži autobusů na plynový pohon. Tedom již mimo jiné vlastní i motorárnu někdejšího Liazu v Jablonci nad Nisou.

Třebíčští zastupitelé mají prodeji pozemku v zóně požehnat už tento čtvrtek. "Slibovali jsme překvapení. V předchozích třech týdnech se záměr firmy postupně dolaďoval. Nyní se podařilo dotáhnout jednání do zdárného konce," reagoval třebíčský místostarosta Radek Číhal.

Městští radní již prodeji pozemků Tedomu požehnali a podle místostarosty se zřejmě obdobně zachovají i zastupitelé.

"Pro město je to velice dobré z hlediska pracovních příležitostí. Jedná se o prvního silného investora," zdůraznil Číhal. Původně třebíčská firma Tedom nyní sídlí ve Výčapech nedaleko Třebíče a patří k prosperujícím společnostem.

Skupina firem nyní zaměstnává v tuzemsku i v zahraničí na sedm set lidí, z toho sto šedesát přímo ve Výčapech. Firma prorazila zejména kogeneračními jednotkami, tedy zdroji pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Práci najde šest set lidí
V nové hale hodlá Tedom rozjet montáž autobusů na pohon plynovými motory. "Ve čtvrtek se záměrem podrobně seznámím třebíčské zastupitele. Naší snahou je co nejdříve spustit výrobu. Předpokládám, že v příštím roce zaměstnáme asi tři desítky lidí, v dalším pak stovku. Pokud půjde vše hladce, tak podle plánu bychom nabídli nejpozději v roce 2009 šest set míst," shrnul ředitel Tedomu Josef Jeleček

A když se v podnikatelském záměru firmy objeví nějaký zádrhel? "Pak počítáme se čtyři sta místy," zmínil se Josef Jeleček, podle něhož záleží na odbytu.

Ten si Tedom zajistí venku. Díky čilému obchodování s kogeneračními jednotkami má totiž firma za hranicemi dobré jméno. "Hlavní je pro nás zahraniční trh. Jeví se perspektivní," podotkl.

Podle ředitele Jelečka Tedom nepřesune do haly v Hrotovické pracovníky z výčapského provozu. Naopak, bude potřebovat úplně čerstvé síly.

"Výroba autobusů je naší další aktivitou. Proto nabereme nové lidi. Zpočátku zaměstnáme hlavně kvalifikovanější strojnické profese. Vstoupíme do jednání s třebíčským úřadem práce. Věřím, že najdeme dostatečně schopné lidi přímo v regionu," konstatoval Jeleček.

Třebíčsko má na Vysočině největší nezaměstnanost
Ředitele třebíčského úřadu práce Vojtěcha Vymětala zpráva mile překvapila. "O tomto záměru zatím nic nevím. Pokud firma začíná s novou aktivitou, je to výborné. Fabriku s pár stovkami míst považuji za solidní," zaradoval se Vymětal.

Třebíčskem zmítá nejvyšší nezaměstnanost na Vysočině. Podle ročního období kolísá mezi deseti až patnácti procenty. Stálou obživu hledají na okrese tisíce lidí.

Právě od průmyslové zóny si zdejší radní slibovali postupné zlepšování situace. Plochu o rozloze více než jedenáct hektarů za sedmdesát milionů korun dokončili Třebíčští loni. Doposud však investoři Třebíč opomíjeli kvůli jejímu nešťastnému napojení na dálnici D1 a špatné je i spojení s krajským městem Jihlavou.

Ze hry o pracovní příležitost tak byla čtyřicetitisícová Třebíč až do teď vyšachována, což by mohl změnit právě příchod Tedomu. Ten bude první obří vlaštovkou v průmyslovém parku. Místní věří, že tento počin přitáhne další výrobce.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...Najdete na iDNES.cz