Třebíč získá novou továrnu

  9:34aktualizováno  9:34
Až do poslední chvilky se snažila třebíčská radnice utajit zřejmě nejžhavější novinku letošního léta ve městě. Tou bombou, která by měla konečně přinést oživení téměř prázdné průmyslové zóny na Hrotovické ulici, je zájem firmy Tedom z nedalekých Výčap o dvouhektarovou parcelu pro novou továrnu.
Průmysl, továrna (c) profimedia.cz/corbis

Průmysl, továrna - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dosud totiž o nákladně připravené pozemky usilovalo jen několik menších firem a vyhlídky na příchod většího investora do nezaměstnaností sužovaného regionu nebyly příznivé.

V nové výrobní hale Tedomu by mělo do čtyř let najít práci až šest stovek lidí při výrobě i montáži autobusů na plynový pohon. Tedom již mimo jiné vlastní i motorárnu někdejšího Liazu v Jablonci nad Nisou.

Třebíčští zastupitelé mají prodeji pozemku v zóně požehnat už tento čtvrtek. "Slibovali jsme překvapení. V předchozích třech týdnech se záměr firmy postupně dolaďoval. Nyní se podařilo dotáhnout jednání do zdárného konce," reagoval třebíčský místostarosta Radek Číhal.

Městští radní již prodeji pozemků Tedomu požehnali a podle místostarosty se zřejmě obdobně zachovají i zastupitelé.

"Pro město je to velice dobré z hlediska pracovních příležitostí. Jedná se o prvního silného investora," zdůraznil Číhal. Původně třebíčská firma Tedom nyní sídlí ve Výčapech nedaleko Třebíče a patří k prosperujícím společnostem.

Skupina firem nyní zaměstnává v tuzemsku i v zahraničí na sedm set lidí, z toho sto šedesát přímo ve Výčapech. Firma prorazila zejména kogeneračními jednotkami, tedy zdroji pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Práci najde šest set lidí
V nové hale hodlá Tedom rozjet montáž autobusů na pohon plynovými motory. "Ve čtvrtek se záměrem podrobně seznámím třebíčské zastupitele. Naší snahou je co nejdříve spustit výrobu. Předpokládám, že v příštím roce zaměstnáme asi tři desítky lidí, v dalším pak stovku. Pokud půjde vše hladce, tak podle plánu bychom nabídli nejpozději v roce 2009 šest set míst," shrnul ředitel Tedomu Josef Jeleček

A když se v podnikatelském záměru firmy objeví nějaký zádrhel? "Pak počítáme se čtyři sta místy," zmínil se Josef Jeleček, podle něhož záleží na odbytu.

Ten si Tedom zajistí venku. Díky čilému obchodování s kogeneračními jednotkami má totiž firma za hranicemi dobré jméno. "Hlavní je pro nás zahraniční trh. Jeví se perspektivní," podotkl.

Podle ředitele Jelečka Tedom nepřesune do haly v Hrotovické pracovníky z výčapského provozu. Naopak, bude potřebovat úplně čerstvé síly.

"Výroba autobusů je naší další aktivitou. Proto nabereme nové lidi. Zpočátku zaměstnáme hlavně kvalifikovanější strojnické profese. Vstoupíme do jednání s třebíčským úřadem práce. Věřím, že najdeme dostatečně schopné lidi přímo v regionu," konstatoval Jeleček.

Třebíčsko má na Vysočině největší nezaměstnanost
Ředitele třebíčského úřadu práce Vojtěcha Vymětala zpráva mile překvapila. "O tomto záměru zatím nic nevím. Pokud firma začíná s novou aktivitou, je to výborné. Fabriku s pár stovkami míst považuji za solidní," zaradoval se Vymětal.

Třebíčskem zmítá nejvyšší nezaměstnanost na Vysočině. Podle ročního období kolísá mezi deseti až patnácti procenty. Stálou obživu hledají na okrese tisíce lidí.

Právě od průmyslové zóny si zdejší radní slibovali postupné zlepšování situace. Plochu o rozloze více než jedenáct hektarů za sedmdesát milionů korun dokončili Třebíčští loni. Doposud však investoři Třebíč opomíjeli kvůli jejímu nešťastnému napojení na dálnici D1 a špatné je i spojení s krajským městem Jihlavou.

Ze hry o pracovní příležitost tak byla čtyřicetitisícová Třebíč až do teď vyšachována, což by mohl změnit právě příchod Tedomu. Ten bude první obří vlaštovkou v průmyslovém parku. Místní věří, že tento počin přitáhne další výrobce.

Autoři:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Zmrzlina, nebo sex? Sexistické prasátečko odmění urážlivé reklamy

Reklama na zmrzlinu v soutěži Sexistické prasátečko 2018.

V posledním ročníku ankety to vypadá, že zmrzlina i víno svádí k sexismu. Na víno zve blondýna ve vířivce, růžový...

Nekonečný boj s plasty. Igelitky zdarma zmizely, zůstaly stovky milionů sáčků

Ilustrační snímek

Zatímco igelitkám už vyhlásili obchodníci i státy boj, mikrotenové sáčky zatím přežívají. Jejich postupné nahrazování...

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...Najdete na iDNES.cz