Třebíč získá novou továrnu

  9:34aktualizováno  9:34
Až do poslední chvilky se snažila třebíčská radnice utajit zřejmě nejžhavější novinku letošního léta ve městě. Tou bombou, která by měla konečně přinést oživení téměř prázdné průmyslové zóny na Hrotovické ulici, je zájem firmy Tedom z nedalekých Výčap o dvouhektarovou parcelu pro novou továrnu.
Průmysl, továrna (c) profimedia.cz/corbis

Průmysl, továrna - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dosud totiž o nákladně připravené pozemky usilovalo jen několik menších firem a vyhlídky na příchod většího investora do nezaměstnaností sužovaného regionu nebyly příznivé.

V nové výrobní hale Tedomu by mělo do čtyř let najít práci až šest stovek lidí při výrobě i montáži autobusů na plynový pohon. Tedom již mimo jiné vlastní i motorárnu někdejšího Liazu v Jablonci nad Nisou.

Třebíčští zastupitelé mají prodeji pozemku v zóně požehnat už tento čtvrtek. "Slibovali jsme překvapení. V předchozích třech týdnech se záměr firmy postupně dolaďoval. Nyní se podařilo dotáhnout jednání do zdárného konce," reagoval třebíčský místostarosta Radek Číhal.

Městští radní již prodeji pozemků Tedomu požehnali a podle místostarosty se zřejmě obdobně zachovají i zastupitelé.

"Pro město je to velice dobré z hlediska pracovních příležitostí. Jedná se o prvního silného investora," zdůraznil Číhal. Původně třebíčská firma Tedom nyní sídlí ve Výčapech nedaleko Třebíče a patří k prosperujícím společnostem.

Skupina firem nyní zaměstnává v tuzemsku i v zahraničí na sedm set lidí, z toho sto šedesát přímo ve Výčapech. Firma prorazila zejména kogeneračními jednotkami, tedy zdroji pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Práci najde šest set lidí
V nové hale hodlá Tedom rozjet montáž autobusů na pohon plynovými motory. "Ve čtvrtek se záměrem podrobně seznámím třebíčské zastupitele. Naší snahou je co nejdříve spustit výrobu. Předpokládám, že v příštím roce zaměstnáme asi tři desítky lidí, v dalším pak stovku. Pokud půjde vše hladce, tak podle plánu bychom nabídli nejpozději v roce 2009 šest set míst," shrnul ředitel Tedomu Josef Jeleček

A když se v podnikatelském záměru firmy objeví nějaký zádrhel? "Pak počítáme se čtyři sta místy," zmínil se Josef Jeleček, podle něhož záleží na odbytu.

Ten si Tedom zajistí venku. Díky čilému obchodování s kogeneračními jednotkami má totiž firma za hranicemi dobré jméno. "Hlavní je pro nás zahraniční trh. Jeví se perspektivní," podotkl.

Podle ředitele Jelečka Tedom nepřesune do haly v Hrotovické pracovníky z výčapského provozu. Naopak, bude potřebovat úplně čerstvé síly.

"Výroba autobusů je naší další aktivitou. Proto nabereme nové lidi. Zpočátku zaměstnáme hlavně kvalifikovanější strojnické profese. Vstoupíme do jednání s třebíčským úřadem práce. Věřím, že najdeme dostatečně schopné lidi přímo v regionu," konstatoval Jeleček.

Třebíčsko má na Vysočině největší nezaměstnanost
Ředitele třebíčského úřadu práce Vojtěcha Vymětala zpráva mile překvapila. "O tomto záměru zatím nic nevím. Pokud firma začíná s novou aktivitou, je to výborné. Fabriku s pár stovkami míst považuji za solidní," zaradoval se Vymětal.

Třebíčskem zmítá nejvyšší nezaměstnanost na Vysočině. Podle ročního období kolísá mezi deseti až patnácti procenty. Stálou obživu hledají na okrese tisíce lidí.

Právě od průmyslové zóny si zdejší radní slibovali postupné zlepšování situace. Plochu o rozloze více než jedenáct hektarů za sedmdesát milionů korun dokončili Třebíčští loni. Doposud však investoři Třebíč opomíjeli kvůli jejímu nešťastnému napojení na dálnici D1 a špatné je i spojení s krajským městem Jihlavou.

Ze hry o pracovní příležitost tak byla čtyřicetitisícová Třebíč až do teď vyšachována, což by mohl změnit právě příchod Tedomu. Ten bude první obří vlaštovkou v průmyslovém parku. Místní věří, že tento počin přitáhne další výrobce.

Autoři:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Stavebnice, panenky, modely. Česko je evropskou hračkářskou velmocí

Jiřetínská Detoa nabízí skupinám turistů exkurze podnikem s tradiční výrobou hraček a klavírových mechanik.

Česká republika je největším vývozcem hraček v Evropě. Hodnota jejich exportu dosahuje dvou miliard eur (51,6 mld. Kč)....

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Najdete na iDNES.cz